Tujina

Kdo bo novi premier?

Tokio, 12. 09. 2007 08.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Japonski premier Abe je odstopil, saj je mnenja, da je opozicija s svojimi pritiski popolnoma onemogočila delo parlamenta.

Japonska javnost je zaskrbljena zaradi odstopa premierja
Japonska javnost je zaskrbljena zaradi odstopa premierja FOTO: Reuters

Japonski premier Šinzo Abe je danes odstopil. Vidno pretreseni konservativni premier je na novinarski konferenci povedal, da uporna opozicija onemogoča nadaljnje delo. "Z vsemi močmi sem si prizadeval za nadaljevanje reform. Toda na žalost se naša stranka ne more pogovarjati z opozicijo, ker sem jaz premier," je dejal Abe, ki je bil na položaju komaj leto dni.

Liberalno-demokratska stranka naj bi Abejevega naslednika imenovala 19.septembra.

"Menil sem, da bi morala stranka zgrabiti trenutek in napredovati z novim voditeljem," je dejal Abe, ki je svoji Liberalno-demokratski stranki naročil, naj njegovega naslednika izbere čim prej. Kot je dejal, z odstopom ni več želel odlašati, da ne bi povzročal zmede v parlamentu.

52-letni Abe, prvi japonski premier, ki se je rodil po drugi svetovni vojni, je položaj prevzel lani z obljubo, da bo nadaljeval reforme in spremenil vsiljeno povojno pacifistično ustavo. Toda njegova priljubljenost je zaradi številnih škandalov v vladi začela naglo padati, najhujši udarec pa je bil poraz na julijskih volitvah v zgornji dom parlamenta.

Sporna tudi Abejeva podpora Bushevi zunanji politiki

Ni še znano, kako Abejev odstop komentira Bela hiša
Ni še znano, kako Abejev odstop komentira Bela hiša FOTO: Reuters

Abe je pretekli teden v Avstraliji ob robu srečanja skupine za azijsko-tihomorsko gospodarsko sodelovanje (Apec) dejal, da nima nobenega namena nadaljevati svojega premierskega dela, če vladni koaliciji ne bo uspelo podaljšati mandata japonskih sil, ki ZDA pomagajo v boju proti talibanskim upornikom v Afganistanu. Zakonodaja, ki japonskim ladjam omogoča sodelovanje pri logistični podpori ameriškim letalskim silam, se namreč izteče 1. novembra.

ZDA so že takrat nakazale, da bi prekinitev sodelovanja Japonske pri zagotavljanju goriva ameriškim letalom za operacije v Afganistanu poslabšala odnose med Tokiom in Washingtonom.

"Zagotavljanje goriva je japonska odgovornost pred mednarodno skupnostjo," je po srečanju z ameriškim predsednikom Georgem Bushem dejal Abe.

Podaljšanju mandata japonskih sil, ki jim zakonodaja, sprejeta po terorističnih napadih na ZDA septembra 2001, dovoljuje sodelovanje v ameriški vojni proti terorizmu, nasprotuje japonska opozicija.


Vloga opozicije pri Abejevem odstopu

Taro Aso, generalni sekretar Liberalno-demokratske stranke in Abejeva desna roka, je prvi na seznamu Abejevih naslednikov
Taro Aso, generalni sekretar Liberalno-demokratske stranke in Abejeva desna roka, je prvi na seznamu Abejevih naslednikov FOTO: Reuters

Opozicija je naredila vse, da bi blokirala Abejeve reforme, glasovala pa bi tudi proti zakonu o podaljšanju sporne vojaške misije v Afganistanu. Abe je minuli konec tedna napovedal, da bo odstopil, če parlament ne bo podaljšal mandata misiji, ki je pri volivcih zelo nepriljubljena. Opozicija si je prizadevala tudi za glasovanje o nezaupnici ministrom, vpletenim v škandale, in po možnosti celo premierju Abeju.

Abe je konec avgusta opravil nekaj zamenjav v svojem kabinetu in vanj pripeljal veterane iz vladajoče stranke, a je novi kmetijski minister že po enem tednu odstopil zaradi finančnega škandala.

Taro Aso, generalni sekretar LDP in do nedavne menjave v vladi zunanji minister, ki je znan po svojim konservativnih stališčih, velja za enega najverjetnejših naslednikov Abeja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.