Potniška ladja Carnival Magic, na kateri je bila medicinska sestra iz Dallasa, ki so jo nadzorovali zaradi morebitnih znakov ebole, je v nedeljo zgodaj zjutraj po lokalnem času priplula do matičnega pristanišča Galveston, Teksas.
Družba in oblasti so sporočile, da ženska ne predstavlja tveganja, saj ne kaže nikakršnih simptomov, prav tako je privolila v karanteno. Ameriška tiskovna agencija poroča, da so s helikopterjem pristali na ladji in vzeli vzorce krvi morebiti okužene zdravstvene delavke, prav tako njenega moža. Tiskovni predstavnik lastnice ladje je sporočil, da zakonski par ni okužen z ebolo, kar naj bi pokazala tudi analiza njune krvi. Napovedal pa je, da bodo pred naslednjim potovanjem temeljito očistili ladjo.
Ženska je bila v stiku z odvzetimi vzorci Liberijca, ki je pred tedni zaradi ebole umrl v teksaški bolnišnici. Ameriške oblasti so se dlje časa trudile, da bi laborantko in njenega moža spravili z ladje, preden bi se križarjenje sploh končalo.
Težave za vse potnike
![Potniška ladja Carnival Magic](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2014/61504525.jpg?v=d41d)
Zagotovila, da je vse v najlepšem redu, pa niso bila dovolj za pristanišča, kamor je ladja priplula na svoji poti. Tako ladji niso dovolili, da v petek vpluje v mehiško pristanišče Cozumel.
Na Belizeju pa dan pred tem potnikov niso hoteli spustiti na kopno. šele po klicu vodilnih pri družbi, ki ima v lasti ladjo, so potnikom dovolili, da se izkrcajo, z izjemo seveda laborantke in njenega moža. Oba sta se prostovoljno osamila v svoji kabini, saj nista želela ogrožati drugih potnikov. Tako sta čakala na možnost, kje bi se lahko izkrcala, da bi čim prej opravila teste.
Drugi potniki sicer niso imeli omejitev gibanja po ladji.
Sicer je minilo že 21 dni, odkar je bila omenjena laborantka v stiku s testnimi vzorci pokojnega Thomasa Erica Duncana, ki je 8. oktobra umrl zaradi ebole v omenjeni Prezbiterijanski bolnišnici. Dve medicinski sestri, ki sta skrbeli za Duncana, sta sicer okuženi z ebolo in ju zdravijo v ZDA.
Medicinska sestra iz Španije premagala ebolo
Medicinska sestra iz Španije, ki je bila prvi primer okužbe z ebolo izven Afrike, po najnovejših rezultatih testov nima več te smrtonosne bolezni. Danes je bil njen izvid negativen, novico pa so potrdile tudi španske oblasti.
"Trije danes opravljeni testi, vključno s testom medicinske sestre, so negativni," so navedli viri v madridski bolnišnici, kjer zdravijo 44-letno Tereso Romero. V naslednjih urah naj bi opravili še en test, stanje Romerove pa naj bi se izboljševalo. Tudi španska vlada je potrdila, da je virus odstranjen iz imunskega sistema medicinske sestre.
Teresa Romero se je okužila z ebolo med zdravljenjem enega od dveh španskih misijonarjev, ki sta se z nevarnim virusom okužila v Afriki in kasneje tudi umrla. Okužbo z ebolo so pri njej odkrili 6. oktobra. Vseh 15 oseb, ki so bili v stiku z njo, tudi njenega moža, so zadržali na opazovanju v bolnišnici, a doslej pri nobenem niso zaznali simptomov okužbe. Ti se sicer pojavijo v največ 21 dneh.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.