Revija Time je na čelo svoje zadnje lestvice 100 najvplivnejših osebnosti sveta postavila 30-letnega spletnega aktivista Waela Ghonima, ki je postal eden od obrazov letošnje egiptovske revolucije. Ghonim je sicer zaposlen pri spletnem velikanu Googlu, ki je ob njegovem izginotju takoj obvestil svetovno javnost. Sledilo je sporočilo, da so ga režimske sile aretirale in zaprle.
Spremno besedilo za Ghonima je napisal nekdanji vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed el Baradej, prav tako Egipčan, ki se je boril za odstop zdaj že nekdanjega egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka. El Baradej je med drugim zapisal, da je Ghonim pomagal začeti pozive k mirni revoluciji in pokazal, da se lahko stvari spremenijo tudi v družbi, ki je desetletja živela v kulturi strahu.
Na lestvici je tudi novinar in dopisnik iz Kaira katarske televizije Al Jazeera Ayman Mohyeldin, ki je s sodelavci podrobno spremljal egiptovsko revolucijo.
Pesem, ki je navdihnila revolucijo
Od osebnosti letošnjih arabskih revolucij je na lestvici tudi rap glasbenik iz Tunizije Hamada Ben Amor, znan tudi kot El General, ki je s pesmijo Gospod predsednik navdihnil državljane, da so po 23 letih strmoglavili predsednika Zina El Abidina Ben Alija.
Zakaj je na lestvici Saif al Islam, kje je Lady Gaga?
Ena od pomanjkljivosti letošnje lestvice je po mnenju kritikov ta, da je na njej sin libijskega voditelja Saif al Islam, ne pa tudi njegov oče, polkovnik Moamer Gadafi. Nekatere moti, da letos ni na seznamu glasbenice Lady Gaga, sta pa iz njene druščine na seznamu Sting in Justin Bieber.
Sicer pa so na njem ekonomist Joseph Stiglitz, igralka iz komične oddaje Sobotna noč v živo Amy Poehler, ameriški aktivist Geoffrey Canada, milijarderka Oprah Winfrey, iraški šiitski klerik Muktada al Sadr, igralca Matt Damon in Mark Wahlberg, nogometaš Lionel Messi, izraelski premier Benjamin Netanjahu, nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicolas Sarkozy.
Time ni mogel mimo ustanovitelja WikiLeaksa Juliana Assangea, princa Williama in Kate Middleton, ameriškega predsednika Baracka Obame in njegove soproge Michelle ter podpredsednika Josepha Bidena. Manjkajo voditelji novih močnih držav, kot sta Indija in Kitajska, ameriške konservativce pa navdušuje uvrstitev kongresnice iz Minnesotte Michele Bachmann, za katero republikanski radijski ideolog Rush Limbaugh pravi, da jo demokrati leta 2012 v tekmi za Belo hišo podcenjujejo v lastno škodo.
Med stoterico so tudi ustanovitelj spletne strani Facebook Mark Zuckerberg, glavni izvršni direktor podjetja za izposojo filmov in glasbe po spletu in v trgovinah Netflix Reed Hastings, brazilska predsednica Dilma Rousseff, šef evropske centralne banke Jean Claude Trichet, general David Petraeus in celo župan mesta Newark Cory Booker.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.