
Hkrati se s tiralico za bin Ladna v stilu Divjega zahoda zopet vzpostavlja slika o Ameriki-svetovnem policaju in predsedniku Bushu ter Američanih kot kavbojih. Kot trdi Walid Phares, strokovnjak za Bližnji vzhod s floridske Atlantic University, se morajo ZDA boriti za osvoboditev vseh, ki jih terorizem zatira: "Ne smejo pustiti vtisa, da gre za obračun med ameriškim kavbojem in teroristi v Afganistanu."
Predsednik Bush je, potem ko je vse več indicev kazalo, da za terorističnim napadom na ZDA stoji Osama bin Laden, zahteval pravico: "In obstaja tudi stari poster z Zahoda, kjer piše: Živ ali mrtev." Tiralica ustreza "kavbojskemu" stereotipu, ki ga veliko sveta goji o Združenih državah.

Vse več je tudi pozivov naj predsednik natančneje predstavi načrtovane ukrepe za "izkoreninjenje terorizma", ki ga je napovedal, kar nekaj svetovnih medijev in voditeljev pa ga že poziva, da omili bojevito retoriko. "Kavbojska retorika - v stilu: 'živ ali mrtev' – ne prispeva k vojni proti terorizmu, lahko pa negativno vpliva na že sedaj nervozno ameriško javnost," je pisalo v včerajšnjem uredniškem uvodniku časnik New York Times.
Hkrati pa se ameriški predsednik – pa tudi tamkajšnja javnost – vse bolj zaveda, da križ čez bin Ladna ne bo odpravil problemov svetovnega terorizma. Stephen Biddle, politolog s pensilvanijskega U.S. Army War College, meni, da je predsednik Bush pred veliko dilemo: "Rad bi motiviral javnost. Zgodovinsko gledano politiki vedno skušajo predstaviti sovražnika, razumem tudi, zakaj skušajo ZDA obraz bin Ladna predstaviti kot utelešenje sodobne grožnje. A hkrati je to težavna igra, saj bo bin Ladna težko ujeti. Obstaja pa tudi nevarnost, da ZDA dobijo bin Ladna prezgodaj."
V zadnjih dneh skuša Bela hiša tudi omiliti predsedniško izjavo, da bo vojna proti terorizmu "križarska vojna". Ta pridevnik v muslimanskem svetu vzbuja tako temne spomine iz časa srednjega veka kot tudi sodobna nakopičena protizraelska čustva. "To je širok poziv, s katerim skuša predsednik pozvati Američane in cel svet, naj se združi do te stopnje, da ne bo prihajalo do kakšnih užaljenosti, saj bi predsednik obžaloval, če bi kdo njegovo poimenovanje tako razumel," je predsednikov tiskovni predstavnik Ari Fleischer skušal razložiti predsedniški izraz "križarsko".