Od 1000 do 1500 protestnikov se je ob 18. uri zbralo na Cvjetnem trgu v središču Zagreba na protivladnih protestih. Fejsbukovcem so se pridružili tudi študenti in nekateri politiki. Protestniki želijo takojšen odstop vlade in razpis predčasnih volitev. Po dobrih 40 minutah so se razšli.
Najprej so se odpravili proti Markovem trgu, a jih je pričakala policija. Nato so se obrnili in se namenili proti sedežu HDZ, kjer so jih prav tako pričakale posebne policijske enote. Protestniki so nato skoraj do 23. ure hodili po zagrebških ulicah in skandirali: "Vsi na ulice." S stavbe HDZ so sneli zastavo in jo zažgali. Prav tako so zažgali zastavo SDP in EU. Okoli 300 protestnikov je pred stanovanjem premierke Jadranke Kosor vzklikalo: "Jadranka odidi" in "HDZ lopovi". Na zagrebških ulicah naj bi se sicer zbralo okoli 5000 ljudi. O izgredih niso poročali.
Kot je danes napovedal tiskovni predstavnik hrvaške policije Krunoslav Borovec, so angažirali približno 500 policistov, da bi preprečili morebitno nasilje v mestu.
Protestnike je na Cvjetnem trgu najprej nagovoril organizator protesta Ivan Pernar. Začel je z besedami: "To je revolucija." Kot se zdi, je Pernar padel v nemilost protestnikov. Med njegovim govorom je namreč bilo slišati glasove neodobravanja. Protestniki pa so tudi prinesli transparente z napisi: "Pernar zagovarja kapitalizem, mi želimo socialno pravico.“ Množica je skandirala: "Jadranka odidi" ter "Želimo volitve."
Protesta se je udeležil tudi Damir Kajin iz Istrska demokratske skupščine (IDS). "Vlada mogoče ne bo upoštevala niti 15.000 ljudi, a ko se napolnijo vsi trgi, bo vlada morala pasti,“ je dejal Kajin.
Na Cvjetni trg je prišel tudi Dragutin Lesar, predsednik stranke Hrvaški laburisti – stranka dela (HL) in njen edini saborski poslanec. Odločitev je sprejel, ko je slišal izjavo evropskega poslanca iz Avstrije in poročevalca Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannesa Swobode. Ta je namreč dejal, da se ne želi vmešavati v hrvaške notranje zadeve, dodal pa je, da bi se morala najprej končati pogajanja Hrvaške z EU, šele nato pa naj razpišejo parlamentarne volitve. "Pristopna pogajanja niso razlog za preložitev volitev,“ je dejal Lesar. Med drugim je predlagal, da bi vsi državljani vsak dan ob 19.30 uri prižgali svečo na oknih ter na ta način pokazali vladi, da si želijo njen odstop.
Organizatorji pravijo, da bodo proteste organizirali vsak drugi dan, dokler vlada ne odstopi.
Protestniki so zažigali zastave
Spremenili taktiko upora Zadnji protest v Zagrebu je pokazal, da so se ljudje, ki zahtevajo odhod vlade z Jadranko Kosor na čelu, končno konkretno organizirali, poročajo hrvaški mediji. To potrjujejo tudi zapisi, ki se zadnje dni pojavljajo na njihovem Facebook profilu. Na sobotnih protestih so namreč izbruhnili spopadi, številni protestniki pa so bili aretirani in ranjeni. Nasilje so sprožili posamezniki, za katere policija pravi, da so pripadniki navijaških skupin. Izbruh nasilja so obsodili tudi sami Facebook protestniki. Zato so spremenili taktiko upora. Opaziti je samoiniciativnost posameznikov, ki oblikujejo letake, številni pa jih tiskajo in razdeljujejo po mestu. Tovrstne akcije se odvijajo tudi v drugih hrvaških mestih. Protesti namreč ne potekajo le v Zagrebu. Na nogah so tudi druga hrvaška mesta – Slavonski brod, Čakovec, Pulj, Split, Osijek, Reka ... Protestniki poudarjajo, da želijo mirne in dostojanstvene shode, na katerih pa bodo odločno zahtevali boljše življenje.
Število simpatizerjev se veča iz uro v uro
Facebook skupina, v kateri so se zbrali nasprotniki Kosorjeve in vladajoče stranke HDZ, je danes ob 12. uri štela 26.906 članov, ob 14. uri pa že 27.000. Številni opozarjajo, da jih oblasti poskušajo diskreditirati z imeni, kot so "indijanci, huligani“ in podobno. Pozivajo k mirnim in dostojanstvenim protestom, ki so bili že v ponedeljek 'začinjeni' z dobro mero humorja. Čeprav so se nekateri neformalni organizatorji prav kmalu distancirali od protestnikov, saj je bila skupina mlajših fantov malce problematična, so protestniki stvari vzeli v svoje roke. Znova so pokazali, kaj pomeni samoiniciativnost in povezanost. Manjše število posameznikov se je namreč že pred shodom javilo, da bodo skrbeli za red na protestih, ko pa so samooklicane vodje naznanile, da odhajajo domov, so ljudje sami pazili na tiste, ki so v določenih trenutkih izgubljali živce. Opozarjali so jih, da ne smejo uničevati mesta, saj "je to naša lastnina", prav tako, naj ne provocirajo policistov, ki morajo opraviti svoje naloge. Humorne pripombe na račun policistov so seveda bile dobrodošle, kar jim možje v modrem očitno niso zamerili. Policiste so tudi pozivali, naj prestopijo na njihovo stran, opozarjali pa so jih tudi, da jih plačujejo ljudje.
Protestniki so se tudi takoj odzvali, če so določene skupine začele vzklikati parole, ki vsebujejo besede, ki na žaljiv način označujejo posamezne družbene skupine. Tovrstni vzkliki na protestih so nezaželeni, protestniki pa so napovedali, da jih ne bodo tolerirali.
Ponedeljkovi protesti v Zagrebu: "Vsi na ulice!"
Policisti so bili nad tovrstnim obnašanjem protestnikov vidno presenečeni. Celo ko so ljudje ubrali bolj gverilske taktike upora, ki bi lahko predstavljale nevarnost izbruha nasilja, so prijetno presenetili, poročajo nekateri hrvaški mediji. Protestniki so se sprehajali po Zagrebu, v določenih trenutkih so se pognali v tek, znova obstali, znova tekli … policisti pa seveda z njimi. Na koncu so jih prelisičili in se v določenem trenutku pognali proti Markovem trgu, kjer sta stavbi hrvaške vlade in parlamenta. Naj spomnimo, da je na omenjenem trgu zakonsko prepovedano protestiranje, zato so policisti postavili barikade na ulice, ki vodijo do Gornjega gradu. Ko so protestniki pritekli do barikad, so počepnili in policistom vzklikali "Radi vas imamo!“ Zahtevali so, da jim policisti omogočijo pot do Markovega trga, na kar jim je vodja policijske barikade odgovoril z besedami, "da mu je žal, toda da tega ne more storiti". Protestniki so mu odgovorili, da "pametnejši popusti", nato pa so nadaljevali s pohodom po mestu. Prav tako so jim poročali, da "bodo delali nočno", ko pa so videli, kako policisti hodijo po urejeni zelenici, so vzklikali "Ne hodi po travi! Kdo je zdaj huligan?".
Prav te taktike so v hrvaški javnosti vzbudile številne simpatije do protestnikov. Naj še poudarimo, da večina Facebook protestnikov ne vidi rešitev niti v opoziciji oziroma stranki SDP.
Gasilci bodo blokirali Zagreb
Jutri dopoldne se bodo v Zagrebu zbrali gasilci, ki se ne strinjajo z vladnimi napovedmi o nižanju njihovih osebnih dohodkov. Napovedali so, da bodo v središče prestolnice pripeljali na stotine gasilskih vozil. Facebook protestniki njihovo odločitev podpirajo in jo pozdravljajo.
Upokojenci so za 23. marec napovedali množične proteste pred stavbo stranke HDZ v Zagrebu. Pravijo, da se jih bo zbralo okoli 50.000, odločili pa so se, da ne bodo skušali priti do Markovega trga. Sicer pa oblastem sporočajo, naj jih bo sram, saj so upokojence privedli na rob obupa. Poudarjajo, da so se za omenjeno lokacijo protestov odločili zato, ker "se vsi, ki so oropali Hrvaško, nahajajo prav v tej stavbi".
Tudi številne kritike
Hrvaški katoliški časopis Glas Koncila je objavil, da so Facebook protestniki "le meso v rokah skritih igralcev, ki želijo uničiti Hrvaško". V članku pišejo tudi, da so "protesti odprto delovanje zoper hrvaški narod, hrvaške države in skupnega dobrega vseh hrvaških državljanov".
Splitski župan Željko Kerum je dejal, da bi "morali ljudje svoje nezadovoljstvo zadržati za sebe, saj morajo misliti o prihajajoči turistični sezoni". S protesti bi jo namreč lahko ogrozili, meni.
Minister za kmetijstvo in ribištvo Petar Čobanković pa je proteste komentiral z besedami, da se "zberejo dva – tri človeka, ki nato povzročajo nerede".
Tiskovni predstavnik hrvaške vlade Mladen Pavić je že pred dnevi dejal, da je opozicija organizirala in plačala huliganom, da gredo na ulice. Nekatere opozicijske stranke so že napovedale tožbe zaradi obrekovanja, celotna opozicija pa je te navedbe zavrnila.
KOMENTARJI (124)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.