Kjotski protokol so kanadski parlamentarci podprli v noči na sredo s 195 glasovi za in 77 proti. Glasovanje v parlamentu sicer ni bilo obvezno, premier Chretien pa je izid glasovanja označil kot zaupnico politiki njegove vlade.
Zaskrbljeni nad usodo industrije
Proti ratifikaciji kjotskega protokola so glasovali opozicijski poslanci iz Kanadskega zavezništva in Konservativne stranke, saj obstaja nevarnost, da bodo njegova določila o zmanjšanju okolju škodljivih emisij občutno prizadela številne industrijske panoge. Proti ratifikaciji se je izreklo tudi več kot deset članov vladajoče liberalne stranke.
Vlada sprejela načrt zmanjšanja toplogrednih plinov
Vlada je novembra sprejela načrt, po katerem bo Kanada do leta 2010 zmanjšala emisije toplogrednih plinov za 240 milijonov ton. Ključni del načrta je med drugim naloga avtomobilske industrije, da v tem obdobju poveča učinkovitost in s tem varčnost porabe bencina za 25 odstotkov, istočasno pa naj bi se tudi drastično povečale naložbe v javni promet.
Protokol čaka od leta 1997
Kjotski protokol so pripravili že leta 1997 na zahodu Japonske, gre pa za prvo svetovno pogodbo o zmanjševanju emisij plinov, ki povzročajo pojav tople grede. Podpisnice so se s tem zavezale, da bodo do leta 2012 zmanjšale raven emisij nevarnih plinov na stanje, kakršno je bilo leta 1990. Da bi protokol stopil v veljavo, ga mora ratificirati najmanj 55 držav, vključno s tistimi, ki so bile leta 1990 odgovorne za 55 odstotkov vseh svetovnih emisij. Doslej ga je ratificiralo kakih 80 držav, ZDA, ki so odgovorne za četrtino svetovne emisije človeško proizvedenega ogljikovega dioksida, pa protokola nočejo ratificirati.