Begunska kriza, ki je zajela Evropo, odmeva tudi v ZDA, kjer pa vlada nima načrtov za spremembo dosedanje politike, to je podpora državam, ki sprejemajo begunce, in beguncem s humanitarno pomočjo. ZDA so doslej iz Sirije sprejele okrog 1500 beguncev, do konca leta 2016 pa jih bodo morda do 8000.
Spomnimo, da ZDA v Siriji skupaj s koalicijo izvaja zračne napade na položaje skrajnežev samooklicane Islamske države.
'Odprite svoje meje za sirske begunce!'
Humanitarna organizacija Mednarodni odbor za reševanje (IRC) poziva ZDA, naj odprejo svoje meje za sirske begunce. Tudi organizacija Oxfam poziva Washington, naj sprejme najmanj 70.000 beguncev.
A kot je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest, so ZDA doslej prispevale štiri milijarde dolarjev humanitarne pomoči in podpirajo ZN ter vse države, ki jih je zajel val beguncev, glede morebitnega sprejema beguncev v ZDA pa nima novih informacij.
Državni sekretar John Kerry je medtem za Huffington Post dejal, da bi lahko storili več za to krizo, ki je po informacijah ZN največja begunska kriza v zadnjih 25 letih. Vendar pa tudi on ni mislil na sprejem beguncev, ampak le na večjo pomoč državam, kamor gredo.
Tudi v kongresu ni velike pripravljenosti za sprejem beguncev, čeprav se je 14 senatorjev na čelu z demokratom Dickom Durbinom iz Illinoisa zavzelo za več ameriške pomoči državam, ki gostijo begunce. Tudi Durbin pravi, da je treba sicer najprej upoštevati interese nacionalne varnosti ZDA. Newyorški republikanski kongresnik Peter King opozarja, da ne vedo, koliko morebitnih teroristov je morda med temi ljudmi, od katerih večina upravičeno beži s svojih domov.
Tudi predsednik odbora za domovinsko varnost predstavniškega doma republikanec Michael McCaul iz Teksasa je predsedniku Baracku Obami pisal, da imajo ZDA tradicijo sprejemanja beguncev iz vsega sveta, v tem primeru pa da bi jih bilo zelo nevarno sprejeti več, ker teroristi izkoriščajo programe za pomoč beguncem za tihotapljenje operativcev na zahod.
Trump udriha po priseljencih
ZDA imajo svoje težave s prihodom nezakonitih priseljencev, kar je z vstopom newyorškega milijarderja Donalda Trumpa v predsedniško tekmo postalo eno glavnih predvolilnih vprašanj. Trump bi izgnal iz ZDA vseh 12 milijonov nezakonitih priseljencev, vendar pa je glede sirskih beguncev, ki se zgrinjajo v Evropo, bolj prizanesljiv.
Trump je dejal, da imajo ZDA svoje težave s priseljevanjem, vendar pa je položaj v Evropi tako grozljiv, da bi bilo morda mogoče sprejeti več beguncev v ZDA.
Konservativni Hudsonov inštitut poziva vlado, da je migrantom ali beguncem treba takoj pomagati, vendar pa le kristjanom, ki da so v Iraku in Siriji najbolj preganjani.
Podobe mrtvih otrok
Javno mnenje v ZDA so razburile podobe mrtvih otrok, predvsem primer triletnega Alyana Kurdija, ki je utonil ob obali Turčije. Po nesreči čolna sta umrla tudi njegov petletni brat in njuna mati.
Te podobe, skupaj s podobami spopadov med policijami evropskih držav in migranti ter novicami o truplih v tovornjaku v Avstriji, odmevajo tudi v ZDA. Časopis Arizona Republic komentira, da ima Arizona svoje probleme in vsak dan najdejo truplo katerega od nezakonitega priseljenca v puščavi, vendar priznava, da je to, kar se dogaja v Evropi, veliko huje.
Po mnenju časopisa bo odnos do beguncev definiral Evropo, New York Times pa v prispevku o krizi obuja spomin na nacistično Nemčijo in holokavst. "Na Madžarskem begunce, obkoljene s policisti, spravijo na vlak in jih odpeljejo v sprejemno taborišče, na Češkem beguncem na roke pišejo številke, bodeča žica na mejah Bolgarije, Grčije, Madžarske in Francije, vse glasnejši nacionalistični politiki, ki migrante opisujejo kot nevarne," opisuje položaj New York Times.
Spodaj je slika sirskega mesta Kobane, ki leži tik ob turški meji. Iz tega mesta je triletni Aylan Kurdi skupaj z družino zbežal, nato pa s svojim petletnim bratom in materjo umrl, ko je skušal doseči EU. Družina je nato načrtovala pot v Kanado, kjer jih je čakala očetova sestra. Slednja je skušala tudi po zakoniti poti urediti njihov prihod, a so jih kanadske oblasti zavrnile.
This is Kobane, Syria, the hometown of Aylan Kurdi, the little boy who drowned trying to reach Europe. Does anyone have...
Posted by Peter N. Bouckaert on Friday, 4 September 2015
Naj spomnimo tudi na to, da imajo pripadniki Kurdov že vrsto let težave z urejanjem svojega statusa. Njihove pravice so bile in so še vedno kršene tako v Siriji in kot Turčiji. Dolga desetletja so jim v Siriji zavračali dodelitev državljanstva, izpostavljeni so bili nadlegovanju in diskriminaciji. Nič drugače ni bilo niti v Turčiji.
Prav zato imajo številni Kurdi težave pri urejanju statusa begunca, s tem pa so jim kratene številne pravice iz tega naslova. V Turčiji živijo krepko pod pragom revščine, za njih ni poskrbljeno. Če nimajo stausa begunca v državi, niso upravičeni niti do pomoči. Vse to ljudi privede do skrajnih odločitev, ko jim ne preostane nič drugega, kot pa da bežijo iz države "gostiteljice". Čeprav vse vlade in humanitarne organizacije vedo za "večni kurdski problem", pa očitno nihče ne stori nič, da se to vprašanje uredi.
Naj dodamo, da so tudi drugi begunci iz Sirije v izredno težkem položaju, velikokrat pa so tudi tarča nasilja.
VIDEO: Zbežal iz pekla Sirije, nato pa so se nad njim izživljali v Libanonu
Vsi se bojijo, kaj bo prinesla zima. Lani so namreč otroci v begunskih taboriščih umirali zaradi ostrega mraza