Francosko tožilstvo je objavilo, da vsebina pogovorov iz prve črne skrinjice razkriva, da se je kopilot zaprl v kabino in namerno strmoglavil letalo nemškega nizkocenovnika Germanwingsa. Na letalu je bilo 144 potnikov in šest članov posadke.
Lubitz je imel vsa dovoljenja za letenje
Izvršni direktor Lufthanse Carsten Spohr je danes dejal, da je kopilot Lubitz imel vsa potrebna dovoljenja za letenje in da je opravil vse redne zdravniške preglede. Opravil je tudi psihološke teste v času šolanja. "Vse pilote in kopilote previdno izbiramo, zato nam ni jasno, kaj je kopilota vodilo v to grozljivo dejanje," je dejal Spohr. "To je za nas uganka, saj motiva ne poznamo."
Kopilotovi kolegi iz letalske šole so nemškim novinarjem povedali, da je Lubitz leta 2009 za pol leta prekinil lufthansino šolanje zaradi depresije in sindroma izgorelosti.
Psihološki testi le ob pridobivanju licence in zaposlitvi
Slovenski strokovnjak za letenje je za 24ur.com pojasnil, da morajo piloti redno opravljati zdravniške preglede, medtem ko psiholoških pregledov ne opravljajo. Te opravijo med šolanjem - pred pridobitvijo licence - ter pri določenih družbah še pred zaposlitvijo. Opozarja, da bi moral biti vidik psihološke primernosti pilotov veliko bolj resno obravnavan, saj bi lahko ob rednih zdravniških pregledih opravili tudi psihološke teste.
Po besedah Slodeja se psihološko preverjanje izvaja na dveh ravneh. Najprej pri pridobivanju osnovne licence linijskega pilota, kar je opredeljeno z uredbo EU, ko se poleg ostalih opravi tudi test osebnosti. Ta naj bi pokazal, ali ima oseba kakršnekoli psihične motnje oziroma težave, ki bi lahko vplivale na opravljanje dela pilota.
Drugi sklop preverjanja sledi pri zaposlitvi pri nekemu letalskemu prevozniku. To velja za vse, saj k psihološkemu preverjanju pri zaposlovanju novih pilotov prevoznike obvezuje uredba EU. Potem ko je pilot enkrat zaposlen in dela, pa psihološka testiranja načeloma niso več predvidena. Obstajajo pa zdravniški pregledi, katerih del je tudi pogovor z odgovornim zdravnikom, in če zdravnik skozi pogovor ugotovi, da bi oseba lahko imela psihične težave, lahko odredi psihološki test, je povedal Slodej.
Izpostavil je še, da je pri odkrivanju morebitnih psihičnih težav zelo pomembna komunikacija med zaposlenimi v družbi, še posebej v fazi šolanja, ko je pilot "v stalni komunikaciji s kapitani, kapitani inštruktorji in ostalim osebjem". "Če bi kdo imel težave, bi mi to opazili že skozi njegovo vsakodnevno obnašanje na delovnem mestu. Imamo toliko izkušenj, da bi videli, da je nekaj narobe," je zatrdil.
Predsednik komisije za letalsko reševanje, Toni Smolej, je v oddaji Epilog povedal, da "da vsak tak dogodek, vsaka tragedija, po temeljiti analizi vzrokov, tudi nek napredek v letalstvu." Prepričan je, da bo na letalskem področju tudi po tej nesreči prišlo do določenih sprememb. "Zelo nenavadno je, da psihološki testi za pilote niso tako pogosti," je Smolej namignil smer, v katero bi lahko šle spremembe.
Začel je kot jadralni pilot
Lubitz si je že od malega želel leteti. Začel je kot pilot jadralnega letala, nato pa odšel na šolanje v Lufthansino šolo za pilote v Bremnu. Za nekaj mesecev je šolanje prekinil, a se nato pred šestimi leti vrnil v šolo. Takrat je opravil tudi vse potrebne zdravstvene in psihološke teste, je na novinarski konferenci dejal Spohr. Zakaj je prekinil šolanje, ni pojasnil.
Photo: German Co-Pilot Andreas Lubitz who seems to have crashed the #Germanwings flight no purpose pic.twitter.com/3mSYxvNF3p
— Conflict News (@rConflictNews) March 26, 2015
Lubitza so kolegi zelo cenili, za svoje izjemne letalske sposobnosti pa je pred dvema letoma prejel tudi nagrado Zvezne letalske administracije.
Tih in prijazen, ljubitelj teka in elektronske glasbe
Mnogi kolegi so ga označili za mirnega in delavnega. Živel je s svojimi starši v Montabauru, v Düsseldorfu pa je imel svoje stanovanje.
Eden od pilotov, Peter Rücker, ki je dobro poznal Lubitza, je dejal, da je bil 28-letnik pozitivec, da je bil srečen, ko je dobil službo kopilota pri Germanwingsu. Označil ga je za bolj tihega in zelo prijaznega. "Bil je zelo zabaven, čeprav je bil včasih precej tih. Ni bil samotar. Imel je veliko prijateljev," je dejal Rücker. Ne more verjeti, da je ta namenoma strmoglavil letalo. "Brez besed sem. Ne morem vam dati nobene razlage, zakaj je to naredil," je povedal za Reuters.
Na svojem Facebook profilu je Lubitz všečkal kar nekaj skupin, večina pa je povezanih z letenjem. Bil je velik ljubitelj teka in pogost udeleženec maratonov, zelo rad je poslušal elektronsko glasbo. Njegov profil je nekdo sredi dneva umaknil, kdo, pa zaenkrat še ni znano.
V posvetilu, ki so mu ga napisali kolegi v klubu športnih pilotov Luftsportclub Westerwald, katerega član je bil Lubitz, so zapisali, da si je že od malega želel leteti. To so bile njegove otroške sanje. "Svoje sanje je izpolnil in jih plačal s svojim življenjem," so zapisali.
Tožilstvo: ni dokazov, da bi šlo za terorizem
Tožilstvo je očitke, da bi šlo za terorizem, zavrnilo. Nemško notranje ministrstvo je sporočilo, da so preverili kopilota in da niso odkrili povezav s terorističnimi skupinami. Vse kaže, da je imel kopilot osebnostne težave, več pa bo pokazala preiskava. Pred hišo kopilotove družine v Montabauru, ki ima okoli 12.000 prebivalcev, je že od jutraj nemška policija. Sosedje in sokrajani so v šoku. Lubitza so poznali kot prijaznega in povsem normalnega fanta. Hišne preiskave so opravili tudi v stanovanju v Dusseldorfu, kjer je Lubitz prav tako živel.
Dovoljenja za letenje, ki so bila izdana kopilotu Andreasu Lubitzu
US FAA issued 2 licenses to Germanwings co-pilot Andreas Lubitz. Here's info on his private pilot's license in 2012: pic.twitter.com/2uQUrf03BS
— Prudence Paine (@PruPaine) March 26, 2015
Pilota zaprl ven iz kabine
V času nesreče je bil v pilotski kabini le kopilot, ki je začel spuščanje letala, je dejal francoski tožilec Brice Robin. Pilot je kabino zapustil, ker je moral na stranišče, nato pa ga kopilot ni več spustil v kabino. Pilot je poskušal vdreti v kabino, a mu ni uspelo, saj so prej treščili v goro.