ZDA bi na položaju premiera raje kot Ahmeda Kureja videle dosedanjega finančnega ministra Salama Fajada, ki je dolgo delal za Svetovno banko, nato pa je bil predstavnik Mednarodnega denarnega sklada na palestinskih ozemljih. Po prevzemu položaja finančnega ministra si je zastavil nalogo prenoviti finance palestinskih oblasti. Prizadeval si je za večjo transparentnost in preprečevanje korupcije. V nasprotju s Kurejem bi bil Fajad sprejemljiv partner tudi za Izrael, vendar je malo verjetno, da bi Arafat izbral človeka, ki je tesno povezan z Abasom.
Palestinski premier Abas odhaja

Palestinski voditelj Arafat je sprejel odstop premiera Abasa, ki je kot razlog za takšno potezo med drugim navedel izraelsko zavračanje izvajanja časovnega načrta. Poleg izraelskega "nesodelovanja" pri izvajanju načrta je Abas v palestinskem parlamentu kot razlog za svoj odstop navedel tudi dejstvo, da ZDA in mednarodna skupnost niso dovolj pritiskale na Izrael za izvajanje načrta. Sledijo pomanjkanje podpore v vladi, nevarna notranja kampanja in neupravičene obtožbe na račun vlade in Abasa, da želi nadzorovati vse ali pa nič.
Odstop zaradi nesoglasij pri vrhu
Abas je zaradi svoje spravljivosti že ves premierski mandat tarča kritik radikalnejših palestinskih struktur, prav tako pa je bil soočen z odločnim nasprotovanjem palestinskih oblasti – zlasti kroga okrog palestinskega voditelja Jaserja Arafata – da bi mu predali nadzor na zadostnimi varnostnimi in finančnimi viri. Del njegovih težav izvira tudi iz izraelskih napadov na palestinske aktiviste in s tem povezanega pomanjkanja volje ZDA, da pritisnejo na Tel Aviv. Sicer pa sta Tel Aviv in Washington sporočila, da ne bosta tolerirala Abasove odstavitve.
Palestinski premier je sicer ta teden poslance v palestinskem parlamentu pozval, naj ga podprejo ali pa naj ga odstavijo. Dejal je, da se ne bo oklepal položaja in da bo kmalu odstopil sam. Skupina palestinskih poslancev je v četrtek, potem ko mu je Abas predstavil poročilo o svojih prvih 100 dneh na položaju, vložila zahtevo po glasovanju o zaupnici vladi, ki jo je predsednik parlamenta Kurej uvrstil v parlamentarno proceduro. ZDA in Izrael so večkrat poudarile, da se ne bodo pogajale z Arafatom, ki ga obtožujejo, da podpira terorizem in zavira mirovni proces. Arafatov mednarodni ugled se bo še poslabšal, če se bo izkazalo, da je on sprožil Abasov odstop.
Odzivi na Abasov odstop
Evropska unija se je na odstop palestinskega premiera odzvala z veliko zaskrbljenostjo. "Abasov odstop pomeni resen odmik od mirovnega procesa, ki že zdaj ne poteka dobro, je pa tudi znak, da je bolj umirjena struja v palestinskih oblasteh izgubila," je dejal predsednik Evropske komisije Romano Prodi. "Povezava je globoko zaskrbljena zaradi velikega tveganja, ki ga Abasov odstop predstavlja za povečanje nestabilnosti na čelu palestinske oblasti ter v sami regiji," dejal vodja italijanske diplomacije Franco Frattini. Nemški zunanji minister Joschka Fischer je posvaril pred popolnim propadom mirovnega procesa v regiji, pri tem pa opozoril, da "so alternative zelo slabe".