
Japonsko višje sodišče v Tokiu je danes zavrnilo pritožbo Masamija Tsučije, kemika, ki je bil obsojen, ker je kot član japonskega kulta Aum pomagal razviti živčni plin sarin, ki so ga leta 1995 uporabili na podzemni železnici Tokia in ubili 12 ljudi. Tsučija je bil januarja 2004 zaradi tega napada obsojen na smrt z obešenjem, višje sodišče pa je izrečeno kazen zdaj potrdilo.
Poleg 41-letnega Tsučije je bilo sicer na smrt obsojenih še deset članov omenjenega kulta. Po navedbah tožilcev je bila njegova odgovornost za smrti potnikov na podzemni železnici takoj za voditeljem kulta, Šokom Asaharo.
To stališče je potrdil tudi predsednik sodnega senata višjega sodišča Ju Širaki, ki je danes po odločitvi sodišča pojasnil, da kultu brez Tsučije ne bi uspelo izvesti napada. Dejansko je bil Tsučija po besedah sodnika v samem središču zločina. "Zločini so bili zlobni in kruti in ni razloga, da mu ne bi izrekli smrtne kazni, še posebej v luči čustev žrtev in vpliva, ki ga je imel ta napad na družbo," je dejal Širaki.

Kult Aum je napad na tokijsko podzemno železnico izvedel marca 1995, ko so njegovi pripadniki med prometno konico preluknjali več balonov s sarinom. V napadu se je zastrupilo okoli 5000 ljudi, 12 od njih pa je za posledicami zastrupitve s tem živčnim plinom tudi umrlo. Teroristični napad je tedaj šokiral tako japonsko kot tudi svetovno javnost.
Kult, ki ga je vodil vodil Asahara, skoraj slepi guru, naj bi si z napadi prizadeval strmoglaviti japonsko vlado, poskušali pa naj bi tudi izvesti še več napadov s smrtonosnimi živčnimi plini - poleg sarina naj bi Tsučija razvijal še druge -, s čimer naj bi skušali zanetiti "sodni dan". Kult naj bi imel po trditvah Asahare, ki ga je ustanovil leta 1987, okoli 10.000 privržencev, ki pa so jih po napadih v Tokiu v racijah polovili. Kult naj danes ne bi več obstajal, vendar pa naj bi v nauke Asahare po mnenju oblasti še vedno verjelo okoli 1650 ljudi na Japonskem in okoli 300 v Rusiji.
Asahara - njegovo pravo ime je sicer Čizuo Matsumoto - je bil zaradi napada na smrt obsojen aprila 2004. Pred izvršitvijo kazni ga lahko zdaj reši le še vrhovno sodišče, na katerega je junija letos vložil še zadnji priziv. Sodišče naj bi svojo odločitev sprejelo že v kratkem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.