
Špansko ustavno sodišče je danes blokiralo tudi izvedbo simboličnega glasovanja o neodvisnosti Katalonije, ki so ga tamkajšnje oblasti nameravale izvesti v nedeljo. Na ustavnem sodišču ga je izpodbijala španska vlada.
Katalonske regionalne oblasti so se za izvedbo alternativnega glasovanja odločile, ker je ustavno sodišče konec septembra zadržalo uraden, a nezavezujoč referendum o tem vprašanju, ki je bil prvotno predviden za 9. november. V presojo je namreč sprejelo pritožbo vlade v Madridu, ki trdi, da bi bil referendum v nasprotju z ustavo.
Danes se je na odločitev ustavnega sodišča že odzvala katalonska vlada, ki pravi, da bo vztrajala pri simboličnem nedeljskem referendumu. Hkrati so napovedali, da bodo proti španski vladi vložili tudi tožbo na vrhovnem sodišču, ker da je prek ustavnega sodišča poskušala omejiti svobodo izražanja, je sporočil predstavnik katalonske vlade Francesc Homs.
Vlada premierja Mariana Rajoya se je namreč minuli petek vnovič obrnila na ustavno sodišče, ker jo je zmotil tudi napovedan simbolični referendum. Sodišče je tudi tega odložilo, o vsebini oz. o legitimnosti samega glasovanja pa še ni izreklo. Časa za to ima pet mesecev.

Izvedba glasovanja v nedeljo bi slonela pretežno na prostovoljcih. V skoraj vseh 900 katalonskih občinah in 17 mestih v tujini so nameravali vzpostaviti vsega skupaj približno 1250 volišč, na katerih bi lahko svoj glas oddalo 5,4 milijona Kataloncev, starejših od 16 let.
Katalonski voditelj Artur Mas je zatrjeval, da je glasovanje v skladu z zakonom, medtem ko ga je podpredsednica španske vlade Soraya Saenz de Santamaria označila za pravno prevaro in sprevrženost demokracije.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.