Tiskovna predstavnica posebnega sodišča za vojne zločine v Beogradu Ivana Ramić je za 24ur.com povedala, da pritožbe na odločbo o izročitvi Radovana Karadžića haaškemu sodišču danes še niso prejeli. Dolžni pa so počakati še nekaj časa. Na vprašanje, koliko dni je sodišče dolžno počakati na pošto, nam Ramićeva ni mogla odgovoriti. "O tem bo odločal preiskovalni sodnik Milan Dilparić," je zaključila Ramićeva. Za tiskovno agencijo Tanjug pa je povedala, da skoraj zagotovo pritožbe danes še ne bodo prejeli. "Kot so sodišču povedali na PTT Srbija, so vse pošiljke že dostavili v zgodnjih jutranjih urah in med njimi ni bilo pritožbe,“ je povedala novinarjem pred sodiščem v Beogradu. Kot je še pojasnila, Karadžićev odvetnik ni zakonsko zavezan, da posreduje dokaz, da je bila pritožba vložena oziroma da jo je poslal po pošti.
Odvetnik haaškega ubežnika Svetozar Vujačič, ki je pritožbo poslal že v petek, ne želi potrditi, od kod je bila poslana. "Pritožba je bila poslana od daleč. Glede na to, da je Karadžić državljan BiH, sem jo morda poslal tudi s Pal,“ je povedal Vujačič in dodaja, da pritožba lahko potuje tudi pet dni. Karadžićev odvetnik je že ob aretaciji napovedal, da bo zavlačeval z izročitvijo njegovega klienta haaškemu sodišču. "Sodišče bo moralo čakati na pritožbo,“ meni Vujačič.
Po sprejemu pritožbe bo imelo sodišče na voljo tri dni, da odloči o utemeljenosti pritožbe, nato pa bo na pravosodnem ministrstvu, da izda odločbo o izročitvi Karadžića haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
Kdaj v Haag?
Izročitev Radovana Karadžića haaškemu sodišču bo potekala v tajnosti, da bi se izognili medijski pozornosti in protestom, poroča tiskovna agencija Reuters.
Viri blizu srbski varnostno obveščevalni službi pravijo, da obstaja veliko različnih možnosti, kako Karadžića naskrivaj prepeljati v Haag. Pri tem se omenja zakrita vozila, skrivni izhodi ter razni drugi načini, s katerimi bi pretentali televizijske ekipe, ki noč in dan stražijo sodišče ter letališče. "Samo 10 ljudi v Srbiji natanko ve, kaj se bo zgodilo,“ je Reutersu povedal vir blizu vladi. "Izročitev se bo zgodila na diskreten način,“ pa je povedal drugi vir.
Sicer pa je Karadžića danes obiskal njegov brat Luka Karadžić, ki mu je prinesel obleke, časopise in knjige. Njegov odvetnik Vujačić je povedal, da Karadžić potrebuje obleko, v kateri se bo pojavil na sodišču v Haagu. "Brez dvoma bo izročen haaškemu sodišču, to je samo še vprašanje časa,“ pravi Vujačić.
Srbski mediji so danes poročali, da je Karadžiću, ki so ga po 13 letih skrivanja prijeli pred tednom dni, na podlagi anonimnega klica več mesecev "dan in noč" sledilo več 50 agentov srbske tajne policije. Kot je povedal neimenovani policijski vir za časnik Press, so z dr. Draganom Dabićem, kot se je lažno predstavljal, vzpostavili stik na simpoziju, ki je potekal od 23. do 25. maja v Beogradu. Najtežje pa je bilo preveriti, ali gre res za Karadžića, ki je bil na begu od leta 1996.
"Dva naša agenta sta se mu predstavila kot par, ki ima težave z neplodnostjo, tako da sta mu nato med enim od srečanj uspela vzeti nekaj las, na podlagi katerih smo izvedli analizo DNK," je povedal.
Tudi drugi srbski časniki so danes poročali o nekaterih podrobnostih aretacije, kar dva pa na podlagi policijskih virov trdita, da so Karadžića v Beogradu prijeli v petek in ne v ponedeljek, kot trdi uradni Beograd. Do razlike v datumu objave naj bi prišlo zato, ker so morali z analizo DNK stoodstotno preveriti identiteto prijetega, piše dnevnik Press.
'Policija ni sodelovala pri aretaciji'
Na odprti seji se je danes sestal srbski parlamentarni odbor za obrambo in varnost, ki je razpravljal o okoliščinah aretacije Karadžića. Ocenili so, da do napak pri aretaciji ni prišlo in dodajajo, da je Srbija s tem dokazala, da podpira mednarodne zakone.
Seje sta se udeležila tudi srbski notranji minister Ivica Dačić in direktor policije Milorad Veljović, poroča Tanjug.
Dačić je povedal, da pri lociranju in aretaciji Karadžića niso sodelovali policisti. "Karadžića so aretirale varnostne službe. Delavci ministrstva za notranje zadeve pa niso pripadniki varnostnih služb,“ je povedal Dačić. Potrdil pa je, da je policija opravila hišno preiskavo. Le-to je odredil preiskovalni sodnik Milan Dilparić. Dačić je povedal, da so zasegli kar nekaj rokopisov, fotografij in različne dokumentacije. Vse zasežene dokumente so predali sodišču v Beogradu. Med papirji so bili tudi zapisi sestankov generalštaba vojske Republike srbske.
"Ko so nas obvestili, da je Karadžić aretiran, je policija dobila nalogo, da zavaruje območje sodišča, v katerem je zaprt. Kasneje je sledila tudi direktiva, da moramo varovati protestnike, novinarje in tuja veleposlaništva. Žal mi je, da je prišlo do napadov na novinarje,“ je dodal Dačić.
'Imel je dogovor s Holbrookom'
Bivši veleposlanik BiH pri ZN Muhamed Šaćirbej je za nizozemsko televizijo zatrdil, da obstaja dogovor Karadžića in tedanjega ameriškega odposlanca za območje Balkana Richarda Holbrooka iz leta 1996, da mu v zameno za umik iz političnega življenja ne bodo sodili na haaškem sodišču.
Šaćirbej je dejal, da ga je z dogovorom "isti dan, ko je bil sklenjen, seznanil ameriški diplomat" in da so ga v enako prepričevali tudi po srečanju Holbrooka s takratnim predsednikom BiH Alijo Izetbegovićem. Dodal je še, da bi bil glede tega vprašanja pripravljen pričati na sojenju Karadžiću. Holbrooke in ZDA sta obstoj dogovora že večkrat zanikala.
V Beogradu spet protesti
V Beogradu se se tudi danes odvijali protesti privržencev Radovana Karadžića. Njegovi podporniki nasprotujejo njegovi izročitvi haaškemu sodišču. Protesti, na katerih se je zbralo okoli 100 ljudi, so potekali mirno, spremljala pa jih glasna narodna glasba.
Srbska radikalna stranka (SRS) je na svoji spletni strani objavila poziv, s katerim poziva državljane, da se vsak dan ob 17. uri zberejo na Trgu Republike v središču Beograda. S tem bi izrazili svoje nestrinjanje z aretacijo haaškega ubežnika Radovana Karadžića.
Generalni sekretar SRS Aleksandar Vučić je izjavil, da bo veliki protest, ki je napovedan za torek, varovalo dodatnih 2.000 ljudi, vsakega novinarja pa bosta ščitila dva človeka. Na Trgu Republike so že postavili veliki oder.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.