Alenka Haupman se je zaradi nasilja v družini pred štirimi leti ločila. Ko je ostala sama s tremi otroki, ni vedela, kam bi šla in na koga bi se obrnila. Oddala je vlogo za subvencionirano stanovanje, ki ji je nekoliko olajšalo preživetje, a vseeno z minimalno plačo težko shaja. "Pri meni osebno je bila situacija včasih taka, da niti dveh evrov nismo imeli. Ko so šli otroci s šolo na sladoled, ti je težko, a pač ne moreš nič. To je bilo žalostno, mene so take stvari bolj potolkle, kot če bi mi kdo kaj rekel ali naredil," je povedala.
Lenča se je pred sedmimi leti z družino preselila iz Makedonije v želji po boljši prihodnosti. Živeli so normalno življenje, saj sta bila z možem oba zaposlena, pred tremi leti pa je mož doživel hudo nesrečo pri delu in si močno poškodoval hrbtenico, zato še danes ne dela. "Prej sva oba delala in je bilo vsega zadosti za vse, zdaj pa pridejo trenutki, ko otroku ne moreš privoščiti niti ene čokolade. Zato moraš varčevati, to pa je z eno plačo zelo težko," razloži situacijo. "Hčerka recimo vse to razume. Je že tako velika, da vse razume, in najtežje je, ko te otrok vpraša, ti pa ne veš, kaj bu mu rekel. Včasih se zlažeš, ampak vedno se ne moreš, ker ona že sama vidi, da samo en starš dela in da se gleda na vsak cent, kako se porabi. Otroku pač moraš povedati, da ni denarja," še pravi.
Alenka, negovalka v domu starejših, pravi, da svoj poklic zelo rada opravlja, a se ji zdi žalostno, da otrokom ne more privoščiti normalnega življenja, čeprav dela. "Komunala, ogrevanje, televizija, telefoni – vse te osnove stvari moraš poravnati. Ko poravnaš, je potem črta – aha, zdaj mi pa od plače skoraj nič ne ostane," dodaja.
Obema je skupno to, da več kot pol življenja delata in se borita za svoji družini, a sta njuni denarnici kljub temu že pred koncem meseca prazni. In to starša zaboli najbolj od vsega. Na Zvezi prijateljev mladine Moste-Polje, na katero se obrne vse več takih družin, ki ne zmorejo, so nam pokazali tudi primer enostarševske tričlanske družine: mama in dva otroka s plačo, otroškim dodatkom in štipendijo dobijo 1019 evrov na mesec. Ko poravnajo najemnino, zavarovanje, operaterja in vrtec – to skupaj znaša 840 evrov – jim za preživetje do konca meseca ostane 179 evrov.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.