
Junus Kanuin glavni tekmec sedanjega afganistanskega predsednika Karzaja je po ustanovitvi preiskovalne komisije, ki bo preiskala nepravilnosti na volitvah, danes izjavil, da bo sprejel izide volitev. "Dosegli smo dogovor o ustanovitvi preiskovalne komisije, ki bo preiskala prevare in nepravilnosti na volitvah," je po srečanju z ameriškim veleposlanikom v Kabulu Zalmayjem Khalilzadom in vodjo misije ZN v Afganistanu Jeanom Arnaultom povedal Kanuni.
V soboto pred zaprtjem volišč je 14 od 18 kandidatov, med njimi Kanuni, zahtevalo razveljavitev volitev, ker naj bi bile nezakonite. Trije kandidati so si v nedeljo premislili in dejali, da so pripravljeni sprejeti ugotovitve morebitne preiskovalne komisije.

Volilna komisija je danes sporočila, da bo obtožbe kandidatov preiskala skupina treh strokovnjakov - dva bodo imenovali ZN, tretjega pa EU. Podpredsednik volilne komisije Ray Kennedy je zagotovil, da izidov volitev - štetje glasovnic naj bi se začelo danes - ne bodo objavili pred prvimi ugotovitvami komisije.
Prenehali s preštevanjem glasov
Mednarodni strokovnjaki in opazovalci, ki sodelujejo pri zgodovinskih predsedniških volitvah v Afganstanu, so sporočili, da so prenehali s preštevanjem glasovnic, ker bi radi preprečili mešanje med veljavnimi in neveljavnimi glasovnicami.
Največ polemik je še vedno zaradi črnila, ki so ga uporabljali kot oznako za vse volivce. Iz številnih provinc po vsej državi so se namreč vrstila poročila, da je črnilo, v katerega so morali vsi volivci po glasovanju pomočiti svoj prst, neobstojno in se ga da zlahka odstraniti. Črnilo bi sicer moralo ostati vidno kar tri tedne, saj naj bi s tovrstnim označevanjem preprečili, da bi volivci svoj glas oddali večkrat. Kandidati so zato obtožili afganistansko vlado in Združene narode prevare in nesposobnosti.
Schröder v Kabulu pohvalil delo mirovnih sil

Nemški kancler Gerhard Schröder, ki je v okviru azijske turneje prispel na kratek obisk v Kabul, je ob prihodu pohvalil delo mirovnih sil v Afganistanu, brez katerih bi bilo po njegovih besedah mnogo težje zagotavljati varnost med sobotnimi predsedniškimi volitvami v državi. Prve predsedniške volitve v zgodovini Afganistana, ki so potekale manj kot tri leta po strmoglavljenju talibanskega režima, so "bile zelo pomembna etapa na poti k večji stabilnosti in večji demokraciji v državi," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa menil Schröder. Kasneje se je kljub kritikam sešel z začasnim predsednikom Hamidom Karzajem, ki velja za najverjetnejšega zmagovalca sobotnih volitev.
"Da so volitve ob vseh kritikah potekale brez omembe vrednih varnostnih problemov, je velik uspeh za mirovne enote in njihovo poveljstvo, prav tako pa je tudi političen uspeh," je menil kancler. Kot je dejal, zelo spoštuje te vojake. "Brez njihovega dela vse to ne bi bilo mogoče," je dodal in poudaril, da bo "delo potrebno še precej časa".
Kancler se je za obisk Afganistana odločil kljub varnostnim pomislekom in kritikam več afganistanskih predsedniških kandidatov, ki so prepričani, da Schröder s svojim obiskom izkazuje nepravično podporo Karzaju. Kandidat Mir Mohamed Mahfuz Nedahi je na primer menil, da Schröder s svojim obiskom v času, ko se še preštevajo glasovnice, nakazuje prepričanje, da bo zmagal Karzaj. "Nemčija s tem obiskom daje 100-odstotno podporo ameriški politiki," je v nedeljo dejal Nedahi.
Napad na Kabul

Na Kabul, nedaleč od ameriškega veleposlaništva, so padle tri granate, ki so ubile enega človeka in poškodovale neko streho hiše, je sporočila lokalna policija. Eden od uslužbencev veleposlaništva je povedal, da se je osebje ob napadu skrilo v zaklonišče, čeprav nobena od granat ni padla na veleposlaništvo.
Podoben napad, ki ni zahteval žrtev in povzročil gmotne škode, se je zgodil tudi minuli petek. Kdo stoji za napadi, ni znano, vendar je sum takoj padel na talibane. V Afganistanu so napadi z granatami pogosti, le redko pa se zgodijo v prestolnici. Talibani so grozili, da bodo preprečili sobotne predsedniške volitve, vendar se je v času glasovanja zgodilo le nekaj manjših incidentov.