Skupina tajskih dečkov, ki je bila po večih dneh v jami popolnoma sestradana, je v dobrem zdravstvenem stanju. Takoj, ko so jih dosegli, so dečke oskrbeli s hrano in zdravniško oskrbo. Dečki se na posnetku smehljajo. V družbi potapljačev se predstavijo in pokažejo njihov tradicionalni 'wai' pozdrav, poroča BBC.
Posnetki, ki so zaokrožili po spletu, kažejo tudi, kako jim zdravniška ekipa oskrbi manjše rane. Dečke pa najbolj zanima, kako hitro bo do njih spet prišla hrana. Na skalo v jami so zapisali tudi imeni svoje nogometne in reševalne ekipe.
Danes še ne bo reševalne akcije
Več potapljačev, zdravnik in medicinska sestra so od včeraj v jami s tajskimi dečki. Reševalci snujejo načrt, kako bi jih na najbolj varen načrt rešili iz jame, saj pri reševanju ne želijo nobenega tveganja. Čeprav bijejo bitko s časom, so oblasti sporočile, da danes še ne bodo izvedli reševalne akcije, so pa pogoji popolni za vajo.
Oblasti so sporočile tudi, da se v pričakovanju odhoda iz jame dečki učijo potapljanja. "Učijo se, kako z masko dihati pod vodo," je povedal Narongsak Osotthanakorn, vodja reševalne operacije in guverner province Chiang Rai, kjer se nahaja jama.
Zanje imajo dovolj zdravil
Poudaril pa je, da je voda v jami še vedno previsoka, da bi se lahko potapljali. Najbolj idealno bi bilo, če v jami ne bi bilo vode, je dodal, zagotovil pa, da imajo zanje v jami shranjene dovolj hrane in zdravil. "Takoj ko bo raven vode dovolj nizka, jih bomo pripeljali ven," je zagotovil, čeprav ni mogel povedati, kdaj naj bi se to zgodilo.
Tajski notranji minister je nato danes opozoril, da morajo zaradi prihajajočega dežja reševanje pospešiti. Kot je dejal, naj bi jih iz jame spravili že v prihodnjih dneh. Dež sicer pričakujejo v petek. Vsakega dečka bosta spremljala dva izkušena potapljača, je dejal po poročanju britanskega Sky News.
Oblasti sicer poudarjajo, da se bodo reševanja lotili, ko bo zagotovljena popolna varnost za 12 najstnikov, starih od 11 do 16 let ter njihovega 25-letnega nogometnega trenerja, ki so v jami ujeti od 23. junija.
Vodo iz jame Tham Luang neprestano črpajo, zavedajoč se, da se kmalu obeta novo deževje, saj se je deževno obdobje šele dobro začelo, traja pa do septembra ali oktobra.
Tveganje za neizkušene potapljače
Poznavalci opozarjajo na tveganje, ki ga za neizkušene potapljače predstavljajo koridorji blatnih voda z ničelno vidljivostjo. Po nekaterih podatkih naj ne bi znal plavati nihče od dečkov, po drugih pa nekaj med njimi. V določenem delu poti so ozke klavstrofobične odprtine, skozi katere bi morali priti, ponekod je jama preozka za kisikovo bombo in izhodi niso vidni, tako da bi otroke lahko hitro zajela panika, navaja britanski BBC.
Možnost rešitve predstavlja tudi izhod skozi kako drugo odprtino, ki morda že obstaja ali pa bi jo zvrtali. Čakanje na konec deževnega obdobja bi bilo vsekakor predlogo.
Finski potapljač Mikko Paasi, ki od torka sodeluje pri reševanju, je za finsko televizijo Yle danes povedal, da so mu dečki povedali, da so v jami slišali pasje lajanje, kar vzbuja upanje, da obstaja še kaka druga pot do notranjosti jame. Sedaj skušajo ugotoviti, kje je, kar pa je težko zaradi odbijanja zvoka v jami.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.