Pritiski na nemškega predsednika Christiana Wulffa tudi po intervjuju na nemški televiziji, v katerem je med drugim dejal, da kljub nekaterim napakam ne namerava odstopiti, ne pojenjajo.
Wulff je v pogovoru za televiziji ARD in ZDF med drugim odgovarjal na očitke glede zasebnega posojila za hišo v višini pol milijona evrov, ki ga je pridobil preko Edith Geerkens, žene podjetnika Egona Geerkensa. Zakonca sta dobra predsednikova prijatelja.
O tem posojilu je pred tremi tedni poročal tabloid Bild, Wulff pa se je nato znašel sredi kritik zaradi poskusa pritiska na odgovornega urednika Kaija Diekmanna, naj članka o tem ne objavijo. Wulff je v pogovoru za omenjeni televiziji pojasnil, da je Diekmanna zgolj prosil za to, naj odloži objavo, dokler se ne vrne v domovino z obiska v Perzijskem zalivu in pojasni zadevo. Telefonski klic Diekmannu je Wulff sicer označil za hudo napako.
Bild: To ni res!
Wulffovim trditvam pa sedaj ugovarjajo pri časniku Bild. Vodja uredništva Bilda v Berlinu Nikolaus Blome je dejal, da so v uredništvu predsednikov klic razumeli povsem drugače. Povsem očitno je bil njegov namen preprečiti objavo, je dodal.
Poleg tega je Blome sporočilo, ki ga je predsednik pustil na telefonskem odzivniku Diekmanna, označil za "veliko neumnost". "Bil je klic, katerega cilj je bil povsem jasen, preprečiti poročanje" o financiranju njegove zasebne hiše, je pojasnil Blome.
Wulff objave sporočila ni dovolil
Ker ni bilo jasno, kdo laže, je vodstvo časnika Wulffa pozvalo, naj dovoli objavo svojega sporočila. Nemška zakonodaja namreč prepoveduje objavo telefonskih sporočil, če se z njo ne strinjata obe strani.
Vendar pa je Wulff dejal, da je jezne besede izrekel "v izredno čustveni situaciji" in da je bilo sporočilo namenjeno izključno uredniku. Izpostavil je še, da se je kasneje opravičil za sporočilo, ki ga je pustil med naporno službeno potjo, ter da je Diekmann opravičilo sprejel. S tem se je po mnenju nemškega predsednika zadeva zaključila in tako bi moralo tudi ostati.
"Uredništvo Bilda obžaluje to odločitev," so v odzivu na zavrnitev objave sporočila zapisali v tabloidu. Dodali so, da tako neskladij glede Wulffovega sporočila ne bo moč razjasniti v duhu preglednosti, ki jo je obljubil predsednik.
Kako so se odzvale stranke?
Wulffov intervju so v vladajoči črno-rumeni koaliciji sprejeli z olajšanjem. Hermann Gröhe, generalni sekretar Krščansko-demokratske unije (CDU), iz katere prihaja tudi Wulff, je izrazil prepričanje, da bo predsednik s tem znova pridobil zaupanje med ljudmi. Pri liberalcih (FDP) pa so menili, da je dobro, da se je Wulff opredelil do očitkov in priznal napake.
Drugačnega mnenja pa so pri opozicijskih socialdemokratih (SPD) in Zelenih. Predsedujoči SPD Sigmar Gabriel je kanclerko Angelo Merkel pozval, naj znova preveri primernost Wulffa za ta najvišji položaj v državi. Vodja poslanske skupine SPD Hubertus Heil pa je menil, da ostajajo odprta vprašanja, ki jih je treba razjasniti.
Tudi Zeleni dvomijo, da je lahko kanclerka zadovoljna z Wulffovimi pojasnili, in pričakujejo, da bo do tega zavzela stališče.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.