Kanjoni na Marsu naj bi dokazovali, da je tam nekoč tekla voda, a zdaj se je pojavila študija, ki pravi, da je brazde na površini izdolbla druga, življenju manj prijazna sila. Študija se je osredotočila na soteske poimenovane Noctis Labyrinthus in Valles Marineris, oblikovala pa naj bi jih lava vulkana, ki je v daljni preteklosti planeta izbruhnil na planoti Tharsis.
Giovanni Leone, profesor na švicarskem inštitutu za tehnologijo, je prečesal tisoče fotografij, ki jih je posnel Nasin teleskop Mars Reconnaissance Orbiter, ki okoli rdečega planeta kroži že od leta 2006. Z zelo natančnimi posnetki je ugotovil, da ima veliko kanalov znake, da je tam tekla lava. Okoli 90 odstotkov tal je, kot meni Leone, prekritih z ali lavo ali s kamninami, ki jih je nanesla lava. Soteske so stare več milijard let. Vulkan na planoti Tharsis je do zdaj že izginil.
Vsekakor gre za radikalne ugotovitve, meni Leone, a niso nove. Zadnjih 25 let znanstveniki skušajo dognati, kako so se oblikovali kanjoni na Marsu – večinoma predlagajo kombinacijo tektonskih sil in sile vode. Če bi obstajala voda, je seveda veliko verjetnosti, da je na Marsu nekoč tudi obstajalo življenje. Če bi obveljala zgoraj opisana teorija, pa je možnosti za življenje seveda precej manj. Vsekakor pa teorija ne pomeni, da na Marsu nikakor ni mogla obstajati določena količina vode.
Več bo morda pokazala prihodnja misija na Mars. Evropska vesoljska agencija namerava leta 2019 na Mars, in sicer ravno na območje Valles Marineris, poslati rover ExoMars.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.