V Italiji se je po četrtkovem tragičnem potresu vnela burna razprava o potresni varnosti stavb. Po navedbah strokovnjakov naj bi bilo 60 odstotkov stavb, ki stojijo na potresno nevarnih območjih, slabo grajenih in ne bi vzdržale močnejšega potresa. Zaradi varčevalnih ukrepov pa so najbolj prizadete prav šole.
Tožilstvo je sprožilo preiskavo

Tožilstvo v občini Campobasso je že sprožilo preiskavo o domnevnih krivcih za to, da se je šola v kraju San Giulianu di Puglii porušila do tal. Po neuradnih informacijah naj bi šolo na črno nadgradili za eno nadstropje, vendar spodnji starejši zidovi niso zdržali teže novega nadstropja, zgrajenega iz armiranega betona. Sodni izvedenci so danes začeli pregledovati ostanke šole in poskušali ugotoviti, ali drži domneva, da ob lanski obnovi poslopja, ki so mu dodali tretje nadstropje, niso utrdili spodnji štirideset let starih zidov.
“Trenutno še nimamo podatkov, ki bi omogočali, da s prstom pokažemo na krivca,” je med obiskom San Giuliana di Puglie dejal Andrea Cataldi, odvetnik v pisarni državnega tožilstva v bližnjem Larinu. Gradbeni predpisi so bili namreč v petdesetih letih, ko so šolo zgradili, manj strogi, čeprav potresi na tem področju niso bili redki. Občina San Giuliano sicer ni na sedaj veljavnem seznamu potresno ogroženih območij v Italiji. Če bi bil že v veljavi nov zemljevid, ki je pripravljen že nekaj let in ki razglaša za ogroženo področje kar 67 odstotkov italijanskega ozemlja, pa bi morala biti tudi šola v San Giulianu bolj utrjena.
Potresni sunki povzročajo paniko

V Italiji so danes ponovno zabeležili več potresnih sunkov. Najmočnejši, s središčem blizu Ravene, je dosegel četrto stopnjo po Richterjevi lestvici, čutili pa so ga tudi v Benetkah in Vidmu. Prebivalci osrednje Italije so zaradi novih potresnih sunkov kljub mrazu noč preživeli na prostem. Potresne sunke so ponoči čutili tudi prebivalci v mestu Campobasso in številnih drugih krajih italijanske dežele Molise. Četrtkovemu najmočnejšem potresu je tako doslej sledilo najmanj 100 popotresnih sunkov.