Poskus naskoka hrvaškega predsednika vlade Andreja Plenkovića na vrh Evropske komisije se ni zgodil po naključju. Da ima njegova sicer neuspešna kandidatura korenine globoko v Piranskem zalivu, razkriva francoski časnik Liberation.
V zameno za favoriziranje Andreja Plenkovića v igri za novega šefa Evropske komisije naj bi ta po nastopu funkcije pri življenju ohranil svojega dolgoletnega prijatelja, sicer nepriljubljenega, a vplivnega generalnega sekretarja komisije Jean-Clauda Junckerja, Martina Selmayrja. Njegov odhod so namreč zahtevale že številne države članice, zato naj bi ta pod svoje okrilje vzel na evropskem zemljevidu manj znanega Plenkovića, da bi preko njega še naprej obvladoval Evropsko komisijo.

Tako je Plenković še v torek zatrjeval: "Obstajajo nove ideje. Mislim, da bomo danes našli rešitev. Da je po včerajšnjih pogovorih pri vseh dozorel čas, da se naredijo nekateri premiki in da se s konsenzom dogovorimo o celem paketu."
A hrvaška vlada konsenza s Slovenijo očitno ni nikoli želela doseči. Veliko bolj aktivno so ga iskali hrvaški lobisti v Bruslju in Strassbourgu. Zadnjih pet let so bili prav na račun lobiranja in tesnega prijateljevanja z vrhom Komisije, sicer tretje podpisnice arbitražnega sporazuma, kar nekaj korakov pred Slovenijo.
Plenković je še sredi aprila, pred evropskimi volitvami, dejal: "Tu ni neke velike drame, to je vse passe. Evropske volitve so, vsak mora imeti neko temo, nekakšen majhen motiv, da se gre na volitve in se močno ščiti nacionalni interes. Ta šport je običajen."
In če je lobiranje za Hrvaško povsem običajen šport, je to za Slovenijo očitno neka čisto nova disciplina. Predsednik vlade Marjan Šarec je bil v torek še neodločen: "Bodo drugi povedali, kaj se bo zgodilo." Na vprašanje, kaj on misli, pa samo: "Nimam kaj misliti, videl bom, kaj se bo zgodilo, in se potem seveda temu primerno odzval."
In na srečo Slovenije se je zgodila neenotna Evropska ljudska stranka, katere pogajalec in pozneje kandidat naj bi bil hrvaški premier. Ena najvidnejših članic ljudske stranke, nemška kanclerka Angela Merkel, je namreč zaradi skupnih interesov s Francijo tokrat podprla socialista Fransa Timmermansa.
"Dela se bomo lotili z novo kreativnostjo. Upam, da vsak razume, da se mora nekoliko premakniti," je dejala nemška kanclerka.
Plenkovićevo namero pa je ostro obsodil še francoski predsednik Emmanuel Macron. Neuspeli poskus prevzema Evropske komisije, na škodo Slovenije, je pospremil z izjavo, da osebne ambicije nimajo prostora za mizo voditeljev Evropske unije.
Uresničitev arbitražne razsodbe, širitev šengenskega območja in enotna migrantska politika pa za Slovenijo ostajajo ključni, a še ne doseženi konsenzi. Vprašanje ostaja, ali se bo po skoraj štirih letih vlade Mira Cerarja na bolje premaknilo s še enim političnim novincem. Marjan Šarec je do zdaj dvakrat imel možnost stopiti na evropski politični parket, a je prvo priložnost izpustil, drugo pa zamudil.
KOMENTARJI (784)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.