Tujina

Kdaj sojenje Glavašu?

Zagreb, 04. 12. 2006 17.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Preiskovalnemu sodniku v Osijeku so odvetniki predali zahtevo za prekinitev preiskave proti Glavašu.

Odvetniki Branimirja Glavaša so preiskovalnemu sodniku v Osijeku predali zahtevo za začasno prekinitev preiskave proti njihovemu varovancu v preiskavi o vojnih zločinih, ki poteka v Osijeku. Zagrebški preiskovalni sodnik je prejšnji teden že začasno ustavil preiskavo proti Glavašu v ločenem primeru, ki jo zaradi suma vojnih zločinov proti neodvisnemu saborskem poslancu vodijo v Zagrebu.

Glavaša so v soboto zvečer iz zagrebške zaporniške bolnišnice prepeljali v osiješki klinični center
Glavaša so v soboto zvečer iz zagrebške zaporniške bolnišnice prepeljali v osiješki klinični center FOTO: Reuters

Preiskovalni sodnik v Zagrebu je pojasnil, da se je preiskavo odločil ustaviti zaradi poslabšanja Glavaševega zdravstvenega stanja, ki je v priporu gladovno stavkal. Glavaša so sicer v soboto zvečer iz zagrebške zaporniške bolnišnice prepeljali v osiješki klinični center. Tamkajšnji zdravniki so danes povedali, da je njegovo zdravstveno stanje težko ter da bo okrevanje trajalo vsaj mesec dni.

Glavaš, nekdanji član vladajoče HDZ, je prvi poslanec hrvaškega sabora, ki je ostal brez imunitete zaradi suma, da je sodeloval v vojnih zločinih.

Tiskovni predstavnik zagrebškega sodišča je napovedal, da bodo preiskavo proti Glavašu nadaljevali, takoj ko bo spet lahko osebno spremljal proces, ki se osredotoča na njegovo vlogo v pobojih in trpinčenju civilistov v Osijeku leta 1991. Tudi v primeru, ki ga vodijo na osiješkem sodišču, Glavaša sumijo vojnih zločinov proti civilistom v Osijeku leta 1991 in 1992.

Državno tožilstvo je medtem napovedalo, da se bo na odločitev zagrebškega preiskovalnega sodnika o ustavitvi preiskave proti Glavašu pritožilo v naslednjih dveh dneh.

Hrvaški predsednik Stipe Mesić pa je v današnji izjavi za javnost poudaril, da bi lahko vsako nadaljnje politiziranje v primeru Glavaš pustilo trajne negativne posledice za državo in njeno evropsko perspektivo. Mesić je še povedal, da je potrebno prenehati z izigravanjem zakonov in da morajo institucije samostojno opravljati svoje delo, brez vmešavanja. Premier Ivo Sanader medtem potez pravosodja ni želel komentirati.

Vodja delegacije Evropske komisije v Zagrebu Vincent Degert je medtem sporočil, da bo zaradi boljšega razumevanja celotnega stanja od zagrebškega sodišča zahteval, da mu pošljejo odločitev o Glavaševi izpustitvi iz pripora.

Sicer pa so danes Glavaševi odvetniki predali kazenski ovadbi proti namestniku glavnega urednika Jutranjega lista Davorju Butkoviću in neimenovani osebi iz hrvaške vlade, je objavil hrvaški spletni portal Index. Odvetniki namreč menijo, da je Butković v komentarju z naslovom "Še eno zasmehovanje temeljnih pravnih in etičnih načel" vplival na predstavnike pravosodja, kar je kaznivo, navaja Index.

Neimenovano osebo iz vlade so ovadili, ker je škodljivo vplivala na javno mnenje. V izjavi za Večernji list, je ta oseba povedala, da je vlada zelo zaskrbljena zaradi dogodkov v primeru Glavaš, ter da dvomi v obstoj pravne države.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.