Tujina

Preživeli z dvema žlicama tune

San Jose, 14. 10. 2010 10.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
T.Š./Reuters
Komentarji
19

Rešeni rudarji so najprej 17 dni prebili pod zemljo brez stika z zunanjim svetom. Preživeli so z izjemno majhno količino hrane. Ko so jih vendarle našli, jim je pri preživetju močno pomagala sodobna tehnologija.

33 rudarjev, ki so jih sedaj uspešno rešili iz zasutega rudnika v Čilu, je 69 dni preživelo 625 metrov pod zemljo. Prvih 17 dni po nesreči so bili prepuščeni povsem sami sebi, saj jih reševalci niso našli. Neverjetno zgodbo o preživetju pa bi rudarji težko spisali brez velikih odpovedovanj.

Tako so najprej od nesreče 5. avgusta in dokler niso vzpostavili stika z zunanjim svetom, 17 dni jedli po dve žlici tune, polovico piškota in pol kozarca mleka. Vendar ne kadar koli, temveč le vsakih 48 ur.

Rudarji so si pod zemljo uredili pravi podzemni zasilni dom.
Rudarji so si pod zemljo uredili pravi podzemni zasilni dom. FOTO: Reuters

Ko so jih reševalci le našli, so jim začeli po tankih plastičnih cevkah, imenovanih "golobice", pošiljati gel za rehidracijo, juho in zdravila. Sčasoma so zdravniki dovolili prehod na trdo hrano, zato so jim začeli pošiljati riž in meso, vendar zaradi načrta reševalne akcije niso smeli zaužiti več kot 2200 kalorij na dan. Reševalni jašek je bil širok le 66 centimetrov, zato so morali poskrbeti, da bodo vsi dovolj vitki za reševanje.

V tunelu v bližini dela jaška, kjer so si rudarji po nesreči našli zatočišče, so vzpostavili kemična stranišča in latrine ter poseben kanal za pitno vodo.

Ključni pomen "golobic"

Prvi znak, da so rudarji še živi, so zasledili 22. avgusta. Prek vrtalnika, ki je prodrl globoko v podzemlje, se je namreč zaslišalo trkanje po železju. Ko so reševalci vrtalnik potegnili na površje, so na njegovi glavi našli sporočilo: ''33 nas je v zavetišču in smo dobro.''

Ko so s pomočjo prvega zvrtanega kanala vzpostavili povezavo med površjem in podzemljem, so prek "golobic" rudarji lahko pošiljali sporočila svojim bližnjim, ti pa nazaj rudarjem. Pozneje so do rudarjev spustili optični kabel, ki je omogočil telefonske klice in videokonference.

Zdravniki so do rudarjev spustili tudi biometrične pasove, prek katerih so nadzirali življenjske znake in zdravstveno stanje rudarjev s pomočjo brezžične tehnologije.

Telovadba je bila obvezna

Po vzpostavitvi povezav z zunanjim svetom so se rudarji kmalu lahko začeli redno prehranjevati in so imeli zajtrk, kosilo in večerjo ter popoldansko malico.

S pomočjo 500-vatne električne napeljave so začeli simulirati dan in noč z umetno svetlobo za lažjo prilagoditev na normalno življenje po rešitvi.

S kamero so posneli velik del življenja pod zemljo.
S kamero so posneli velik del življenja pod zemljo. FOTO: Reuters

Psihologi so zahtevali obvezno vsakodnevno telovadbo, da bi bili moški fizično sposobni prenesti zapleteno reševanje in tudi za ohranjanje psihološke stabilnosti.

Zadnje dni pred začetkom reševalne akcije so rudarji tudi dejavno sodelovali pri kopanju reševalnega jaška s tem, ko so v izmenah skrbeli za umikanje kamenja, ki je pri vrtanju letelo v jašek.

Nogomet, nogomet, nogomet

Mnogi od zasutih rudarjev so pravi nogometni fanatiki, eden med njimi je bil včasih celo poklicni igralec nogometa. Zato so kljub izolaciji uspeli vzpostaviti prenos v živo, da so si lahko na majhnem projektorju ogledali prijateljsko tekmo med nogometno reprezentanco Čila in Ukrajine.

Dobili so tudi videoposnetke nogometnih velikanov, kot sta Pele in Maradona, ter si uredili poseben ''igralniški kotiček'', v katerem so igrali karte, domine in igre s kockami. V zadnjih tednih so psihologi dovolili tudi dostop do dnevnih časopisov.

Rudarji so prejeli tudi majhne predvajalnike glasbe in zvočnike ter tudi izvode Biblije in rožne vence, ki jih je blagoslovil sam papež Benedikt XVI. Za kadilce so poskrbeli z nikotinskimi obliži in žvečilnimi gumiji.

Najbolj veseli so bili majhne kamere, s katero so posneli velik del svoje podzemne dogodivščine, ki je imela k sreči srečen konec. Kljub vsem tveganjem, s katerimi so se že spopadli in ki jih še čakajo ob vrnitvi na površje, so možje ohranili pozitiven duh, nekateri so na video posneli kar osem ur svojih najljubših šal.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

elll
15. 10. 2010 14.10
kdo bo prvi posnel film?
naivna
15. 10. 2010 00.16
Eni so imeli moznost, da so se umaknili iz jame v pravem casu.
naivna
15. 10. 2010 00.15
Buderus Na sreco ni nihce umrl, vseh 33 je prezivelo.
buderus
14. 10. 2010 16.08
Mene, pa zanima ali je to kompletna izmena rudarjev, kateri so doživeli nesrečo, ali je kdo tudi umrl - (se več ne spomnim).
Jimi1
14. 10. 2010 15.38
Kot, da bi znova prišli na svet ! Bravo !
Tunzl
14. 10. 2010 15.16
Sej noben ne dvomi v to, da ti nisi na dan privlekel te besede, niti ti noben ne odreka pravice izraziti svoje mnenje, saj prosto pišeš tu komentarje, ali ne? Gre se samo za to da si jo nepotrebno kontekstu zgodbe razčlenil, niti je nisi ustrezno razumel ali pa je nisi hotel razumeti, da herojstvo v tem primeru pomeni v širšem smislu izpostavljenost tega poklica v vsakdanjih situacijah in posledično spoprijemanje z dejstvom, kadar pride do nesreče, da so zaprti 625m pod zemljo in lahko umrejo počasne smrti, psihološki pritiski, fizično izčrpavanje, 24urni strah 17dni. Kakor pa ti omejiš svoje razumevanje tega pojma na takšen pavšalen ali pa celo namerno obrnjen vidik pa je res nezrelo.
Burner264
14. 10. 2010 14.39
resnica.boli, me prav zanima kolikokrat si ti en mesec zdržal samo ob vodi.
resnica.boli..
14. 10. 2010 13.52
nisem jaz tisti, ki je privlekel na dan besedo "heroji"... jaz samo povem svoje mnenje: ne, niso heroji. vsaj ne zaradi te nesreče. in če nekdo 457329x napiše napačno definicijo, imam tud jaz pravico napisat, kaj v resnici pomeni biti heroj. po nesreči biti zasut in čakat, da te rešijo - hmmmm...
Tunzl
14. 10. 2010 13.39
resnica.boli ti si čisto zgrešil bistvo dogodka, ki ne govori o tem, kdo je bolj sposoben preživeti pod bolj ekstremnimi pogoji. Temveč o nesreči, ki se je pripetila rudarjem, ki mimogrede so heroji po neki logiki, saj se sami spuščajo v tako nevarne okoliščine v okviru tega tveganega poklica, predvsem pa govori ta zgodba o medsebojni solidarnosti ljudi, katere je na svetu vse premalo. Ne samo, da se spuščaš v neke pomenske definicje herojstva, tudi daješ takšen vtis, da imaš osebno izkušnje s podobnimi situacijami. Ne nazadnje pa je tale primerjava z zapornikom v zaporu precej pretirana in tudi razlog prestajanja takšnega stanja je v obeh primerih drugačen.
resnica.boli..
14. 10. 2010 12.56
imeli so vodo. tako se da komot zdržat brez hrane vsaj en mesec. a oni so imeli še tunino in piškote. ne veliko, a vseeno. tako da o tem, da so čudežno preživeli brez hrane 17 dni, ne bi. potem pa so jih itak futrali. pa tudi ne vem kakšni heroji niso: heroj je nekdo, ki PROSTOVOLJNO STORI JUNAŠKO DEJANJE. so tile bili prostovoljno v jami zasuti? zdaj pa primerjajte: NEKDO JE PO KRIVEM ZAPRT, ZA DVA MESCA GA DAJO V SAMICO, OB VODI IN POMIJAH. 100x hujše in težje za preživet: samota je najhujša.
Miroslav Kokot
14. 10. 2010 12.41
Vsaka čast svojcem in predsedniku ki je bil skozi prisoten,za našega Danila bi bila drugo razredna tema.
DedekLakai
14. 10. 2010 12.13
Ta dogodek si bomo zapomnili za vedno. Vsa čast Čilu in njihovemu predsedniku. Saj marsikdo nebi cele dneve stal na gradbišču in vodil reševalno akcijo. Večina bi raje nadaljevala plane kako pobrat denar državljanom. Ta dogodek je združil svet in pokazal da še je upanje za bolši jutri. Kar se tiče njihovega zaslužka z zgodbami in materialom. Ja, upam da zaslužijo s tem. Veliko kdo govori da denar ni vse. Ampak dan danes je! Zato tisti ki govorite drugače nehajte živet v preteklosti in se zbudite v današnji kapitalistični svet.
Denis Dugonjic
14. 10. 2010 12.10
nina1987....žalostno je to, da ob tako tragičnem dogotku kot se je zgodil tem ljudem v Čilu...lahko človek razmišlja na keš!!! ne razumem tvojega razmišljanja in pogleda na življenje. kot zgleda si čista materialistka...človek ob pogledu na tvoje besede se vpraša: a maš ti sploh srce in čustva ?!?!?
lisca1
14. 10. 2010 12.09
in vsi vi bi zdržali v liftu 2 dni......
kradljivec
14. 10. 2010 12.05
No ja, saj so imeli v rudniku kar veliko stvari, da so si popestrili čakanje na rešitev. Mogoče res ni bilo spet tako hudo kot pa prikazujejo mediji. Ampak vseeno so heroji ni kaj.
JozaFric
14. 10. 2010 11.53
Upam, da Hollywood posname film.
CKKPJ_Milko
14. 10. 2010 11.48
nina1987 Verjetno je 1987 tvoja letnica.... Človek od tako starega človeka bi pričakoval da razmišlja tudi da ni vse v denarju in v pravljicah. No mogoče so pričakovanja od nutela generacije previsoka.
nina1987nina
14. 10. 2010 11.28
Lepa zgodba!! Upam na kakšen dober dokumentarec! Vsaka čast državi Čile za uspešno izvedbo reševalne akcije. Upam da bojo znal prodat material ki so ga posneli in živeli kot "kralji" do konca svojih dni!
Nad.oblaki
14. 10. 2010 11.26
Ah tok hudo pa spet ni blo.