
Novo poročilo britanskega inštituta za strojništvo razkriva naravnost šokantne podatke. Polovica hrane, ki jo pridelamo na svetu, namreč vsako leto konča na smetiščih. Raziskava je pokazala, da so za to ogromno količino zavržene hrane krivi slabo skladiščenje, prezahtevni trgovci, prekratki in prestrogo določeni roki trajanja, nasilne reklame, ki silijo potrošnike k nakupu, in izbirčni kupci.
Poročilo tudi razkriva, da kar 30 odstotkov vse zelenjave v Veliki Britaniji zavržejo samo zaradi neustreznega videza. Od štirih milijard ton hrane, pridelane vsako leto, je zavržemo od 1,2 do dveh milijard ton. V smeteh konča tudi polovica hrane, ki jo potrošniki nabavijo vsak teden v ZDA in Evropski uniji.
Vodja oddelka na omenjenem inštitutu Tim Fox pravi, da so izsledki "pretresljivi". S hrano, ki jo zavržemo, bi lahko nahranili svetovno populacijo, ki dnevno strada. Zapravljanje hrane obenem pomeni tudi zapravljanje vode, zemlje in energije, ki so potrebne za njeno pridelavo in distribucijo.

Tristram Stuart iz skupine Feeding the 5000 pravi, da je žalosten tudi podatek, koliko hrane zavrnejo supermarketi, čeprav bi bila popolnoma užitna. Veliko trgovskih verig kot razlog navaja navade svojih potrošnikov, veliko od njih pa ravno potrošnike "sili", da kupijo več, kot dejansko lahko porabijo.
K temu, da hrana konča na smetišču, prispevajo tudi datumi uporabe izdelka. Ogromno potrošnikov tako zavrže določen izdelek predčasno, saj ponavadi datum, ki je zapisan, ni dejansko datum, ko hrana ni več užitna. Hrana oziroma izdelek je namreč užiten vsaj še nekaj dni po pretečenem roku.
"Če želimo, da se spremeni miselnost ljudi, morajo skupaj stopiti vlade držav in organizacije, kot so Združeni narodi," pravi Fox. "Le tako bomo preprečili, da bi hrana končala na smetišču," še dodaja.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.