Po anketi medijske hiše CNN še vedno vodi demokrat Barack Obama pred republikancem Johnom McCainom, ki je celo povečal prednost za 11 odstotkov in je zdaj pred slednjim z 52 odstotki. McCain ima po tej raziskavi 41 odstotkov podpore.
Oba kandidata se zdaj skušata Američanom prikazati kot prava izbira v težkih časih finančne krize, pri čemer je glede na ankete uspešnejši Obama. Demokrat sicer še vedno ni uspel prevzeti odločilne prednosti v anketah, čeprav vse okoliščine govorijo njemu v prid in v škodo McCaina.
Volivci v časih krize vedno kaznujejo stranko, ki ima predsednika v Beli hiši. Poleg tega Obama ponuja boljši predlog zdravstvene reforme od McCaina, Američani pa so tudi naveličani vojne v Iraku. Edina prednost za McCaina je v sedanjih razmerah dejstvo, da je Obama temnopolt, kar pri velikem delu ameriških volivcev sproža zavestne in podzavestne bojazni.
McCainova kampanja se tega dobro zaveda, zato je sprožila negativno ofenzivo z oglasi, ki se sprašujejo, kdo je pravzaprav Obama. McCainovi podporniki pa vedno pogosteje na zborovanjih uporabljajo Obamovo srednje ime "Husein". Na tovrstno kampanjo se je odzvala uredniška stran New York Timesa in jo obsodila kot podžiganje rasne nestrpnosti.
Čeprav Obama odgovarja na napade z lastno negativno kampanjo, je raziskava nestrankarskega oglaševalskega projekta iz Wisconsina ugotovila, da so bili v preteklem tednu vsi McCainovi oglasi negativni, oglasi Obamove kampanje pa le v 34 odstotkih primerov.
Ameriški politični analitiki se strinjajo, da je negativna kampanja ponavadi uspešna, vendar naj bi bilo za McCaina že prepozno. Američani naj bi Obamo doslej že dodobra spoznali v številnih televizijskih soočenjih in nalepka, da je "terorist" oziroma nekdo, ki nekaj skriva za bregom, ni več uspešna.
Demokrati ne ostajajo dolžni
Tudi demokrati imajo svoje grehe. Sin Mika Kernella, senatorja iz Tennesseeja, David Kernell naj bi namreč vdrl v elektronski poštni predal republikanske podpredsedniške kandidatke Sarah Palin. Podrobnosti o zasebnih sporočilih in njenih stikih so tako pricurljali v javnost.
Nepridipravu je to uspelo s tem, da je pretental Yahoo!, kjer ima Palinova odprt račun, in spremenil nastavitve in geslo. Heker, ki je na spletu domnevno pustil sporočilo o tem dogodku, je zapisal, da je podrobnosti o Palinovi, ki jih je potreboval za prevaro, izvedel iz njenih govorov na republikanskih konvencijah.
Palinovo so sicer kritizirali, da preko spletne pošte pošilja predloge zakonov, saj ta način več kot očitno ni najbolj varen.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.