Nasa še vedno ne ve, kam natanko je padel odsluženi ameriški satelit, medtem ko številni že napovedujejo, da bo kmalu na Zemljo padel še en satelit. Šlo naj bi za nemški vesoljski teleskop ROSAT, ki naj bi naš planet dosegel konec oktobra.
Velik in 2,4 tone težak teleskop so zgradili v vesoljskem laboratoriju DLP, v vesolje pa ga je Nasa poslala leta 1990. Nekateri napovedujejo, da bi omenjeni satelit lahko povzročil škodo in poškodbe tudi na poseljenih območjih.
Večje tveganje obstaja zaradi zmogljivosti satelita za rentgensko slikanje. Ogledala vesoljskega plovila so morali namreč močno zaščititi pred toploto, ki bi lahko uničila njegovo rentgensko zaznavanje. Prav ta ogledala bodo veliko verjetneje preživela vroč ponovni vstop na Zemljo.
Kje je ameriški satelit?
Odslužen ameriški satelit UARS je včeraj upočasnil svojo pot, zato so njegovi delci na Zemljo padli šele danes zjutraj. Nasa je padec satelita potrdila. V Zemljino atmosfero je satelit vstopil okoli 7. ure po srednjeevropskem času. Vseskozi je upočasnjeval hitrost, prav tako je vseskozi spreminjal smer.
Kam so padli ostanki 20 let starega satelita, ki je meril približno 30 kvadratnih metrov in tehtal skoraj šest ton, Nasa še preučuje. Je pa Nasa potrdila, da je v Zemljino atmosfero vstopil nad Tihim oceanom. Pred tem so se na nekaterih socialnih omrežjih pojavljale informacije, da so delci padli južno od mesta Calgary v kanadski Alberti.
Med padanjem skozi Zemljino atmosfero naj bi satelit skoraj v celoti zgorel. Razpadel naj bi na okoli 20 kosov, ki bi vendarle lahko skupaj tehtali tudi okoli pol tone.
Strmoglavljenje sicer ni nič nenavadnega, saj letno na Zemljo v povprečju pade od 20 do 40 delcev, a tokrat naj bi bile razbitine relativno velike.
"Škoda bo lokalna"
Kot je že včeraj za 24ur.com pojasnil astronom Herman Mikuž, naj bi bil najbolj masiven kos aluminijast okvir z maso 160 kilogramov, ki bi lahko na Zemljo padel s približno 160 kilometrov na uro, najhitrejši bo dva kilograma težak jeklen kos, ki naj bi ob Zemljo trčil s 385 kilometri na uro. "Torej bo škoda, če bi do nje prišlo, lokalna," je poudaril Mikuž, ki je dodal, da so podatki zgolj okvirni, saj je mogoče, da bodo kosi satelita razpadli in zgoreli že v atmosferi.
Tomaž Zwitter s Fakultete za matematiko in fiziko v Ljubljani je pritrdil, da bo škoda lokalna, "kot če ti na dvorišče zapelje nor motorist ali prileti neeksplodirana granata. Torej ne bo večjih kraterjev ali požarov".
Satelit, imenovan UARS, z maso 5700 kilogramov, dolg približno 10 metrov in širok pet metrov, je eden največjih odsluženih ameriških satelitov, ki bo nenadzorovano padel na Zemljo po več kot 30 letih. Vesoljska postaja Skylab, ki je tudi nenadzorovano padla v atmosfero leta 1979, je bila na primer okoli 15-krat težja, vendar ni povzročila hujših posledic.
V vesolje so ga poslali leta 1991 iz vesoljskega plovila Discovery, njegova misija pa je bila preučevanje Zemljine atmosfere, še posebej njene zaščitne ozonske plasti. Obratovati je prenehal leta 2005.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.