Američanki Laura Ling in Euna Lee sta bili obsojeni zaradi "hudega zločina" in nezakonitega vstopa v državo na 12 let prisilnega dela v enem od severnokorejskih gulagov. Tam naj bi bili prisiljeni na težaško delo v kamnolomu in podobna fizična dela, kot je sekanje drv.
Zapori v tej komunistični državi so po poročanju tujih medijev ogromna in depresivna taborišča prisilnega dela, v katerih jetnike rutinirano pretepajo, pogosto pa so tudi usmrčeni ali pa prisiljeni prisostvovati usmrtitvam članov svoje družine.
Sistem nepopustljive diktature poskrbi, da o velikosti taborišč in o življenjskih pogojih tam na dan ne pricurlja nobena informacija, vendar pa zgodbe nekdanjih jetnikov in organizacij za človekove pravice razkrivajo sliko nečloveških razmer, suženjstva, mučenja, poniževanja in stradanja.
Število političnih zapornikov v tej državi sicer ni znano, vendar pa ameriško zunanje ministrstvo ocenjuje, da jih je med 150.000 in 200.000. Satelitski posnetki pa kažejo, da bi bili nekateri kampi v severni in osrednji regiji lahko veliki tudi do 200 kvadratnih kilometrov.
Razlog za ječo oziroma prisilno delo je lahko kakršna koli kritika ali upor vladajoči eliti. Še več, Severni Korejci naj bi bili poslani v gulage že zgolj zaradi gledanja južnokorejskih limonad in sedenja na časopisih, ki so prikazovali 'ljubega vodjo' Kim Džong Ila.
"Življenje tam je izjemno težko in boleče,“ pravi predstavnik organizacije Amnesty International za Azijo. "Ljudje delajo od 10 do 12 ur na dan, sedem dni na teden brez odmora.“ Pazniki naj bi jih pretepali že zato, ker včasih pozabijo prepevati patriotske pesmi med delom.
Poročilo neodvisnega odbora za človekove pravice v Severni Koreji piše, da sistem kazni komunističnega režima vsebuje taktike, ki jih ne poznajo nikjer drugje na svetu, med drugim dosmrtni zapor za tri generacije članov družine, ki so povezani z osumljencem, in prisilne splave za ženske, ki so jih ujeli, medtem ko so hotele prečkati kitajsko mejo. Če je otrok že rojen, ga ubijejo.
Eksekucije morajo gledati vsi, tudi otroci. Prisilijo jih, da v obešeno truplo mečejo kamne in pri tem vpijejo: "Dol z izdajalci ljudstva!“
Blago za izsiljevanje?
Novinarki Lauro Ling in Euno Lee so sicer spoznali krivi 'hudega zločina" proti Severni Koreji in nezakonitega vstopa v državo.
Aretirali so ju 14. marca, ko sta na severnokorejski-kitajsko meji delali zgodbo o ženskah, ki bežijo iz diktatorskega režima. Delali sta, mimogrede, za televizijsko postajo v San Franciscu, ki jo financira nekdanji ameriški podpredsednik Al Gore. Dogajanja za zdaj še ni komentiral.
Ameriške oblasti se zdaj bojijo, da bodo Severni Korejci ženski poskušali uporabiti kot sredstvo za izsiljevanje glede nastajajoče resolucije Združenih narodov o kazni Severni Koreji zaradi jedrskih poskusov.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.