Ameriški predsednik Donald Trump je v svojih tvitih 'razglasil' izredne razmere in dejal, da je vojski ukazal, naj bo v pripravljenosti zaradi migrantske karavane, ki je na poti proti ZDA. "Žal, videti je, da mehiška policija in vojska nista sposobni ustaviti karavane, ki se pomika proti južni meji ZDA," je tvitnil. Vendar pa so iz Pentagona sporočili, da niso dobili še nobenega tovrstnega ukaza.
Karavana prebežnikov iz južnoameriških držav namreč nadaljuje svojo pot proti severu, proti Združenim državam Amerike, kjer upajo, da si bodo ustvarili boljše življenje.
Glavno vprašanje pa je, kaj se bo zgodilo, ko bo karavana dosegla južno mejo ZDA. Predsednik Trump, ki je že sicer znan po svojih ostrih protipriseljenskih stališčih, svojo predsedniško kampanjo pa je celo začel z besedami, da so Mehičani, ki prihajajo v ZDA, posiljevalci in morilci, ki prinašajo droge v državo, že več kot teden dni besni po Twitterju.
Grozi, da bo na mejo z Mehiko poslal vojsko in da bo odvzel denarno pomoč državam Srednje Amerike, iz katerih prihajajo prebežniki. V nedeljo pa je tvitnil, da potekajo "polna" prizadevanja za zaustavitev navala "nezakonitih tujcev" pred prečkanjem meje z Mehiko. Dodal je, da morajo imeti migranti potrjeno prošnjo za azil v Mehiki, sicer jih bodo na meji zavrnili. Dodal je, da sodišča prosijo ZDA za nekaj, kar ni mogoče, česar pa ni podrobneje razložil.
Ni pozabil dodati, da je karavana sramota za demokratsko stranko, in zahteval takojšnjo spremembo imigracijske zakonodaje. V najnovejšem tvitu je volivce pozval, naj vsakič, ko vidijo karavano ali ljudi, ki skušajo priti v državo nelegalno, pomislijo na demokrate.
Trumpove grožnje o odvzemu denarne pomoči so zaskrbele voditelja Hondurasa Juana Orlanda Hernandeza in Gvatemale Jimmyja Moralesa, ki sta se v soboto zvečer sešla na izrednem vrhu in obsodila migrantsko karavano. Hernandez je vseeno moral priznati, da bi bile lahko razmere v njegovi državi malce boljše. Gvatemalec pa je dejal, da so v Honduras z avtobusi vrnili 300 ljudi.
Pompeo: Prebežniki spodbujajo nasilje
Ameriški zunanji minister Mike Pompeo se je v nedeljo odzval s trditvami, da prebežniki na poti do ZDA spodbujajo nasilje pod vplivom politično motiviranih voditeljev: "Izjemno smo zaskrbljeni zaradi nasilja, ki ga spodbujajo nekateri člani skupine, in zaradi politične motivacije nekaterih organizatorjev karavane," je dejal. Ob tem je znova zatrdil, da ZDA ne bodo dovolile ilegalnim migrantom vstopa v državo.
Karavana postala osrednja tema pred kongresnimi volitvami
Za republikansko stranko, ki ji javnomnenjske raziskave napovedujejo poraz na prihajajočih kongresnih volitvah, je nova kriza na južni meji nepričakovano darilo, ki bi utegnilo izboljšati njen rezultat ali vsaj mobiliziralo njeno bazo, da se odpravi na volišča.
Za prihod karavane obtožujejo demokratsko stranko, ki naj bi po njihovem želela odprte meje, in je "šibka" na področju migracijske politike. A demokrati so si prihoda več tisoč južnoameriških prebežnikov, tik pred "najpomembnejšimi volitvami našega časa", kot kongresne volitve opisujejo nekateri mediji, vse prej kot želeli.
Kriza naj bi sicer sprožila napetosti tudi znotraj Bele hiše, glasen prepir naj bi se vnel med šefom kabineta Johnom Kellyem in svetovalcem za nacionalno varnost Johnom Boltonom. Tako so se znova začela pojavljati ugibanja, da bo Kelly morebiti odstopil s svojega položaja, ki ga je v preteklosti označil za 'najslabšo službo v njegovem življenju', poleg tega naj bi Trump v prepiru 'potegnil' z Boltonom. Glavno jabolko spora naj bi bila ministrica za domovinsko varnost Kirstjen Nielsen, ki jo je v Belo hišo pripeljal Kelly, Bolton pa jo je kritiziral, da ne opravlja svojega dela.
Več tisoč prebežnikov nadaljuje 3000 kilometrov dolgo pot proti ZDA
Mehika je karavano pred dnevi zaustavila na meji, nekaterim je policijsko blokado uspelo prebiti, drugi pa so se namesto prek blokiranega mostu podali čez reko na zasilnih splavih.
Nekaj tisoč prebežnikov se je nato znova sestavilo skupaj na mehiški strani meje, po podatkih oblasti tako približno 7000 ljudi nadaljuje pot proti ZDA, a natančno število ni znano. Nekateri tuji mediji poročajo, da gre za veliko manjše število, 2000 do 3000 ljudi.
Prebežniki prihajajo predvsem iz Hondurasa, ki velja za državo z eno največjih stopenj umorov na svetu in ki ji dejansko vladajo ulične tolpe. Te so se okrepile, ker ZDA izvažajo domov pripadnike etničnih uličnih tolp, ki jih ujamejo pri kaznivih dejanjih. Iz domovine bežijo v upanju na boljše življenje v Združenih državah Amerike.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.