Missouri velja za državo, ki vedno izbere zmagovalca. Njeni prebivalci so se v vsej zgodovini ameriških volitev zmotili le pri izbiri Adlaia Stevensona, ki je izgubil boj z Dwightom D. Eisenhowerjem. Tudi zato reku ''Če zmagaš v Missouriju, zmagaš v ZDA'' pripisujejo velik pomen.
Tega se zaveda tudi republikanka Sarah Palin, ki je imela v četrtek ob 8. uri po lokalnem času shod v Cape Girardeau. Najbolj zagreti privrženci so v dolgi vrsti čakali že od polnoči, kljub temu ni bilo videti utrujenih obrazov. Med njimi ni bilo opaziti temnopoltih, med njenimi belimi volivci pa je bila pestra bera: od dojenčkov, ki so pod taktirko staršev mahali z ameriškimi zastavicami, do starejših vojnih veteranov v uniformah.
Okrog 7000 ljudi je že pred njenim prihodom vzklikalo ''Sarah Palin''. Ko se je pojavila na odru, je završalo, zbrani so začeli vzklikati, ploskati in z nogami udarjati ob tla. V nagovoru je večkrat omenila Baracka Obamo in njegovega podpredsedniškega kandidata Johna Bidna, seveda v negativnem pomenu. Prepričana je, da nista vodji in da ne znata sprejemati odločitev, ob vsaki omembi njunih imen pa so zbrani začeli vzklikati ''buuu''.
Poudarila je teme, kot so finančna kriza, neodobravanje splava, družina na prvem mestu, brezposelnost, izobrazba, korupcija in manjši davki. Rešitev za brezposelnost ponazarja stavek: ''Ne delovnih mest na Kitajskem, temveč v ZDA!'' Množico je še razveselila z obljubo: ''Če me izvolite, boste imeli v Beli hiši prijateljico in zagovornico.''
Republikanci gradijo strategijo na varni državi, kar je razvidno tudi iz slogana ''Država najprej''. Poudarjajo, da Osama bin Laden in drugi teroristi komaj čakajo, da napadejo ZDA. Američane lahko po njihovem zavarujeta le John McCain in Palinova, ne pa Obama, ki ''nasprotuje prisluškovanju telefonskih pogovorov med teroristi''. A John Zogby, eden vodilnih raziskovalcev javnega mnenja v ZDA, meni, da je vlivanje strahu med Američane preživeto. ''Danes je orkan Katrina pomembnejši od 11. septembra,'' je prepričan.
Tokratne volitve bodo zgodovinske. Na voliščih bodo izbirali med prvim temnopoltim predsedniškim kandidatom in prvo kandidatko za podpredsednico. ''V ZDA podiramo meje. Čez 20 let se nobena stranka ne bo več spraševala, ali je pametno kandidirati žensko ali temnopoltega,'' je napovedal Zogby.
Predsedniška tekma bo po njegovem mnenju napeta vse do dneva D. Sredina javnomnenjska raziskava sicer godi Obami, ki ima med volivci 55-odstotno podporo, medtem ko slabše kaže McCainu s 43 odstotki. Glede na to, da sta dva odstotka volilnih upravičencev neodločena, Zogby ne želi napovedati zmage nobenemu: ''Če bi bile volitve danes, bi slavil Obama. Vendar se lahko do torka še vse spremeni.''
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.