Tujina

Kaos po zmagi Hamasa

Ramala/Tel Aviv, 28. 01. 2006 09.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Na ulicah palestinskih mest prihaja do spopadov med pristaši Fataha in Hamasa, EU in ZDA grozijo z ukinitvijo pomoči.

Nemiri se tudi zvečer niso umirili, številni pristaši Fataha so na uicah zažigali avtomobilske gume
Nemiri se tudi zvečer niso umirili, številni pristaši Fataha so na uicah zažigali avtomobilske gume FOTO: Reuters
Po vseh preštetih glasovih na palestinskih parlamentarnih volitvah naj bi Hamas v 132-članskem parlamentu imel 74 poslancev, Fatah pa 45. Rezultate naj bi oblavili v nedeljo.

Na palestinskih ozemljih vlada kaos. Pristaši na volitvah poraženega gibanja Fatah - med njimi pripadniki palestinskih varnostnih sil ter člani skrajnega krila omenjenega gibanja, Brigad mučenikov Al Aksa - so zasedli parlament in številne vladne stavbe, pripravili so številne ulične proteste in zažigali avtomobile. Po mnenju analitikov sta Hamas in Fatah tik pred oboroženim spopadom.

Fatah sodelovanje s Hamasom zavrača, medtem ko slednji ovir za to ne vidijo. Poudarjajo pa, da se bo nova palestinska politika razlikovala od tiste, ki jo podpira zmerni palestinski predsednik Mahmud Abas iz vrst Fataha.

Analitiki svarijo, da sta Fatah in Hamas tik pred začetkom oboroženega spopada
Analitiki svarijo, da sta Fatah in Hamas tik pred začetkom oboroženega spopada FOTO: Reuters

Oboroženi pripadniki Fataha na strehi parlamenta

Več deset pripadnikov Brigad mučenikov Al Akse, oboroženega krila palestinskega gibanja Fatah, se je zaradi poraza na volitvah povzpelo na streho poslopja palestinskega parlamenta v Ramali, streljalo v zrak in zahtevalo odstop vodstva Fataha.

Ob vzklikih večtisočglave množice so pripadniki oboroženega krila na strehi parlamenta nato razobesili palestinsko zastavo, rumeno zastavo Fataha in sliko pokojnega palestinskega voditelja Jaserja Arafata.

Pripadniki Brigad mučenikov Al Aksa na strehi palestinskega parlamenta
Pripadniki Brigad mučenikov Al Aksa na strehi palestinskega parlamenta FOTO: Reuters

Izrael proti Hamasu

Izrael poudarja, da s Hamasom, ki je na sredinih parlamentarnih volitvah zabeležil presenetljivo zmago, ne bodo sodelovali. Hamas namreč upravičuje teroristične napade na izraelske cilje, judovski državi pa ne priznava pravice do obstoja.

V preteklosti so izraelske varnostne sile izvedle vrsto načrtovanih usmrtitev vodilnih predstavnikov skrajnega palestinskega gibanja Hamas, s politiko atentatov pa nameravajo nadaljevati. Izraelski obrambni minister Šaul Mofaz je namreč pripadnike Hamasa opozoril, da z zmago na palestinskih parlamentarnih volitvah niso dobili imunitete in da bodo, če bodo nadaljevali s terorističnimi napadi, postali tarča Izraela. "Tisti, ki nadaljujejo s terorističnimi napadi, bodo postali tarča napada," je dejal.

Veselje pripadnikov Hamasa
Veselje pripadnikov Hamasa FOTO: Reuters

Hamas z lastno vojsko

Vodja Hamasa Kaled Mešal je poudaril, da so prednostne naloge Hamasa reforme palestinskega političnega sistema in zaščita upora.

Mednarodno skupnost je ob tem pozval, naj z njihovim porazom nikar ne računa. "Uspeli smo z uporom in uspelo nam bo v politiki, reformah in spremembah. Izvolili so nas naši ljudje in prevzemamo odgovornost," je poudaril.

Hamasovo vztrajanje, da bodo obdržali orožje ter njihove napovedi o oblikovanju lastne vojske medtem vedno bolj skrbita mednarodno skupnost. "Pripravljeni smo oblikovati vojsko, kot jo imajo druge države, s katero bomo branili palestinsko ljudstvo pred tujim nasiljem," je namreč povedal eden od vodij Hamasa Kaled Mešal na konferenci v Damasku.

Poudaril je, da je Hamas pripravljen sodelovati z mednarodno skupnostjo - tudi z ZDA, če bodo to želele - da pa priznanje judovske države ne pride v poštev. Svet od Hamasa zahteva ravno to, zato kaže, da bodo odnosi palestinskih oblasti z mednarodno skupnostjo v prihodnosti veliko hladnejši, kot so bili doslej.

Vodja Hamasa Kaled Mešal
Vodja Hamasa Kaled Mešal FOTO: Reuters

Bush grozi, Hamas kljubuje

Eden od vodij Hamasa Ismail Hanij zavrača mednarodne pozive, naj se Hamas razoroži ter odpove nasilju, da bi lahko prejemali mednarodno pomoč. "Tuja pomoč ne more biti meč nad glavami Palestincev in ne bodo nas na tak način izsiljevali," je povedal Hanij.

Evropska unija in Združene države letno namenijo Palestincem okoli 850 milijonov dolarjev finančne pomoči.

Ameriški predsednik George Bush je namreč v petkovem pogovoru za televizijo CBS zagrozil z ukinitvijo ameriške pomoči Palestincem, če skrajno gibanje Hamas - zmagovalec parlamentarnih volitev na palestinskih ozemljih - ne bo razpustilo svojega oboroženega krila in se odreklo grožnjam Izraelu.

"Če tega ne bodo storili, se z njimi ne bomo ukvarjali. Paketi pomoči ne bodo šli naprej," je v pogovoru poudaril predsednik, pri čemer je mislil na razorožitev gibanja Hamas. "To odločitev morajo sprejeti oni sami, toda mi ne bomo pomagali vladi, ki želi uničiti našega zaveznika in prijatelja. Ne vidim, kako si lahko partner v miru, če se ne odrečeš nasilnim ciljem," je še povedal Bush in dodal: "Prvič, rešiti se morajo tistega krila svoje stranke, ki je oborožen in nasilen, in drugič, rešiti se morajo tistega dela svojega političnega programa, ki zahteva uničenje Izraela."

Izrael bo omejil gibanje poslancev Hamasa

Hamas bi oblikoval svojo vojsko
Hamas bi oblikoval svojo vojsko FOTO: Reuters

Izrael poslancem palestinskega gibanja Hamas, ki so bili izvoljeni na palestinskih parlamentarnih volitvah, ne bo dovolil svobodnega gibanja med območjem Gaze in Zahodnim bregom, je po poročanju izraelskega radia povedal svetovalec izraelskega obrambnega ministra Amos Gilad.

"Ni razloga, da bi Izrael podelil posebne dovolilnice za svobodo gibanja pomembnim Palestincem, ki pripadajo organizaciji, ki poziva k uničenju Izraela," je povedal Gilad, ki je sicer svetovalec izraelskega obrambnega ministra Šaula Mofaza.

Izgnani vodja Hamasa Kaled Mešal živi v Siriji in je eden od najbolj iskanih ljudi v Izraelu, preživel pa je poskus atentata, ki so ga izvedli agenti izraelske obveščevalne službe Mosad v Jordaniji leta 1997.

Gilad je dodal, da bodo izgnanega vodjo Hamasa Kaleda Mešala takoj aretirali, če se bo poskušal vrniti na palestinska ozemlja skozi območja pod izraelskim nadzorom. Ob tem pa ni povedal, kaj se bo zgodilo, če bi Mešal pripotoval na območje Gaze čez mejni prehod z Egiptom Rafa, ki ga nadzorujejo palestinske in egiptovske varnostne sile.

Hamas je na volitvah po podatkih palestinske volilne komisije dobil 74 sedežev v 132-članskem parlamentu
Hamas je na volitvah po podatkih palestinske volilne komisije dobil 74 sedežev v 132-članskem parlamentu FOTO: Reuters

Sirija: Zmaga Hamasa je rezultat izraelskega zavračanja miru

Sirija, odločna sovražnica Izraela, nudi zatočišče številnim skrajnim palestinskim gibanjem, kakršni sta Hamas in Islamski džihad, ki nasprotujejo mirovnim pogovorom z Izraelom.

Izraelsko "izmikanje in zavračanje miru" je po prepričanju sirske vlade razlog, da je na parlamentarnih volitvah na palestinskih ozemljih zmagalo skrajno gibanje Hamas. Dejstvo, da je Hamasu pripadlo več kot 70 od skupno 132 sedežev v novem palestinskem parlamentu, dokazuje, da "se je pričelo novo obdobje ne le v palestinski areni, ampak tudi v celotni regiji in svetu," sirski državni dnevnik Tišrin v današnji izdaji povzema uradni odziv Damaska.

Palestinci so izbrali "pot upora. Sprememb niso iskali le zaradi sprememb samih, ampak iz upravičenega razloga, ki ga zaradi izraelskega izmikanja in zavračanja miru ni bilo mogoče doseči s političnimi in diplomatskimi sredstvi," piše v današnjem uvodniku dnevnik Tišrin. Volitve so povzročile "svetovni potres", še piše časnik in pri tem opozarja na "paradoks Zahoda", ki "ni sposoben sprejeti rezultatov demokracije ali spoštovati izbire naroda". ZDA bi morale sprejeti novo realnost, Izrael pa bi moral spremeniti svoj odnos do Hamasa, zaključuje dnevnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20