Tujina

Katalonski parlament danes o novem kandidatu za voditelja regije

Barcelona, 12. 05. 2018 11.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Katalonski parlament bo začel razpravo o imenovanju predsednika regije. Nekdanji predsednik Carles Puigdemont, ki v Nemčiji čaka na odločitev o izročitvi Španiji, se je položaju odpovedal in zanj predlagal Quima Torro. Katalonci, ki zagovarjajo neodvisnost, so po ugotovitvah avstralskega inštituta CEO znova v prednosti.

Po posvetu z različnimi strankami je predsednik parlamenta Roger Torrent po več neuspelih kandidaturah v petek Quima Torro uradno predlagal za predsedniškega kandidata in sklical sejo parlamenta, ki se bo začela opoldne. 55-letni novi kandidat, poslanec v parlamentu, bo kolegom predstavil svoj program.

O njem bodo glasovali že danes, vendar pa v prvem krogu za izvolitev potrebuje absolutno večino. Trenutno je v katalonskem parlamentu neodvisnosti naklonjenih 70 poslancev, 65 pa jih je proti. Vendar pa je skrajno leva CUP sporočila, da bi njeni štirje poslanci v parlamentu podprli samo Carlesa Puigdemonta in nikogar drugega. Tako Torra v prvem krogu verjetno ne bo dobil zadostne podpore.

V tem primeru bodo glasovanje ponovili v ponedeljek, ko bo potreboval samo navadno večino. Če se bodo poslanci CUP vzdržali glasovanja, bo novi kandidat za predsednika potrjen. Če bodo glasovali proti njegovemu imenovanju, pa ne.

Torra je dejal, da bo v primeru izvolitve nadaljeval s postopkom za "vzpostavitev republike". Med drugim želi "sprožiti ustavni postopek". 

Rok za prisego novega predsednika Katalonije je 22. maj, v nasprotnem primeru se Kataloniji sredi julija obetajo nove volitve.

Carles Puigdemont je predlagal Torro, ki pa najverjetneje ne bo izvoljen.
Carles Puigdemont je predlagal Torro, ki pa najverjetneje ne bo izvoljen. FOTO: AP

Zagovornikom katalonske neodvisnosti znova raste podpora

Katalonci, ki zagovarjajo neodvisnost, so po ugotovitvah avstralskega inštituta CEO znova v prednosti. Kot kaže v petek objavljena anketa, bi za neodvisnost glasovalo 48 odstotkov, 43,7 odstotka vprašanih pa bi jih bilo proti. V petih od osmih raziskav, ki jih je inštitut izvedel od konca leta 2014, so bili nasprotniki odcepitve regije v prednosti.

Še v februarju je inštitut izmeril absolutno večino za nasprotnike odcepitve, saj je 53,9 odstotka vprašanih izrazilo nasprotovanje samostojnosti, 40,8 odstotka pa jo je podpiralo. To je bil tudi najslabši izid za zagovornike neodvisnosti v treh letih.

Tokratni delež podpornikov separatistov sicer ni najvišji doslej, saj je lansko jesen dosegel 48,7 odstotka.

Po ugotovitvah raziskave se zagovornikom tudi ni treba bati morebitnih predčasnih volitev, saj se jim na njih obeta zmaga. Če bi bile volitve danes, bi tri separatistične stranke osvojile absolutno večino. Najbolje kaže skrajno levi CUP, ki bi po ugotovitvah ankete število poslancev povečala s štiri na enajst.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hondica
12. 05. 2018 12.38
+1
Puigdemont mi deluje en softič, Janša je zanj bog.
Antropozofija
12. 05. 2018 13.20
+1
Janša je očitno tudi zate bog, ker se ne moreš znebiti Titoizma.