Prva dama ZDA Melania Trump se od maše dan po inavguraciji njenega moža Donalda Trumpa ni pojavila v javnosti. Po poročanju Independenta se ji ne mudi niti s sestavo osebja Bele hiše.
Za Melanio Trump je prvi teden na funkciji prve dame ZDA, naziva, ki jo neizpodbitno postavlja za eno najvplivnejših žensk na svetu. A kljub temu jo v teh dneh javnost le redko vidi.
Trumpova si je na inavguraciji ustvarila imidž elegantne soproge, ki zvesto stoji soprogu ob strani. A dva dni potem, ko je Donald Trump zaprisegel kot 45. predsednik ZDA, se je vrnila v New York, da bi bila ob sinu, 10-letnem Barronu, ki tam obiskuje šolo.
Melania je tudi sicer povedala le malo o tem, kako si predstavlja svojo vlogo prve dame. Potrdila je sicer, da si bo sestavila svojo ekipo, a za zdaj še nič ne kaže na to, da bi se dela že lotila.
"Javnost pričakuje informacije, ona pa jih ne ponuja," je dejala Lauren Wright, politična analitičarka. "Zanimivo je, da se kljub javnemu interesu prav nič ne dela na oblikovanju njene javne podobe."
Na drugi strani bi bil Melanijin molk lahko znak, da bo za vsako ceno skušala ohraniti svojo zasebnost, pa tudi zaščititi mladoletnega sina, poroča Independent. "Vsaka prva dama prevzame določeno vlogo po lastni izbiri in jo sčasoma izoblikuje," je dejala Ann Stock, nekdanja sekretarka Bele hiše.
Kot se je neuradno izvedelo, je Trumpova najela newyorško organizatorko dogodkov, 47-letno Stephanie Winston Wolkoff kot višjo svetovalko, ostali položaji pa še vedno niso zapolnjeni.
Med njimi so šef ali šefica kabineta prve dame, direktor ali direktorica za komunikacije in tiskovni predstavnik ali predstavnica. Washington Post medtem ugotavlja, da na vprašanja medijev odgovarja oziroma jih zavrača prostovoljka Jessica Boulanger, podpredsednica komunikacij pri Business Roundtable.
Prva dama je med drugim zadolžena za načrtovanje družabnih dogodkov Bele hiše, vendar Melania Trump še ni imenovala družabne sekretarke, ki bi to počela v njenem imenu. V prejšnjih administracijah je bilo vse to urejeno še pred inavguracijo.
Washington Post poroča, da se ljudje zaradi tega zatekajo k ugibanju in natolcevanju, kot na primer okoli posnetka, ki kroži po Facebooku, na katerem se Melania smeji, dokler ji Trump nekaj ne reče, nakar se ji izraz na obrazu v hipu spremeni. Zelo priljubljen je tudi naslov na Twitterju Osvobodimo Melanio.
Melania Trump je prišla v Belo hišo z najnižjo javno podporo v sodobni zgodovini ZDA. Le 37 odstotkov Američanov ima glede na Gallupovo anketo, objavljeno 6. januarja, o njej pozitivno mnenje. Michelle Obama, Laura Bush in Hillary Clinton so na začetku mandatov svojih soprogov imele več kot 55 odstotkov podpore.
Prva dama ZDA je glede na precedenčne sodne odločitve de facto ameriška javna uradnica in kongres ji je odobril sredstva za osebje in delo v podporo predsedniku. Poleg tega obstaja že 228 let tradicije in Američani bodo v Sloveniji rojeno Melanio sodili predvsem glede na predhodnice.
KOMENTARJI (550)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.