
Slovenski premier Janez Janša se je že odzval na besede Stipeta Mesića o razkazovanju mišic in dejal, da če gre za razkazovanje mišic, ne gre le za razkazovanje slovenskih mišic, pač pa evropskih. Dodal je še, da gre za spoštovanje dane besede.
Premier je pojasnil, da je Hrvaška z EU sklenila dogovor, da se
uveljavitev ERC nasproti Sloveniji in Italiji odloži, dokler ne bo
sklenjen skupen dogovor v duhu EU, ki bo upošteval interese vseh
sosednjih držav članic povezave. "Hrvaška je ta dogovor podpisala.
Ta dogovor je del pogajalskega okvira Hrvaške za vstop v EU in v tem
primeru ne gre za relacijo Slovenija - Hrvaška, ampak gre za relacijo
Hrvaška - EU," je dejal Janša.
Stipe Mesić je sicer komentiral petkovo izjavo slovenskega premierja, in sicer z besedami, da lahko Hrvaška zaide v podobno situacijo kot Turčija, če bo uveljavila ekološko-ribolovno cono (ERC) in njene omejitve uporabila za članice Evropske unije, izrečena za "notranje potrebe", navaja hrvaška tiskovna agencija Hina. Slovenci morajo vsake toliko razkazovati svoje mišice - do rahlih pretiravanj je prišlo tudi, ko smo imeli težave na Muri, je bil slikovit hrvaški predsednik.
Mesič se je podrobneje razgovoril o dogodkih ob reki Muri: "Slovenci so tam pripeljali svoje specialce, sam pa sem jim rekel, da bomo, če se bo to ponovilo, pripeljali društvo prostovoljnih gasilcev in jih 'pošpricali'."
Tudi premier Ivo Sanader je ocenil, da je Janševa petkova izjava usmerjena predvsem na domačo politiko, saj Slovenija in premier Janša stalno podpirata Hrvaško na njeni poti v EU, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Ena izjava ali njena interpretacija ne sme zasenčiti velikega uspeha, ki ga je Hrvaška dosegla na vrhu EU v četrtek in petek v Bruslju, je danes na novinarski konferenci v Splitu dejal Sanader. "Mnogo bolj pomembno je, kar se je slišalo na Evropskem svetu, pa tudi na vrhu Evropske ljudske stranke (EPP), ki se je je udeležil tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso," je dejal.
Po besedah Sanaderja so se vsi voditelji držav in vlad EU strinjali, da bo Hrvaška naslednja, torej 28. članica unije. "Še posebej me veseli, da so vsi podprli to idejo, da nihče več ne postavlja Hrvaške pod vprašaj, da se pogajamo ločeno od Turčije in da Hrvaška ni več del paketa Zahodnega Balkana," je še pojasnil hrvaški premier.
Janša: Utegne se zgoditi turška zgodba
Janša je v petek na vrhu voditeljev vlad in držav članic v EU dejal, da se Hrvaški utegne zgoditi turška zgodba, če bo hrvaški sabor sprejel odločitev o uveljavitvi ERC ter če bo omejitve, ki iz nje izhajajo, s 1. januarjem 2008 uveljavil za vse članice EU.

Hrvaška si bo tako sama postavila časovni okvir, v katerem bi morala z EU končati pogajanja o ribištvu, to pa je "nekoliko tvegano početje", je opozoril slovenski premier. Če se ta pogajanja ne bi končala do omenjenega datuma, bi se namreč Hrvaška znašla v podobni situaciji, v kateri je zdaj Turčija, je dejal.
Hrvaški sabor je kasneje v petek zvečer po celodnevni razpravi vendarle sprejel vladni predlog sprememb odločbe o širitvi jurisdikcije Hrvaške na Jadranu, ki določa polno uveljavitev ERC tudi za članice EU najpozneje do 1. januarja 2008.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.