Svetovna finančna in gospodarska kriza je močno vplivala na države nekdanje Jugoslavije. Da bi omilili negativne učinke krize, ki se kažejo v zmanjšanju proizvodnje in odpuščanju delavcev, so poleg Slovenije tudi v Srbiji odprli kar nekaj trgovin za socialno šibke ljudi.

V Srbiji so prvo SOS trgovino, tako kot v Sloveniji, odprli že v marcu. Obe državi sta prav tako uvedli za osebe, ki so uradno registrirane kot revne, tudi posebne kartice, s katerimi lahko kupujejo po nižjih cenah določene izdelke. Kartica na osnovi dokazila delodajalca o mesečnem prejemku posamezniku v Sloveniji izda center za socialno delo.
Vsi, ki so brezposelni ali imajo prihodek manjši od 500 evrov na mesec in živijo sami, lahko v trgovini kupijo za 25 evrov blaga. Dvočlansko gospodinjstvo z 800 evrov prihodkov lahko nakupi za 40 evrov, tričlanska družina s 1.000 evri prihodkov pa lahko kupi za 50 evrov blaga, štiri in veččlanske družine s 1.200 evri prihodkov pa za 60 evrov blaga.

Gospodarska rast v Srbiji se je vse od leta 2003 gibala okoli sedem odstotkov letno, vendar sta finančni zlom in kriza močno vplivala na gospodarstvo. Prvo odprtje SOS trgovine je v Srbiji obiskalo 63 tisoč ljudi, v zadnjih nekaj mesecih pa skoraj 1,2 milijona ljudi. Za nakup živil pa tudi v teh trgovinah obstajajo določene omejitve, da ne bi prišlo do zlorab.
V Srbiji lahko ljudje, ki na mesec zaslužijo manj kot 200 evrov, kupujejo izdelke, katerih cena je že v začetku za okoli 20 odstokov nižja od rednih cen v trgovinah. Do sedaj je okoli 20 tisoč prebivalcev Beograda prejelo socialne kartice, s katerimi lahko kupujejo živila, ki so cenejša tudi do 50 odstotkov.
Skrb za socialno šibke
"To prizadevanje (za socilano šibke) je nov koncept prodaje,“ je ob odprtju trgovine v Srbiji dejal minister za gospodarstvo Slobodan Milosavljević. V Sloveniji je bil motiv za odprtje teh trgovin skrb za socialni vidik ljudi, medtem ko v Srbiji podjetje Jabuka, ki skrbi za te trgovine, skuša zaslužiti nekaj denarja. Nekaj podobnega v ZDA počnejo svetovne trgovinske verige, kot sta Wal-Mart in Target, še poroča Reuters.
"V mislih nismo imeli dobička, ampak našo socialno skrb za revne,“ je poudaril predstavnik podjetja Jabuka Milorad Mišković. Samo v Beogradu prebiva 50 tisoč upokojencev, ki živijo od pokojnine, ki se giblje med 50 do 100 evri na mesec. Po večini kupujejo mleko, kruh in perutnino.
Podjetje Jabuka bo odprlo ta teden že četrto trgovino, želijo pa se razširiti po celotni Srbiji. Mišković je še poudaril, da ne želijo, da kupci vstopijo v trgovino, ki bi bila videti kot nekakšno skladišče, ampak da nakupujejo dostojno.
Milosavljević je še dejal, da so kupci v teh trgovinah predvsem ljudje, ki jim ni 'uspelo skočiti na tranzicijski vlak“. Te trgovine jim po njegovem mnenju dajejo občutek varnosti. "Počutim se slabo, saj na stotine ljudi v teh trgovinah kupuje poceni hrano. Pri teh ljudeh lahko vidite, da se bojijo prihodnosti,“ je še dejal Milosavljević.
"Moja pokojnina znaša 200 evrov, več od tega si ne morem privoščiti. To je ponižujoče,“ je dejala 68-letna upokojena ekonomistka. "Vsak dan po končanem delavniku pustimo pred trgovino v plastnični vrečki hrano. Vsako jutro je vrečka prazna,“ je dejala neka prodajalka, ki ji skrb za revne ni tuja.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.