Tujina

Kdo so ameriški vojaki?

Washington, 02. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zgodbam o neprimernem obnašanju ameriških vojakov v Iraku ni videti konca. Obtožbam o nasilju in mučenju ujetnikov, sledijo tiste o kraji nakita po iraških draguljarnah.

Avtorica prispevka: Nataša Briški

Bush hvali svoje vojake...
Bush hvali svoje vojake... FOTO: Reuters

Medtem, ko predsednik George Bush hvali pogum in drznost ameriških vojakov, najnovejša poročila kažejo, da ima Pentagon s svojimi bojevniki precej več težav kot so bili sprva pripravljeni priznati.

V zadnjem letu je vojska preiskovala okoli 100 primerov slabega vedenja pripadnikov ameriških sil v Afganistanu in Iraku. Ugotavljajo, da so več kot tretjino umrlih zapornikov Američani ali ustrelili, zadavili ali pretepli.

Avtomehaniki, pomožni delavci v trgovinah...

Lynndie England je pred vstopom v vojsko delala v trgovini...
Lynndie England je pred vstopom v vojsko delala v trgovini... FOTO: Reuters

Na vprašanje zakaj prihaja do nasilja in kraj, analitiki odgovarjajo, da gre kriviti preobremenjenost, pomanjkanje treninga in delovanje v izjemno stresnih pogojih. Na vprašanje kdo je za takšno ravnanje odgovoren, pa ni enostavnega odgovora.

Med doslej obtoženo sedmerico ameriških vojakov so bili recimo Jeremy Sivits je bil pred vstopom v vojsko avtomehanik, Lynndie England je v trgovini pomagala zlagati kupljene stvari v vrečke, dva sta delala kot paznika v zaporih, Harmanova je bila poslovodja v neki piceriji.

ZDA imajo od Vietnama dalje naborniški vojaški sistem, torej prostovoljce vabijo v svoje vrste na najrazličnejše načine, ves čas se oglašujejo in sofinancirajo recimo snemanja filmov tipa Top Gun.

Vojska – možnost za boljše življenje

Ali biti vojak res pomeni, da boš imel boljše življenje?
Ali biti vojak res pomeni, da boš imel boljše življenje? FOTO: Reuters

Po nekaterih podatkih sodeč, naj bi večina ameriških vojakov prihajala iz manjših mest in revnejših družin. S služenjem vojski naj bi si prihranili denar za boljši jutri, za študij ali kot so znani nekateri primeri Latinskoameričanov, na ta način lahko pridejo tudi do zelene karte, ki jim dovoljuje stalno bivanje v ZDA.

Upokojeni general ameriške vojske Anthony Zinnin za iraško sramoto in umazano podobo ameriškega vojaka krivi civilni del Pentagona – obrambnega ministra Donalda Rumsfelda, namestnika ameriškega obrambnega ministra Paula Wolfowitza in druge.

Anthony Zinni je kritičen do ministra Rumsfelda in predsednika Busha
Anthony Zinni je kritičen do ministra Rumsfelda in predsednika Busha FOTO: Reuters

Zinni je prepričan, da bodo bili v prihodnosti prsti krivde kazali na njih. "Ampak o tem odloča predsednik. V zgodovini bodo zapisani kot odgovorni. Mislim, da bi predsednik moral vedeti več, kot mu je povedalo civilno vodstvo Pentagona," pravi Zinni.

Na vprašanje POP TV-ja o statusu povprečnega ameriškega vojaka, je Zinni se enkrat udaril po sistemu, češ da vojska svojim članom enostavno ne ponuja dovolj kvalitetnega življenja. Pri 38. letih, ko je vojska v vojake vložila 20 let treninga in veliko denarja, se jim običajno zahvalijo za sodelovanje, namesto da bi jim, tako Zinni, z dodatnim izobraževanjem, možnostjo napredovanja obljubili zvestobo in finančno poskrbeli zanje tudi pri starosti 50., 60. let. Potrebna je prenova, polovica Američanov pa dodaja, tudi sprememba v Beli hiši.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10