Gospodarstvo

Posvetovalni referendum o projektu Jek 2 bo 24. novembra

Ljubljana, 10. 10. 2024 19.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

DZ je s 65 glasovi za in sedmimi proti sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (Jek 2). Glasovanje bo 24. novembra. Podporniki pravijo, da se bo določalo o mandatu za nadaljevanje projekta, ne za končno odločitev, nasprotniki pa, da se bo odločalo o gradnji, in to brez podatkov.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Razpis za posvetovalni referendum
    02:49
    Iz 24UR: Razpis za posvetovalni referendum
  • Iz SVETA: Pred referendumom JEK2 zavit v temo
    03:05
    Iz SVETA: Pred referendumom JEK2 zavit v temo

Referendumsko vprašanje se bo glasilo: "Ali podpirate izvedbo projekta Jek 2, ki bo skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z električno energijo?"

Odlok so podprli poslanci Svobode z izjemo Miroslava Gregoriča, SDS, SD in NSi ter poslanca manjšin. Kot so interpretirali, bi pritrdilni odgovor na referendumsko vprašanje pomenil mandat vladi, investitorju in drugim deležnikom, da nadaljujejo s postopki za pripravo projekta, ne pa še odločitve o gradnji elektrarne.

Gre za strateško vprašanje zagotavljanja stabilne oskrbe z električno energijo ob prehodu v brezogljično družbo, ko bo Slovenija potrebovala mešanico jedrske in obnovljivih virov energije, so poudarjali.

Pripravljalci projekta potrebujejo mandat za nadaljevanje postopkov, med drugim za projektno dokumentacijo, razvoj kadrov, izbor dobavitelja, zaprtje finančne konstrukcije, licenciranje lokacije, postopke umeščanja v prostor, saj bo to stalo med 100 in 150 milijonov evrov, je dejal državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, zadolžen za nacionalni jedrski program, Danijel Levičar. Menil je, da je projekt, če ga ljudje ne podpirajo, smiselno ustaviti takoj.

V javnosti je pomislekov, da ni na voljo dovolj informacij, da bi se lahko ljudje o tem odločali. Levičar meni, da je informacij za odločanje v tej fazi dovolj, vrsto jih je investitor, Gen energija, že objavil na svoji spletni strani, med drugim glede potresne varnosti in ekonomike. V SD so izpostavili opozorila dela javnosti, da so informacije v zvezi s projektom pomanjkljive, in vlado pozvali, naj naredi vse, da bo javnost do glasovanja odgovore dobila.

Da je referendum preuranjen, saj ni na voljo pravih informacij, so poudarjali v Levici ter Gregorič in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek. Pritrditev referendumskemu vprašanju bi pomenila podporo celotnemu projektu, vključno z izgradnjo elektrarne, so poudarjali. Sicer pa je bila po mnenju Mateja Tašnerja Vatovca (Levica) odločitev o gradnji že sprejeta s potrditvijo resolucije o miroljubni rabi jedrske energije v Sloveniji. Referendumsko vprašanje je, kot so med drugim še opozorili, v drugem delu tudi sugestivno, saj da kdo bi pa glasoval proti zanesljivi oskrbi z električno energijo.

Državna volilna komisija bo v petek na seji odločala o sprejetju aktov za izvedbo referenduma, so napovedali v komisiji. Glede na sprejeti odlok bodo roki za opravila začeli teči 14. oktobra.

Podporo projektu in razvoju uporabe jedrske energije v Sloveniji med drugim izražajo tudi v gospodarstvu, društvu jedrskih strokovnjakov in Institutu Jožef Stefan, kjer je raziskovalni jedrski reaktor Triga. Nasprotujejo pa mu med drugim v več nevladnih okoljskih organizacijah, kjer opozarjajo, da država vso pozornost in denar namenja scenariju oskrbe z jedrsko energijo, ne predstavi pa drugega scenarija oskrbe po opustitvi fosilnih goriv, samo z obnovljivimi viri.

Investitor v projekt Jek 2 Gen energija načrtuje elektrarno z enim reaktorjem moči od 1000 do 1650 megavatov. Po ocenah, ki jih je predstavil, bi bila investicijska vrednost brez stroškov financiranja med 9,3 in 15,4 milijarde evrov. Finančna konstrukcija še ni znana. V Gen energiji so ocenjevali, da bi lahko skupaj z ostalimi akterji v elektroenergetskem sektorju v Sloveniji zbrali od 20 do 30 odstotkov lastnega kapitala. Podjetniki Igor Akrapovič, Jure Knez in Radko Luzar pa so predstavili pobudo, da bi pri projektu s finančnim vložkom sodelovalo gospodarstvo iz Slovenije ter njenih sosed, ki naj bi po Akrapovičevih besedah lahko zbralo do okoli 2,5 milijarde evrov.

Razprava pred glasovanjem 

Predlagatelji - poslanci Svobode z izjemo Miroslava Gregoriča, SDS, SD in NSi ter poslanca manjšin - pravijo, da je treba dati vladi, investitorju, družbi Gen energija, in drugim deležnikom mandat za nadaljevanje projekta. Ta je strateškega pomena, saj bo skupaj z obnovljivi viri energije (OVE) zagotavljal stabilno oskrbo z nizkoogljično električno energijo, so poudarjali.

"Glas 'za' na referendumu bo pomenil jasen mandat tako investitorju kot vladi, da se intenzivno lotita priprave vseh potrebnih podlag, na katerih bo nato temeljila končna odločitev za projekt Jek 2," je dejal Teodor Uranič (Svoboda). Po njegovem mnenju bi dal pozitiven rezultat demokratično legitimnost za nadaljnjo pripravo gradiv, ki bodo podlaga za končno investicijsko odločitev, in sam ne bi izključeval možnosti izvedbe drugega posvetovalnega referenduma pred sprejetjem končne odločitve.

Aktivnosti glede Jeka 2 je treba pospešiti, ne pa upočasniti, kar bi pomenil morebiten odlog izvedbe referenduma, je dejal Zvonko Černač (SDS). Razmere so se v zadnjih letih namreč bistveno spremenile; uporabe premoga ne bodo mogli nadomestiti hidroenergija in ostali OVE, zato bo potreben povečan uvoz, kar v trenutnih razmerah ni težava, se je pa nedavno pokazalo, kako lahko cene poskočijo in kako se lahko dostopnost poslabša, je dejal.

Prepričan je, da Slovenija brez nadaljevanja uporabe jedrske energije ne more zagotavljati stabilnosti oskrbe z elektriko. Menil je, da se lahko finančna konstrukcija sesuje le v primeru, da bodo "okoljski lunatiki na nivoju EU zlobirali podobno ureditev, kot jo sedaj poznamo pri termoenergiji, in tudi na nuklearno energijo uvedli podobne kupone".

Končna investicijska odločitev bo znana predvidoma do 2028.
Končna investicijska odločitev bo znana predvidoma do 2028. FOTO: Damjan Žibert

SD in NSi za

Tudi v SD so napovedali podporo razpisu referenduma. Menijo, da bo podnebne cilje in hkratno energetsko neodvisnost težko doseči brez jedrske energije, je dejala Meira Hot (SD) a ob tem izpostavila opozorila dela javnosti, da so informacije v zvezi s projektom pomanjkljive, ter zakonodajno-pravne službe DZ, da je drugi del referendumskega vprašanja nejasen. "Skrajno resno poudarjamo, da slovenska javnost potrebuje vse informacije, na podlagi katerih se bo lahko odločala o referendumskem vprašanju. Zato nalagamo vladi, da naredi vse, da javnost te odgovore v pravem časovnem okviru pridobi," je poudarila.

Jožef Horvat (NSi) je na podlagi "zablod ali napačne poti Nemčije", kjer da se je opustitev jedrske energije izkazala za napako, izrazil upanje, da bomo v Sloveniji znali izbrati pot naprej na podlagi strokovnih dejstev, ne čustev ali dnevnopolitičnega dogajanja. Tudi on je poudaril, da bo šlo pri referendumu za mandat za pripravo ključnih dokumentov za gradnjo Jeka 2, medtem ko odločitev o gradnji še pride. Je pa ta po njegovem mnenju potrebna, "če želimo imeti stabilen vir električne energije, če ne želimo imeti električnih mrkov in če želimo iti po poti v nizkoogljično družbo".

V sredo je potekal tudi posvet o pomenu jedrske energije z direktorjem IAEA Grossijem.
V sredo je potekal tudi posvet o pomenu jedrske energije z direktorjem IAEA Grossijem. FOTO: Damjan Žibert

Minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je v predstavitvi stališča vlade dejal, da je referendum neposredno nadaljevanje procesa, ki ga opredeljuje resolucija o miroljubni rabi jedrske energije, ko poziva, naj se s ciljem defosilizacije in stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo elektroenergetski sistem nadgrajuje s širitvijo jedrskega programa, z izvedbo projekta Jek 2 in uvajanjem OVE, če se to izkaže za ekonomsko smotrno, tehnično izvedljivo in koristno za stanje okolja.

Z referendumskim vprašanjem se išče mandat za nadaljevanje pripravljalnih aktivnosti do končne investicijske odločitve, ki je pričakovana do leta 2028. "Referendum bo tako ena od odločitev v procesu odločanja, pri tem se bomo držali transparentnih in demokratičnih procesov," je zagotovil.

Razpisu referenduma v tej fazi nasprotujejo v Levici

Kot je dejal Matej Tašner Vatovec, je namreč sklicati referendum v okoliščinah, ko ni na voljo ustreznih podatkov, neodgovorno in podcenjujoče. Za soglasje za nadaljevanje aktivnosti pri projektu Jeka 2 ni treba spraševati volivcev, odločitev o gradnji je bila sprejeta že s sprejemom resolucije, je menil.

Opozoril je na nacionalni energetski in podnebni načrt, ki navaja dva možna scenarija zagotavljanja elektrike - z jedrsko energijo in OVE ali samo z OVE. "Ta korak ste popolnoma preskočili. Nihče ni dal na mizo argumentov, potencialov in možnosti, ki jih ima Slovenija za to, da gremo v 100-odstotno obnovljive vire," je dejal. Z referendumom bodo volivce spraševali, ali naj država izvede projekt Jek 2 - kar pomeni izvedbo v celoti, z izgradnjo elektrarne, je poudaril.

Proti sta tudi Gregorič (Svoboda) in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek. Gregorič meni, da bo referendum prezgodaj in brez pravih podlag. Pogreša informacije med drugim glede drugega možnega scenarija, torej samo OVE, cene elektrike iz Jeka 2, višini in financiranju investicije. Moti ga tudi, da ni znano, kdo bo lastnik elektrarne - če bo lastnik še kakšna druga država, bo ta dobila svoj del električne energije, Slovenija pa bo morala nositi vsa tveganja, med drugim glede varnosti in morebitne jedrske škode. Pozval je, da se v pripravo projekta vključi Banko Slovenije in fiskalni svet, da ocenita, kakšne so zmožnosti državnega financiranja.

Tudi Šetinc Paškova opozarja, da ni resnih študij, med drugim o tveganjih in financiranju. "Če bi bili pošteni, bi ljudi spraševali, ali so za jedrsko energijo oz. ali so za Jek 2, ne pa da se izgovarjate, da ne bodo dokončno odločali," je dejala. Strinjala se je z Gregoričem, da bo referendum bianco menica za projekt, ki bo po njenem mnenju Teš 6 na tretjo potenco.

Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, zadolžen za nacionalni jedrski program, Danijel Levičar je dejal, da mandata ne potrebujejo le za projektno dokumentacijo, ampak tudi za razvoj kadrov, izbor dobavitelja, zaprtje finančne konstrukcije, licenciranje lokacije, postopke umeščanja v prostor. "Trdim, da je informacij za odločanje v tej fazi dovolj, da lahko državljani informirano odločajo. To ni dokončno vprašanje, končna investicijska odločitev bo predvidoma do 2028. Tisto pa bo moment, ko se bo morala nekomu roka tresti pri podpisu pogodb, da bo projekt pripravljen za izvedbo," je dejal.

"Če pa se odločimo, da projekta ne želimo, je prav, da to storimo čim prej," je povedal Levičar, saj bodo omenjeni postopki stali med 100 in 150 milijonov evrov. Bi se pa s tem odpovedali enemu od možnih scenarijev, je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (92)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

biggbrader
11. 10. 2024 09.34
No, sedaj je končno znano, da referendum ne bo imel nobene teže. Le kdo bo riskiral nedeljo za še eno golobjo neumnost.
NeXadileC
11. 10. 2024 09.17
-1
NE je problem, vendar je najmanjši problem, takoj za HE.
brabusednet
11. 10. 2024 08.59
+3
Zakaj sploh te reklame,če strokovnjaki rečejo,da je NEK2 potreben.Tu mnogi že služijo na polno,kaj še le bo.Kdaj bodo povedali,da bodo Hrvati imeli pol elektrarne za kar sem proti.Kot vidimo so plenilske stranke že v polnem zagonu.
Potouceni kramoh
11. 10. 2024 08.53
+6
Če se bo začela gradnja JEK2 sem glede na vse videno iz sage o TEŠ 6 siguren da smo si nataknili vrv okoli vrata in da gre Slovenija v bankrot!!!
Ales Ciril
11. 10. 2024 08.43
+2
RTV se je včeraj zelo potrudila, da bi ljudje glasovali proti.
biggbrader
11. 10. 2024 09.35
Referendum zaradi referenduma je brez veze.
deny-p
11. 10. 2024 08.35
+5
Žal marsikaj narobe.... kot prvo, že samo vprašanje na referendumu. Elektrike bo dovolj, saj nam gospodarstvo beži 100 na uro iz slovenije. Cena bo pa verjetno okrog 30 miljard in 30 let gradnje. Moje nestrokovno mnenje, sem pa verjetno blizu.....
Švejk 123
11. 10. 2024 08.34
+5
Gradnje JEK ne bo, do takrat bo Sloveniastan že v bankrotu!
Banion
11. 10. 2024 08.30
+3
tale razprava lepo kaže kako resničen je pregovor da lhako vsak neumež vpraša več kot zna odevet modrijanov odgovorit
Potouceni kramoh
11. 10. 2024 08.27
+3
Nočemo štroma.Hočemo petrolejko in svečo da bomo bolj ekološki.
Julijann
11. 10. 2024 08.24
+5
Na tako vprašanje pa res ne bom odgovarjal. Je povsem brezvezno, napačno postavljeno. A če slučajno ta referendum uspe, imamo potem še enega o gradnji?
Jonason
11. 10. 2024 08.17
+6
zmerni pesimist
11. 10. 2024 08.11
+5
Ni dileme proti
kiropraktik
11. 10. 2024 08.10
+9
Odločni NE! Gradi naj, če že , GEN I IN HSE! LETNO IMAJO 600 MIL. € DOBIČKA, !!!!
Defragment
10. 10. 2024 21.58
+9
Pri nas ni stroke? A mora Frančiška iz Frama odločat? Kakšne zgube ste politiki...mr š!
10. 10. 2024 21.58
+5
če prov zastopm bojo delal referendum kljub temu da se tko levi kot desni strinjajo za jek 2 =?
Zmaga_Ukrajini
10. 10. 2024 21.55
+5
Ta zadeva bo tako strahovito draga, da četudi bi morali zaradi uvoza in torej večje porabe res plačevati dražjo elektriko, se nam še vedno ne bi izplačalo. Očitno si hoče nekaj posameznikov dobro napolniti žepe, glede na to, da se zadnje čase tako agresivno navija za gradnjo novih nukleark.
Plaedian
10. 10. 2024 21.55
+3
če bo sprejet pomeni d udar
Pig Brother
10. 10. 2024 21.53
+5
Hrvati bi mogl vozit polovico odpadkov, so imeli rok, pa niso , Nikdar več ne bote Krčanov pelal dehidriranih čez vodo. Sanjajte.
Pig Brother
10. 10. 2024 21.52
+8
Pol bo šlo Hrvatom ki 1 grama odpadkov v 40 letih še niso odpelal in ga tudi nikol ne bodo, v Krškem se gradi odlagališče in zgradili so kar mimo mnenja ljudi suho skladišče radioaktivnih odpadkov (začasno) do leta 21xx. Kdo je tu nor?
Zmaga_Ukrajini
10. 10. 2024 21.52
+3
Zgleda, da se je tale Grossi spravil močno povečat svojo prodajo, saj je slišati, da se bo začelo graditi 6 novih nukleark. Očitno je tale Grossi res dober akviziter.