Administracija ameriškega predsednika Baracka Obame po navedbah časnika New York Times (NYT) intenzivno išče državo, ki bi sprejela libijskega samodržca Moamerja Gadafija. Časniku so novico potrdili trije neimenovani predstavniki ameriške vlade.
Seznam držav, ki bi lahko sprejele Gadafija, je precej kratek. Kot so za sobotno izdajo NYT povedali omenjeni viri, bi ga lahko sprejele le tiste, ki niso pogodbenice rimskega statuta Mednarodnega kazenskega sodišča, saj Gadafiju grozi tožba pred tem sodiščem zaradi nasilnega zatrtja ljudskega upora.
Tako naj bi bile med možnimi destinacijami za Gadafija predvsem afriške države. ZDA sicer tudi ni med podpisnicami rimskega statuta.
"V Iraku smo se naučili nekaj lekcij in ena od pomembnejših je ta, da morajo biti za spremembo režima odgovorni Libijci sami, ne pa mi," je za NYT dejal visok predstavnik Obamove administracije. "Kar poskušamo narediti, je zgolj poiskati mirno pot za pripravo izhoda, če bi se pojavila priložnost," je dodal neimenovani predstavnik.
Boji se nadaljujejo
Medtem se boji med silami, zvestimi Gadafiju, in uporniki nadaljujejo. Libijski uporniki so sporočili, da so zabeležili uspeh v spopadih z Gadafijevimi silami v Misrati, edini trdnjavi upornikov na zahodu Libije. Nad središčem Misrate se je vil dim, ki naj bi po navedbah očividcev izviral iz uničenega tanka Gadafijevih sil. Uporniki so po lastnih navedbah tudi pregnali ostrostrelce, zveste Gadafiju, vzdolž glavne ulice v Misrati.
Gadafijeve sile so danes s topništvom silovito obstreljevale območje v bližini mesta Adždabija na vzhodu države in prisilile več sto upornikov in prebivalcev k begu. Uporniki so se bili prisiljeni umakniti iz Adždabije le dan po tem, ko so sporočili, da so zavzeli puščavsko območje v bližini tega mesta in obmorsko pot, ki vodi do 80 kilometrov oddaljene Brege, najpomembnejšega nahajališča nafte.
Uporniki so se umikali iz Adžabije proti Bengaziju, oddaljenemu okoli 160 kilometrov proti severu. V sobotnih napadih Gadafijevih sil na položaje upornikov zahodno od Adždabije je bilo po zdravniških virih ubitih najmanj osem ljudi, 27 pa ranjenih.
'Naš cilj je, da Gadafi odide'
Britanski premier David Cameron je danes zatrdil, da kopenske invazije v Libiji ne bo, saj to izrecno prepoveduje resolucija Varnostnega sveta ZN. "Ker smo rekli, da invazije ne bo, da ne bo okupacije, je zadeva v številnih pogledih težja, saj ne moramo natančno določiti izida," je v pogovoru za televizijo Sky dejal Cameron, toda "zelo jasno je, da se moramo držati določil resolucije VS ZN in da moramo obdržati podporo arabskega sveta."
Predsednik EU Herman Van Rompuy pa je danes izrazil prepričanje, da je potrebno ohraniti vojaški pritisk na libijskega samodržca Gadafija ter "delovati tako, da bo odšel". "To je glavni cilj," je dejal predsednik EU.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.