Kljub nenehnim novim zaprekam ameriške oblasti zatrjujejo, da bodo zloglasni zapor v ameriškem vojaškem oporišču Guantanamo na Kubi zaprle v predvidenem časovnem okviru, torej do januarja prihodnje leto.
Vendar pa so pomočniki predsednika Baracka Obame morali priznati, da obstajajo velika nasprotja med kongresom in Obamovo administracijo glede usode tamkajšnjih zapornikov. Prav to naj bi tudi botrovalo zamudi pri izdaji poročila. Slednjega bi morala posebna skupina Obami predati danes, vendar bo sedaj ameriški predsednik strokovna priporočila dobil šele januarja 2010, ko naj bi zapor že zaprli.
Je pa namesto tega posebna vladna skupina pozno v ponedeljek predala vmesno poročilo, ki vsebuje pregled možnosti, kaj storiti, vključno s sodnimi procesi proti zapornikom pred ameriškimi civilnimi sodišči, pred vojaško komisijo ali pa transfer osumljencev v druge države.
Tudi drugi, ločeni delovni skupini se ni uspelo držati današanjega časovnega roka. Skupina, zadolžena za pregled pravil o zasliševanju zapornikov, končnega poročila ni predala, zato so ji rok podaljšali za dva meseca.
Obama se pri svojem načrtu glede zaprtja Guantanama sicer sooča s hudim nasprotovanjem med člani kongresa, tudi med člani njegove demokratske stranke. Ameriškim zakonodajalcem namreč ne diši možnost, da bi zapornike prepeljali na ameriška tla in jim v ZDA tudi sodili.
Maja je kongres zahteval podroben načrt o zaprtju Guantanama, preden bodo predsedniku sploh odobrili sredstva za to potezo. Najprej hočejo natančno vedeti, kaj bo z 240 osumljenimi teroristi po zaprtju, šele nato mu bodo odobrili 80 milijonov dolarjev za to.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.