Iz visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) so sporočili, da je v nesreči v noči s sobote na nedeljo umrlo 800 in ne 700 ljudi, kot so predvidevali. Na plovilu so bili ljudje iz Sirije, Eritreje, Somalije in drugih držav, med njimi otroci, stari med 10 in 12 let. Gre za najbolj smrtonosen incident, ki so ga kdajkoli zabeležili v Sredozemlju.
Med 28 preživelimi, ki so jih pripeljali na Sicilijo, sta bila tudi tunizijski kapitan in sirski član posadke, ki ju je italijanska policija aretirala, ker naj bi pripadala tolpi, ki je organizirala usodno potovanje. Kot je pojasnilo tožilstvo iz Catanie, 27-letnega kapitana Mohameda Alija Maleka sumijo odgovornosti za napake v krmarjenju in za prenatrpanost plovila. Grozijo mu obtožbe o trgovini z ljudmi, večkratnem uboju in povzročitvi brodoloma. 25-letnemu članu posadke Mahmudu Bihitu očitajo pomoč pri tihotapljenju ljudi.
Na otoku Lampedusa tudi Epilog
Tudi ekipa oddaje Epilog je obiskala otok Lampedusa, v bližini katerega je potonila ladja z begunci. Več v četrtkovi oddaji.
Od začetka leta v Sredozemskem morju umrlo več kot 1750 beguncev
Od začetka letošnjega leta je v Sredozemskem morju umrlo že več kot 1750 beguncev, kar je približno 30-krat več kot v enakem obdobju lani, je sporočila Mednarodna organizacija za migracije (IOM).
Tudi v UNHCR so znova opozorili, da se bo število beguncev, ki se iz Afrike preko morja prebijajo v Evropo, verjetno še povečevalo - po eni strani zaradi brezvladja in prepustnih mej v Libiji, ki je njihovo glavno izhodišče, po drugi strani pa zaradi lepega vremena in mirnega morja, ki prihajata. V Libiji naj bi po ocenah EU na odhod čakalo kar milijon ljudi.
Pozivi EU k ukrepanju
Po nedeljski tragediji se iz Evropskega parlamenta vrstijo pozivi k ukrepanju. Pričakovanja od izrednega vrha EU v četrtek so velika. Takrat se morajo namreč vlade EU zavezati k dobro financirani in resnično evropski operaciji za iskanje in reševanje beguncev v Sredozemlju, je poudaril vodja liberalcev v Evropskem parlamentu Guy Verhofstadt.
"EU ne sme biti ravnodušna do tragičnih dogodkov"
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in Konfederacija sindikatov javnega sektorja (KSJS) sta prepričani, da Evropska unija ne sme biti več ravnodušna in tragičnih dogodkov ne sme zgolj pometati pod preprogo, ampak mora takoj in učinkovito ukrepati. "Evropska unija ne sloni na zniževanjih javnofinančnih primanjkljajev, temveč na Evropskem socialnem modelu in temeljnih vrednotah spoštovanja človeškega dostojanstva. Zato resnično pričakujemo veliko manj besed in izmikanja, ter veliko več konkretnih dejanj, ki bodo končala to tragedijo na Sredozemskem morju," so zapisali v skupni izjavi.
Zato so se pridružili Evropske konfederacije sindikatov (EKS) v pozivanju EU k delitvi finančnih bremen z Italijo, Malto in ostalimi državami, ki so na poti migrantom ter k izrednemu zasedanju Evropskega sveta, kjer naj se dogovori o mednarodnem programu zaščite.
"Najbogatejše države sveta ne smejo stati ob strani in opazovati obupane ljudi, ki se utapljajo v tisočih tik pred obalo Evropske unije", je povedal konfederalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov Luca Visentini.
Amnesty International: Hudič je v podrobnostih
V organizaciji Amnesty International so ocenili, da je EU končno priznala potrebo po soočenju s krizo z begunci v Sredozemlju, kar je dobrodošel odmik od dosedanje politike zanikanja in prazne retorike, a "hudič je v podrobnostih". Odgovor na vprašanje, kolikšna bodo finančna in druga sredstva, ki bodo na voljo za iskanje in reševanje, bo odločil o tem, ali bodo življenja rešena. Četrtkov izredni vrh bo lakmusov papir za zavezanost Evrope k reševanju življenj, poudarjajo v AI.
Pascouau: Morda lahko preprečimo umiranje beguncev na morju, kaj pa potem? Nova taborišča?
Analitik na European Policy Center (EPC) Yves Pascouau ocenjuje, da je težava za nezadostno ukrepanje EU glede krize z begunci v Sredozemlju pomanjkanje politične volje in ne nazadnje tudi solidarnosti v članicah unije.
Po njegovem mnenju je pomemben razlog za nezadostno ukrepanje to, da večine članic ta problem ne zadeva neposredno. Ker ne čutijo migracijskega pritiska, ne občutijo potrebe po podpori tistim državam, ki so najbolj na udaru.
Načrt desetih točk za takojšnje ukrepanje, ki ga je pripravila Evropska komisija, Pascouau opisuje kot "napol poln ali napol prazen kozarec". Prva točka na primer predvideva krepitev že obstoječih skupnih operacij v Sredozemlju s povečanjem finančnih sredstev in razširitvijo področja delovanja.
Namen je po njegovem mnenju vsekakor dober, a vprašanje je, ali obstaja politična volja za zadostno okrepitev operacij s financami in plovili. Tudi načrti glede preseljevanja beguncev so dobri, a številka 5000 beguncev, ki se omenja, je po analitikovih besedah izjemno majhna. O načrtih za vzpostavitev vojaške operacije za zaseg in uničenje plovil, ki jih uporabljajo tihotapci z ljudmi, pa pravi, da se zdi pravno izvedljiva, a da je prav tako treba počakati na to, kako se bo razvila razprava na vrhu.
Pascouau EPC opozarja tudi na načrte za ustavitev tokov beguncev v tretjih državah, od koder prihajajo. "To bi preprečilo njihovo umiranje na morju, ampak kaj potem? Nova begunska taborišča? To ni način," poudarja.
Četrtkov izredni vrh EU o krizi z begunci v Sredozemlju bo po analitikovem mnenju izjemno pomemben, saj bo dal jasno sliko politične volje v članicah. Če bo rezultat razočaral, bo to omejilo tudi ambicijo nove strategije o migracijah, ki se pričakuje od Evropske komisije sredi maja, je opozoril.
Italijanski minister: Krive so tihotapske tolpe
Italijanski zunanji minister Paolo Gentiloni je poudaril, da najnovejše tragedije z migranti ni mogoče pripisati pomanjkljivi reševalni akciji, ampak so odgovorne tihotapske tolpe. Italija je po njegovih besedah trdno odločena, da proti tihotapcem sprejme ciljne ukrepe. Za rešitev krize z migranti je po ministrovem mnenju ključna ponovna vzpostavitev vladavine prava in avtoritete oblasti v Libiji.
Preživeli: Umrli so kot podgane v kletki
Medtem na dan prihajajo podrobnosti strahotnega dogajanja na čolnu. 32-letni preživeli je policistom povedal, da je bilo na čolnu 950 ljudi, potonil pa je, ko so ljudje na krovu pohiteli le na eno stran plovila, ko so opazili trgovsko ladjo. Oblasti sicer preiskujejo, ali je prišlo do trčenja obeh plovil.
"Bilo je okoli 200 žensk in 50 otrok. Številni so bili zaklenjeni. Umrli so kot podgane v kletki," je dejal za La Sicilio.
Vito Margiotta, kapitan ribiške ladje, ki je iskala preživele, pa je dejal, da je bil prizor, na katerega so naleteli, kot uresničitev najhujše nočne more: "Povsod so bile razbitine, plavala so trupla, mnogi so se držali za roke. Prebijali smo se skozi trupla, da bi našli preživele, a kaj, ko so bili vsi mrtvi."
Peščica preživelih pa je povedala, da so se oklepali trupel mrtvih tovarišev, da ne bi potonili na morsko dno. Za njih je rešitev prišla tik preden bi tudi sami omagali. Njihovo preživetje je nagrada tudi za reševalce, pravijo: "Iskali smo po morju, polnem trupel, nato pa smo našli dva preživela. Bila sta zelo utrujena in na koncu z močmi, a živa."
Policist Francesco Gallo, na krovu policijskega čolna Monte Sperone, je imel manj sreče: "Videl sem majhnega fantka, starega okoli 10 let. Upal sem, da je živ, a je bil mrtev. Stisnil sem ga v naročje kot bi bil moj sin."
Reševalci odkrito priznavajo, da jih je vsakič, ko pride poročilo o nesreči plovil z migranti, strah, kaj bodo našli. Kapitan ene od reševalnih ladij pa je dejal, da bodo iskali trupla, dokler ne najdejo vseh.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.