
Iran je že sprejel odločitev v zvezi s ponudbo stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčije glede svojega jedrskega programa, na katero naj bi odgovoril v torek, je povedal iranski zunanji minister Manušer Motaki, ni pa pojasnil, kakšna je ta odločitev. Šesterica držav od Irana med drugim zahteva zamrznitev jedrskega programa, v nasprotnem primeru državi grozijo s sankcijami.
Podpredsednik iranske organizacije za jedrsko energijo Mohamed Saidi je medtem dejal, da "glede na tehnološki napredek iranskih znanstvenikov ustavitev bogatenja urana v danih okoliščinah ni več mogoča." Kot je še dejal, bodo v Araku v dveh tednih zagnali obrat za proizvodnjo težke vode, namenjene uporabi v jedrskem reaktorju, ki ga gradijo v tem mestu.
Da bo Teheran nadaljeval z jedrskim programom je poudaril tudi iranski verski voditelj ajatola Ali Hamenej. "Iran bo tako glede jedrskega programa kot tudi glede drugih vprašanj z božjo pomočjo, potrpežljivostjo in trudom z vso močjo nadaljeval svojo pot in obiral sadove svojega dela," je zatrdil Hamenej.
Spodbude v zameno za zamrznitev bogatenja urana

Kompromisni predlog, ki so ga oblikovale stalne članice Varnostnega sveta ZN in Nemčija in ga je Teheranu 6. junija predstavil visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, obsega širok spekter gospodarskih, političnih in energetskih spodbud, v zameno za ustavitev vseh dejavnosti bogatenja urana in popolno sodelovanje z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA).
Ponudba šestih držav vključuje pomoč pri razvoju jedrske tehnologije v miroljubne namene, dobavo jedrskega goriva, gospodarsko vlaganje in vključitev v Svetovno trgovinsko organizacijo. Poleg tega bi bile odpravljene omejitve na področju civilnega letalstva in telekomunikacij. Če Iran ne bo ustavil bogatenja urana do 31. avgusta, pa mu je šesterica zagrozila s sankcijami.
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Anan je medtem Iran pozval, naj izkoristi "zgodovinsko priložnost" in reši spor z mednarodno skupnostjo glede svojega jedrskega programa. Dodal je še, da je napredek glede iranskega jedrskega vprašanja "nujen za stabilnost ne le v regiji, pač pa za celoten mednarodni sistem". "Pomembno je, da Iran zagotovi svetu, da so njegovi nameni miroljubni in da ponovno zgradi zaupanje v svoj jedrski program," je še dejal Anan.
Bela hiša: Jedrske ambicije Teherana so nevarne
Bela hiša pa je nedeljsko poskusno izstrelitev rakete kratkega dometa, ki jo je Iran izvedel v okviru obsežne vojaške vaje, označila kot opomin, kako nevarne so jedrske ambicije Teherana. Ob tem je ponovila, da se bodo ZDA v primeru, da Iran ne bo pristal na zahteve VS ZN, hitro odzvale in zahtevale uvedbo sankcij proti Teheranu.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.