Kot glavni argument proti predlogu kandidatke navajajo nespoštovanje načela enakosti med kandidatkami in članicami. Šest kandidatk luksemburške skupine - med njimi tudi Slovenija - v prihodnjih tednih pripravilo skupni odziv na predloge Bruslja. Sicer so strategijo komisije kot neprimerno že zavrnile poljska, madžarska, češka in estonska vlada.
Tiskovni predstavnik poljske vlade Michal Tober je predlog komisije, da naj bi kandidatke v prvem letu članstva za neposredna plačila dobile le 25 odstotkov sredstev, ki jih dobijo evropski kmetje, označil za nezadovoljiv. Ob tem je menil, da predlog komisije vsebuje tudi nekatere za Poljake ugodne predloge. Prvič so namreč v dokumentu unije omenjena neposredna plačila kmetom v državah kandidatkah, Varšava pa pozitivno ocenjuje tudi predloge za bolj fleksibilno evropsko kmetijsko politiko.
Madžarski premier Viktor Orban je v svojem odzivu dejal, da enakopravno obravnavo novih in starih članic pričakuje tudi Madžarska. Predložitev finančne strategije Evropske komisije je označil za pomemben mejnik v procesu širitve, saj je komisija s tem prvič odprla razpravo o denarju, vendar pa Madžarska po Orbanovih besedah predlogov komisije ne podpira. Izrazil je še prepričanje, da predlogi komisije ne odražajo stališč vseh držav članic, zaradi česar se bo, kot pričakuje, v uniji glede neposrednih plačil kmetom odvijala še interna razprava. Sicer pa Orban rešitve ne vidi v določanju višine sredstev, ampak v večji konkurenčnosti med kmetijskimi trgi.
Postopno vključevanje kandidatk v sistem neposrednih plačil je obsodil tudi češki kmetijski minister Jan Fencl, saj je predlog, kot je dejal, v nasprotju z načelom enakopravnosti med članicami in kandidatkami. Po mnenju glavnega češkega pogajalca z EU Pavla Telicka češko kmetijstvo ni problematično in ne potrebuje prehodnega obdobja. Po njegovem mnenju bi morala unija držati obljube, ki jih je kandidatkam dala v procesu približevanja, sicer bo kredibilnost povezave močno načeta. Sicer pa tudi v Pragi menijo, da se vse članice ne strinjajo s predlogi komisije, zaradi česar ti verjetno še niso dokončni.
Predlog komisije o neposrednih plačilih kmetom je negativno označilo tudi estonsko zunanje ministrstvo. Estonija je upala in še vedno upa, da bodo nove članice enako obravnavane kot stare in v tem duhu so predlogi Evropske komisije neutemeljeni, je še menilo ministrstvo.
Kot že omenjeno, bodo o skupni evropski kmetijski politiki predvidoma v začetku marca naj na Poljskem govorili tudi predstavniki šestih kandidatk ti. luksemburške skupine, ki so pogajanja o pridružitvi uniji začele leta 1998 (Estonija, Madžarska, Poljska, Slovenija, Češka in Ciper). Na srečanju naj bi oblikovali skupno stališče do omenjenih predlogov komisije.