Nekdanji vodja bosanskih Srbov Radovan Karadžić je haaškemu sodišču predstavil svoje dokaze o dogovoru z ameriškim diplomatom Richardom Holbrookom, ki naj bi Karadžiću leta 1996 v zameno za to, da se umakne iz javnosti, obljubil, da ga ne bodo sodno preganjali.
Karadžić trdi, da obstaja več prič, ki lahko potrdijo, da je Holbrooke, tedaj ameriški posrednik za BiH, zagotovil, da vodje bosanskih Srbov ne bodo postavili pred sodišče, če se ne bo več pojavljal v javnosti.
"Karadžić je spoštoval svoj del dogovora. Zdaj zahteva, da sodišče izpolni Holbrookov del," je zapisano v zahtevi Karadžićevih odvetnikov, ki so jo danes predali sodišču. "Obtožnico je treba umakniti oziroma ustaviti postopek, da si sodišče ne bo umazalo rok s Holbrookovo izdajo," je še zapisano v zahtevi.
Karadžić Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije poziva, naj opravi zaslišanje, da bodo lahko določili, "kdo govori resnico o dogovoru s Holbrookom in kdo ne".
'Obljube ni želel podpisati'
Nekdanji vodja bosanskih Srbov, ki mu na haaškem sodišču sodijo zaradi obtožb o genocidu, vojnih zločinih in zločinih proti človečnosti, trdi, da je ameriški odposlanec dal zagotovilo na srečanju 18. in 19. julija 1996 v Beogradu.
Na njem so sodelovali nekdanji srbski predsednik Slobodan Milošević, tedanji vodja srbske obveščevalne službe Jovica Stanišić, predsednik parlamenta bosanskih Srbov Momčilo Krajišnik ter zunanji minister bosanskih Srbov Aleksa Buha. Karadžića na srečanju ni bilo, z vsebino pa so ga seznanili vsi štirje sodelujoči srbski predstavniki.
Karadžić še trdi, da so srbski predstavniki dogovor podpisali, medtem ko ameriški diplomat "svoje obljube ni želel dati v pisni obliki".
'Obstajajo priče in dokazi!'
Radovan Karadžić še poudarja, da lahko Krajišnik in Buha potrdita njegove navedbe. Milošević je sicer med sojenjem na haaškem sodišču leta 2006 umrl, medtem ko je Stanišić preveč bolan, da bi lahko pričal. Trdi, da ima informacije o dogovoru še 15 prič, po njegovem pa obstajajo dokazi tudi v vladnih dokumentih, knjigah in časopisnih člankih.
Holbrooke, ki je zdaj ameriški odposlanec za Afganistan in Pakistan, odločno zanika, da bi s Karadžićem sklenil kakršen koli dogovor, ki bi mu zagotovil imuniteto.
Haaško sodišče je sicer že lani decembra sporočilo, da nikakršen dogovor o imuniteti ni zavezujoč in ne more zaustaviti postopka.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.