
Ekipa 52 znanstvenikov in turistov je na avstralskem ledolomilcu Aurora Australis priplula do pristanišča v tasmanskem Hobartu.
To so osebe, ki so jih 2. januarja letos s helikopterjem rešili z ladje Akademik Šokalski, ki jo je tik pred božičem ob Antarktiki okoval led. Za ladjo in 22-člansko posadko pa je rešitev prinesla narava sama, saj se je nato malce otoplilo in v debelem ledu so nastale razpoke.
Reševanje je bilo precej pestro, saj so na pomoč prispeli kar trije ledolomilci. Prvi je bil kitajski, ki je čez nekaj časa celo sam obtičal v ledu, neuspešni so bili tudi Francozi, do ruske ladje se ni mogel prebiti niti omenjeni avstralski ledolomilec. Ker ni šlo drugače, so se nato odločili za helikoptersko reševanje. Potem je proti Antarktiki odplul še ameriški ledolomilec, ki pa mu je torej narava preprečila, da bi pokazal svojo moč.
Reševalna akcija je bila seveda zelo draga, ni pa jasno, kdo jo bo plačal. Avstralski Aurora Australis je med drugim moral zaradi reševanja odložiti redno plutje do avstralske baze na Antarktiki, kamor bi pripeljal zaloge.
Vodja odprave Chris Turney je dejal, da se odvetniki in zavarovalnice že pogovarjajo o stroških, hkrati pa je dodal, da so zelo hvaležni vsem, ki so jim pomagali.
''Zelo nam je žal za vse posledice, ki so jih imeli kolegi raziskovalci, ki jim je zaradi nas zastalo delo, ampak vsak raziskovalec Antarktike se zaveda tveganja,'' je še dejal.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.