Sveti sedež pripravlja okrožnico škofom po svetu, ki bo vsebovala smernice za čim bolj usklajeno in učinkovito delovanje proti pedofiliji v vrstah duhovnikov, so danes sporočili v Vatikanu, kjer je okoli 150 kardinalov s papežem Benediktom XVI. za zaprtimi vrati razpravljalo o pedofilskih škandalih v Cerkvi. Kot je Sveti sedež zapisal v sporočilu za javnost, so kardinale seznanili s potekom priprave okrožnice.
Katoliško cerkev že nekaj časa pretresajo razkritja spolnih zlorab mladoletnikov s strani duhovnikov, ki jih je Cerkev več let prikrivala. Škandali so Cerkev pahnili v eno najhujših kriz do zdaj, zato je papež kardinale povabil, naj se danes udeležijo dneva razmišljanja in molitve o tem problemu.
Kardinalom je problematiki spregovoril vodja kongregacije za nauk vere William Levada, ki je izpostavil primer papeža, "ki posluša in sprejema žrtve". Zavzel se je za sodelovanje s posvetnimi organi ter za več pozornosti pri izbiri in izobraževanju bodočih duhovnikov.
Na srečanju so vse škofovske konference, tudi tiste, kjer se do zdaj problem pedofilije med duhovniki ni pokazal kot dramatičen, pozvali, naj pripravijo učinkovite načrte za zaščito mladoletnikov.
Srečanje kardinalov je potekalo za tesno zaprtimi vrati, je pa francoski kardinal Andre Vingt-Trois povedal, da je nekaj kardinalov predlagalo, da bi poskušali ugotoviti tudi, kaj se dogaja zunaj zahodnih držav. Prav v slednjih so sicer v zadnjem času razkrili večino pedofilskih škandalov v okviru Cerkve.
O čem so še tekli pogovori?
Sicer so kardinali dopoldne največ pozornosti posvetili verski svobodi in pomenu liturgije. "Zdaj so težki časi za oznanjanje resnice evangelija in velikih pridobitev krščanske kulture," je ob predstavitvi dopoldanskih tem današnjega srečanja dejal Benedikt XVI. V nasprotju s pričakovanji analitikov papež ni ponovil zaskrbljenosti nad ravnanjem s kristjani v Iraku in Pakistanu, temveč se je bolj posvetil verski svobodi v zahodnih državah. Vse večja posvetnost zahodne družbe grozi, da bo uničila versko svobodo in postala prava diktatura, je dejal papež. Tudi vatikanski državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone je opozoril na proces sekularizacije v zahodnih državah. Ob tem je izrazil obžalovanje zaradi "poskusov marginalizacije duhovnih vrednot". Omenil je tudi versko svobodo v muslimanskih državah ter medverski dialog, še posebej z islamom.
Na srečanju so govorili tudi o postopku sprejemanja spreobrnjenih anglikancev v Katoliško cerkev, potem ko je Vatikan lani objavil nova pravila, ki to omogočajo. V skladu z njimi lahko anglikanci ob prestopu ohranijo svojo duhovno in liturgično tradicijo. Za prestop se odločajo predvsem nasprotniki odločitve Anglikanske cerkve o posvetitvi škofinj.
Kardinalski zbor je razpravljal tudi o verski svobodi, in sicer dan za tem, ko so prišle "na plano" nove napetosti med Vatikanom in Pekingom. Vatikan so vznemirile govorice, da so komunistične kitajske oblasti nekatere katoliške škofe prisilile, da se v soboto udeležijo posvetitve škofa Josepha Guoja Jincaija, ki ga Cerkev ne priznava.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.