Namestnica avstralskega premierja, ki je na počitnicah, Julia Gillard je dejala, da so vsakega zapornika obravnavali posebej in da nihče izmed njih ne zadovoljuje strogih kriterijev glede nacionalne varnosti njene države. Manjšo skupino zapornikov so sicer zavrnili že v začetku lanskega leta, nato pa je George Bush decembra poskusil še enkrat.
Avstralija je sicer ena izmed mnogih držav, s katerimi ameriška administracija v odhajanju razpravlja o tej možnosti. Novoizvoljeni predsednik Barack Obama je sicer napovedal zaprtje zapora Guantanama na Kubi. Zaenkrat je samo Portugalska izrazila pripravljenost sprejeti osvobojene zapornike.
"Prišel je čas, ko mora Evropska unija ukrepati," je dejal portugalski zunanji minister Luise Amado. "Poslati moramo sporočilo, da smo pripravljeni pomagati ameriški vladi," je odločen.
Nemška vlada je sicer sporočila, da se zaveda težav, s katerimi se morajo soočiti zaporniki, ki bodo v bližnji prihodnosti osvobojeni. Razumljivo je namreč, da nočejo ostati v Združenih državah, v svojo domovino pa se iz varnostnih razlogov tudi ne morejo vrniti. Tako Portugalska kot Nemčija sta pozvali k skupni akciji EU, vendar pa slednja ni podala nikakršnih konkretnih obljub.
"Prvi korak, ki ga mora nova administracija narediti, je ta, da definira pravni status takrat nekdanjih zapornikov," je prepričan nemški zunanji minister.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.