Poročilo New York Timesa so trije raziskovalni novinarji ob pomoči davčnih strokovnjakov pripravljali 18 mesecev. Prišli so do več tisoč dokumentov in več kot 200 davčnih napovedih predsednikovega očeta Freda Trumpa ter njegovih bratov in sester, čeprav davčne napovedi predsednika ZDA še vedno ostajajo zaupne.
Zlagana trditev o izgradnji milijardnega imperija z »le« milijonom
Ameriški predsednik Donald Trump se rad hvali, da mu je oče na začetku navrgel "uborni" milijon dolarjev v obliki posojila, iz katerega je potem sam ustvaril milijarde dolarjev vreden poslovni imperij. Časopis ugotavlja, da bi bil ta milijon, preračunan v današnje razmere, vreden 413 milijonov dolarjev oziroma 356 milijonov evrov, iz česar bi v desetletjih nastale milijarde, tudi če bi jih dal na vezano vlogo.
Oče je sicer iz njega naredil milijonarja že pri osmih letih starosti, nato pa mu je do smrti pomagal in ga reševal iz propadlih projektov, včasih tudi na nezakonit način, za kar sta oba tudi nekajkrat plačala kazen.
Trump članka med nastajanjem ni želel komentirati, odvetnik Charles Harder pa je pisno sporočil, da predsednik z davki ni imel nikoli nič, ampak je zadeve prepustil sorodnikom in davčnim strokovnjakom. Obenem je dodal, da se bo časopis v primeru poročanja o tem izpostavil nevarnosti tožbe, ampak je to storil, ko je časopis o tem že poročal.
Pred desetletji Trump v povsem drugačnem odnosu z novinarji
Trump je v jutranjem tvitu ugotovil, da je New York Times, ki si še vedno ni opomogel od napačne napovedi izida volitev 2016, doslej napisal 97 odstotkov negativnih zgodb o njemu. V 80. in 90. letih prejšnjega stoletja je bilo glede na raziskavo časopisa povsem drugače. Trump naj bi izjemno uspešno ovijal novinarje uglednih časopisov okrog svojega prsta, da so pisali o njem kot o največjem podjetniku vseh časov.
Če je kakšen pisal drugače, ga je spravil stran. Opisan je primer novinarja, ki je ugotovil, da gre pri Trumpovih projektih v Atlantic Cityju za hiše iz kart in Trump mu je "za nagrado" dal drage vstopnice za boksarski dvoboj, kar je novinar neprevidno sprejel in Trump je potem poklical urednike, ga prijavil, da je sprejel darilo in uredniki so novinarja odstranili od zgodbe.
Oče Trumpa zasipal z denarjem, odkar je bil dojenček
Radodarnosti očeta je bil v največji meri deležen Donald, vendar pa je skupaj z bratoma in sestrama po ugotovitvah časopisa dobil milijardo dolarjev. Na to milijardo bi morali vsi skupaj plačati okrog 550 milijonov dolarjev oziroma 475 milijonov evrov davkov, vendar pa so s pomočjo raznih davčnih shem na koncu plačali le pet odstotkov te vsote.
Oče naj bi Donalda zasipal z denarjem, odkar je bil dojenček. Do tretjega leta starosti mu je oče namenjal 200.000 dolarjev (172.000 evrov) na leto, pri osmem letu starosti je bil že milijonar, ko je bil star med 40 do 50 let, pa mu je oče dajal več kot pet milijonov dolarjev oziroma 4,3 milijona evrov na leto.
Sina večkrat rešil pred bankrotom
Fred Trump je sina tudi velikokrat rešil posledic katastrofalnih poslovnih odločitev, s katerimi je zabredel v dolgove in ostal brez denarja.
Ko je propadala Trumpova igralnica, je oče Fred poslal odvetnika s torbo denarja, da kupi igralniške čipe in igralnica je dobila nujno potrebna sredstva za odplačilo obresti posojila. Najbolj umazane igre naj bi se Trumpovi šli pri newyorških stanovanjskih projektih. Fred Trump je obogatel s stanovanji za revnejše Newyorčane, New York Times pa je ugotovil, da je skupaj s sinom izdajal lažne račune za opremljanje stanovanj.
Najemniška stanovanja morajo imeti hladilnike in štedilnike, Trumpovi so kupili najcenejše kar je bilo na trgu, to prikazali kot najdražje, si znižali davčno osnovo, obenem pa revnim najemnikom lahko povišali najemnine zaradi "drage opreme".
Sandersova časopisu predlaga opravičilo
Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders je sporočila, da je propadajoči New York Times izvedel žalosten in zavajajoč napad na Trumpovo družino. Kredibilnost časopisa in drugih medijev je po njenem mnenju na dnu, ker so obsedeni z napadi na predsednika in družino, namesto na poročanje.
"Resnica je, da so borzni indeksi na rekordnih vrednostih, stopnja brezposelnosti je najnižja v 50 letih, davki so nižji, plače rastejo, kmetje in delavci imajo boljše trgovinske sporazume, ameriška vojska je najmočnejša doslej," sporoča Sandersova in predlaga, da bi bilo morda potrebno še eno opravičilo časopisa, podobno tistemu, ki ga je moral izdati zaradi napačne napovedi izida volitev leta 2016.
Na izsledke poročil časopisa so se že odzvale davčne oblasti države New York. "Davčni urad New Yorka ognjevito raziskuje obtožbe," so sporočili, zvezna davkarija pa se še ni odzvala. Pravni strokovnjaki pravijo, da je za kazenski pregon že prepozno, ker je večina zadev zastarala, vendar pa se lahko sprožijo civilne odškodninske tožbe.
Na Trumpa naslovili strup ricin
Trump se sicer sooča z eno hujših kriz v svoji karieri. Tajna služba ZDA je potrdila tudi prejem sumljive pošiljke, naslovljene na ameriškega predsednika. Ameriški mediji poročajo, da je bil v njej nevaren strup ricin, podobno kot v dveh pošiljkah, ki sta bili namenjeni v Pentagon, vendar so ju pravočasno prestregli v poštni sortirnici
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.