V Melbournu se je začela obravnava proti kardinalu George Pellu, ki ga obtožnica bremeni spolnih napadov na otroke in mladostnike. Izjave so že podale prve priče.
Avstralski cerkveni dostojanstvenik je na sodišče prispel v spremstvu policistov in svoje odvetniške ekipe, nosil je duhovniški kolar.
Zaslišanja bodo po poročanju AP trajala približno mesec dni, nato se bo sodnica odločila, ali obstaja dovolj dokazov za obtožnico.
Nekdanjega vatikanskega finančnega ministra so junija lani ovadili več spolnih zlorab. Podrobnosti obtožnice še niso znane, je pa policija potrdila, da gre za zločine, ki so se dogajali desetletja nazaj.
Današnje izpovedi domnevnih žrtev so zaprte za javnost, prav tako sodnica Belinda Wallington v dvorano ni spustila medijev in zainteresirane javnosti.
Tožilec Mark Gibson je dejal, da bodo nekatere priče svojo zgodbo povedale preko video povezave, sodnica je dovolila tudi, da bo eno od prič med zaslišanjem spremljal pes pomočnik.
Odvetnik Robert Richter je ob tem zastavil vprašanje, če je to res potrebno: "Vedno sem menil, da so psi primerni le za otroke in starejše ljudi." Sodnica je na to odgovorila: "Ne, so tudi zvesti spremljevalci ranljivih in travmatiziranih oseb."
Richter je dodal, da je obramba policiji izročila 21 pričevanj v korist kardinala: "Ti dokumenti so zelo pomembni pri teh obtožbah, tožilstvu zagotovo ne bodo všeč, saj kardinala kažejo v lepi luči."
Aktualen primer sicer kardinala Pella, pa tudi papeža Frančiška, postavlja v težak položaj. Ne le, da je ogrožena Pellova svoboda, na kocki sta tudi njegova kariera in ugled. Pri papežu pa sta pod vprašajem njegova kredibilnost, predvsem zato, ker je Frančišek v začetku svojega mandata obljubil ničelno toleranco do pedofilije znotraj Rimskokatoliške cerkve.
Ko je Frančišek Pella povišal v kardinala, je v javnosti završalo. Tako imenovani vatikanski finančni minister se je namreč že leta 2014 soočil z obtožbami o spolnih zlorabah iz obdobja, ko je bil še škof v Melbournu in Sydneyju.
Pell svojega zagovora sicer še ni podal, pač pa vztrajno molči. Odvetniki so na sodišču dejali, da se namerava izreči za nedolžnega. Izrek o krivdi je sicer predviden šele ob zaključku danes začetega postopka zaslišanj.
Eno od točk obtožnice so prejšnji teden umaknili, ker je domnevna žrtev pred kratkim umrla.
Odvetnica Ruth Shann je v imenu obrambe danes dejala, da je policija prvo prijavo o zlorabi prejela šele leta 2015, kar 40 let po domnevnem zločinu in šele po objavi poročila avstralske komisije, ki je preiskovala otroške zlorabe. Ta je od leta 2012 podrobno preučevala, kako se je (oziroma bolje rečeno, kako se ni) Rimskokatoliška cerkev v Avstraliji odzivala na obtožbe o spolnih zlorabah otrok v 90. letih prejšnjega stoletja.
Shannova je še dodala, da se pred tem zoper Pella ni pritožil nihče.
Kljub temu so kritike v javnosti glasne že od vsega začetka. Tako mediji kot tudi preživele žrtve spolnih zlorab so po dolgih letih prikrivanja zlorab in tišine znotraj Rimskokatoliške cerkve, ki jo že dolgo pretresajo pedofilski škandali, pozdravili pregon Pella in ostalih dostojanstvenikov, ki bodo služili tudi kot zgled, da roka pravice vendarle deluje in ščiti nedolžne žrtve.
Papež Frančišek – podobno kot Pell – vztrajno molči. O svojem podrejenem ni dal nobene izjave, dejal je le, da bo počakal na razsodbo avstralskega sodišča. Od kardinala ni zahteval, da odstopi. In Pell je dejal, da namerava nadaljevati svoje delo kot predstojnik cerkvenega finančnega ministrstva, ko bo enkrat primer zaključen. Vatikan je sicer zapustil lani, da bi se lahko v domovini soočil z obtožbami.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.