Tujina

Kako umiriti razmere?

New York, 23. 09. 2007 12.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
6

V New Yorku se je danes začela konferenca ZN o Afganistanu, na kateri bodo razpravljali o poteh za umiritev položaja v državi.

Sedež ZN v New Yorku
Sedež ZN v New Yorku FOTO: Reuters

V New Yorku se je danes začela konferenca ZN o Afganistanu, na kateri bodo razpravljali o poteh za umiritev položaja v državi. Srečanja pod vodstvom generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona in afganistanskega predsednika Hamida Karzaja se udeležujejo diplomati iz 18 držav. Osrednje teme konference so varnostni položaj predvsem na jugu države, obnova civilnih struktur in boj proti trgovini z mamili.

Od padca radikalnega islamskega talibanskega režima leta 2001 je mednarodna skupnost v Afganistanu z denarjem in vojaškimi enotami podpirala obnovo. Januarja lani se je približno 70 držav na konferenci o Afganistanu v Londonu zavezalo, da bodo za prihodnje petletno obdobje zakoličile program razvoja države.

Na konferenci v New Yorku naj bi pregledali rezultate dosedanjih prizadevanj. Srečanja se poleg Bana in Karzaja med drugim udeležujejo ameriška zunanja ministrica Condoleezza Rice, njen francoski kolega Bernard Kouchner, visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer. Navzoči so tudi predstavniki Svetovne banke in Azijske razvojne banke.

Ob izrazu zaskrbljenosti nad krepitvijo nasilja in terorizma v Afganistanu je Varnostni svet ZN minuli teden za leto dni podaljšal mandat mednarodnih mirovnih sil pod poveljstvom Nata (Isaf). V okviru sil Isaf je v Afganistanu nameščenih 39.000 vojakov iz približno 37 držav.

V Afganistanu je bilo letos ubitih 169 vojakov mednarodnih sil, kar je največ po odhodu talibanov iz vlade.

Afganistanske oblasti so medtem danes sporočile, da na zahodu države pogrešajo dva italijanska vojaka. Ta sta v spremstvu afganistanskega voznika in tolmača v soboto zapustila mesto Herat, v okrožju Šindand pa se je za njima izgubila sled. Za zdaj ni jasno, ali sta bila vojaka ugrabljena. Italijanski kontingent v Afganistanu šteje 2000 mož.

V ZDA odpotovala tudi Janša in Rupel

Na zasedanje Generalne skupščine Združenih narodov sta odpotovala tudi slovenski premier Janez Janša in zunanji minister Dimitrij Rupel. Na programu obiska imata tudi številna dvostranska srečanja, na katerih bosta predstavljala Slovenijo kot prihodnjo predsedujočo Evropski uniji, rdeča nit pogovorov pa bodo tudi razmere na Balkanu. Janša bo na splošni razpravi GS ZN z govorom nastopil v četrtek, 27. septembra.

Mednarodna skupnost Iraku obljubila pomoč
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun (na sredini) na pogovoru z iraškim premierjem Nurijem ali Malikijem (na sliki levo)
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun (na sredini) na pogovoru z iraškim premierjem Nurijem ali Malikijem (na sliki levo) FOTO: Reuters

Že v soboto je v New Yorku potekala konferenca o Iraku, na katero je Ban povabil tudi predsednika iraške vlade Nurija al Malikija in visoke vladne predstavnike iz več kot deset držav. Na pogovorih je mednarodna skupnost iraški državi obljubila še večjo pomoč pri procesu narodne sprave, obnovi in gospodarskem razvoju. Generalni sekretar ZN pa je hkrati napovedal tudi vidnejšo vlogo ZN v Iraku, med drugim naj bi razmišljali o dodatnem uradu ZN za usklajevanje pomoči v Bagdadu in Basri.

Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je srečanje označila za pravo opredelitev svetovne skupnosti in iraških sosed, da Iraku pomagajo k miru in nacionalni enotnosti. Njen francoski kolega Bernard Kouchner pa je Irak pohvalil, ker se zdaj odločno sooča z izzivi. Poleg Riceove in Kouchnerja so se konference udeležili zunanji ministri oz. drugi vladni predstavniki iz Velike Britanije, Rusije, Kitajske, Irana, Turčije, Kuvajta, Egipta, Jordanije, Savdske Arabije in drugih držav.

Al Maliki je na srečanju izpostavil napredek svoje države. "Varnostni položaj se je izboljšal, prav tako gospodarski," je dejal. Blagor iraškega prebivalstva pa še ogroža terorizem, je dodal.

Ob pozivu k okrepljenemu političnemu delovanju v Iraku, se med zaposlenimi v ZN pojavljajo številni pomisleki. Glavni sedež ZN v Bagdadu je bil namreč avgusta leta 2003 tarča bombnih napadov, v katerih je umrlo 22 ljudi. Po teh napadih je organizacija svoje osebje odpoklicala iz Iraka in ga zatem le deloma poslala nazaj. Zato so iz varnostnih razlogov število osebja na sedežu v Iraku zaenkrat povečali le za 30 delovnih mest.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

malipandit@email.si
24. 09. 2007 08.51
Ob izrazu zaskrbljenosti nad krepitvijo nasilja in terorizma v Afganistanu kaksne budale. po 5ih letih vojne, milion mrtvih, vec milijonom unicenih zivljenj, kompletno uniceni infrastrukturi dveh drzav, nestetih financih sredstvih, so geniji v ZN ugotovili da se je terorizem le okrepil. Kaj bodo pa naredili sedaj? Ponovno napadli? Navadni morilci in kriminalci ne poznajo kulturnega dialoga in resevanja tezav ampak samo nasilje. Pravi skrajnezi so v vladah zahodnih drzav ne pa v narodu bliznjega vzhoda ki le brani svoje domove
Celzij
23. 09. 2007 21.26
Hahaha, ta je dobra Borec. :D
Prvo Bore
23. 09. 2007 20.45
America: We have George Bush, Stevie Wonder, Bob Hope and Johnny Cash. Slovenia: We have Janez Janša, no wonder, no hope and no cash.
Prvo Bore
23. 09. 2007 20.45
Ali se sploh splača komentirat ?? Na bruhanje mi gre !!
damirg@email.si
23. 09. 2007 17.13
pac skrbijo, da bodo meli novinarji kaj za pisat :p al jih pa skrbi, da ne bodo imeli nobenih medalj za podelit svojim vojakom.
slivov knedl
23. 09. 2007 13.49
Velesile,z USA na čelu in raznorazni lobiji zakuhajo nekaj res velikih pi....ij,"rešuie" naj jih pa pol cel svet.Politiki res dobro skrbijo zato,da imajo stalno"delo".