Prejšnji torek uhajanje plina in eksplozija v Britofu, včeraj uhajanje plina v Tržiču, danes v Orehovljah. In kdo je odgovoren? Inšpekcija za energetiko in rudarstvo pravi, da ne, pa čeprav so prav oni pristojni za nadzor nad plinskim omrežjem v državi in posledično za njegovo varnost ter varnost vseh nas.
Inšpekcija je za uhajanje plina v Britofu in Tržiču izvedela iz medijev
"Kar se tiče mene, so naša plinovodna omrežja varna," je dejal Saša Stojič z Inšpekcije za energetiko in rudarstvo. Povedal je, da so v letih 2017 in 2018 naredili 12 rednih in štiri izredne preglede omrežij. "V večini so kar dobro pregledani," je dodal.
A kako je potem mogoče, da so morali zaradi uhajanja plina v tednu dni evakuirati kar 96 ljudi, šest pa jih je končalo v bolnišnici? In kako je mogoče, da je pristojna inšpekcija za primera Britof in Tržič izvedela šele iz medijev?
"Izvedeli smo iz medijev, sicer pa bi nas morali operaterji distribucijskih omrežij skladno s 457. členom energetskega zakona obveščati o izrednih dogodkih," je razložil Stojič.
Upravljavci si to več kot očitno razlagajo drugače. "Vsak tak incident se zabeleži in potem konec meseca javimo," je povedal upravljavec plinskega omrežja Tržič Andrej Karlin. Dodal je, da bodo poročilo napisali, ko bodo imeli več podatkov.
Premalo inšpektorjev, ki nadzorujejo plinska omrežja
A ko povprašamo, kdo mora skrbeti za varnost plinskega omrežja, naletimo na prelaganje odgovornosti. Inšpekcija pravi, da so to najprej upravljavci. Vendar pa sicer še nedelujočega plinovoda, ki je eksplodiral v Britofu, do zdaj še niso pregledali. Tistega v Tržiču pa so nazadnje pregledali pred dvema letoma.
Upravljavci pa pravijo, da zadnji dogodki niso nič posebnega. "Zdaj je Britof za sabo pač potegnil, da so se ljudje začeli malo bolj zanimati za te stvari," je mnenja Karlin.
Še eno dimenzijo slabo delujočega nadzora pa odpre poveljnik kranjske civilne zaščite Sašo Govekar, ki razmere na terenu pozna iz prve roke. Povedal je, da lahko gradbeni delavec s strojem čisto slučajno zadene plinovod, saj da nima načrtov, iz katerih bi videl, koliko metrov pod zemljo se na gradbišču nahaja plinsko omrežje.
Tako je bilo – konkretno – tudi v primeru Britofa, kjer se je upravljavec Domplan zavil v molk. O tem, ali so prav oni odgovorni za nesrečo, Govekar ne želi ugibati, odgovor bo dala forenzična preiskava. A dodaja: "Je pa res, da geodetski posnetki oziroma navodila, ki jih izdaja podjetje Domplan podizvajalcem, ki upravljajo z delovnimi stroji, niso prava. Geodetski posnetek, kjer je bil označen ta razvod za plin, je bil sedem metrov po trasi prestavljen na točko B," je povedal v oddaji 24UR. In dodal, da so do osnovne dokumentacije prišli šele s pomočjo policije oz. kriminalistov.
Zaskrbljujoče je tudi dejstvo, da je pristojnih inšpektorjev, ki bdijo nad plinskim omrežjem, v celotni Sloveniji le devet. Stojič je mnenja, da bi bil nadzor veliko boljši, če bi bilo inšpektorjev več.
In kaj je tisto, kar je najbolj zaskrbljujoče? V tednu treh evakuacij zaradi uhajanja plina in celo eksplozije še nihče od pristojnih ni predlagal, kako bo od danes naprej nadzor učinkovitejši, varnost ljudi pa večja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.