Srbski predsednik Boris Tadić je stranke, ki so s svojimi poslanci omogočile izglasovanje vodje radikalcev (SRS) Tomislava Nikolića za predsednika skupščine, v torek pozval, naj predlagajo skupnega kandidata za predsednika nove vlade. Kot poročajo srbski mediji, je odhajajoči minister za energetiko Radomir Naumov zatrdil, da bo vlada "vsekakor pravočasno oblikovana", dvoumno pa je odgovoril na vprašanje, ali jo bodo demokrati premierja Vojislava Koštunice (DSS) sestavili skupaj z radikalci.
Bo Tadić razpisal volitve?
Kot je v pismu pojasnil Tadić, je torkova izvolitev predsednika parlamenta pokazala, da se je izoblikovala skupščinska večina, zato jo poziva, naj ga do petka obvesti, ali ima poleg Nikolića tudi skupnega kandidata za predsednika vlade. Srbski predsednik je ob tem spomnil, da se 15. maja izteče rok za oblikovanja nove vlade. Če do petka ne bo dobil njihovega predloga, bo ali sam predlagal mandatarja ali pa po izteku omenjenega roka razpustil skupščino in razpisal volitve, je še pojasnil.
Čedomir Jovanović je medtem napovedal, da bo njegova zveza LDP-LSV-GSS-SDU prebivalce Srbije pozvala na proteste po vsej državi, če bodo novo vlado oblikovali DSS-NS, socialisti in radikalci. Od predsednika Tadića je zahteval, naj ne ponuja mandata za oblikovanje vlade novi skupščinski koaliciji.
Zahod zaskrbljen zaradi izvolitve Nikoliča
Konstitutivna seja srbskega parlamenta, na kateri je bil za njegovega predsednika izvoljen vodja radikalcev Tomislav Nikolić, je spominjala na dneve "govora sovraštva iz časov vladavine Slobodana Miloševiča", je izjavil tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Sean McCormack. Zaskrbljenost zaradi dogajanja v srbski skupščini, ki je sicer danes izvolila še tri Nikoličeve namestnike, sta izrazila tudi Svet Evrope in Francija.
McCormack tudi namignil, da bi lahko izvolitev Nikolića zapletla diplomatska prizadevanja za rešitev prihodnjega statusa Kosova. "Nihče ne mara posameznikov, ki poskušajo na destruktiven način razvnemati nacionalizem, in Srbiji to ne bo v pomoč," je poudaril tiskovni predstavnik State Departmenta.
Oglasil se je tudi Pariz, ki je prav tako izrazil zaskrbljenost zaradi izvolitve Nikoliča "po zaslugi glasov stranke aktualnega premierja Koštunice", kot je sporočilo francosko zunanje ministrstvo.
Predsednik Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Rene van der Linden pa je danes ocenil, da predstavlja izvolitev Nikolića breme za Srbijo in njeno sposobnost, da čez dva dni prevzame vlogo predsedujoče odboru ministrov SE.
Srbija naj bi sicer 11. maja prevzela vlogo predsedujoče odboru ministrov SE. V ta namen je bilo predvideno, da bodo pred poslopjem srbskega parlamenta v soboto dvignili evropsko zastavo, vendar je generalni sekretar SE Terry Davis v torek slovesnost "zaradi trenutnih političnih razmer v Srbiji" odpovedal.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.