Nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung je v današnji izdaji objavil pogovor z glavnim hrvaškim pogajalcem z EU Vladimirjem Drobnjakom, ki je bil posvečen sporu med Slovenijo in Hrvaško ter prostemu dostopu do morja. Drobnjak je poudaril, da hrvaška vlada v tem sporu vztraja pri odločitvi meddržavnega sodišča.
"Tudi če bi se ta odločitev obrnila proti nam, je to po našem mnenju edina prava rešitev. Želimo namreč, da se mednarodno pravo spoštuje. Če proti temu podajamo moralne in zgodovinske argumente, kje naj potem potegnemo mejo? Kako daleč v zgodovino naj gremo? Ta razprava ne prinaša nič, le mednarodno pravo bo prineslo jasnost," je poudaril Drobnjak. Ob tem je tudi izpostavil, da pogajanja za vstop v EU ne bi smela biti daleč od dvostranskega spora.
Drobnjak je nikalno odgovoril na vprašanje, ali dvostranski spor hrvaške vlade ne zaposluje v tolikšni meri, da zapostavlja potrebne reforme. "Ves čas produktivno sodelujemo z Evropsko komisijo, da bi po odpravi blokade takoj nadomestili izgubljeni čas," je dejal.
Ob tem je menil, da Evropska komisija prepoznava napredek Hrvaške, "a pričakovanja, pred nas postavljena predvsem pri vprašanju sodelovanja s haaškim mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, so zelo, zelo visoka". Evropska komisija je sicer po navedbah Drobnjaka strog, a zelo pravičen sodnik.
Vstop EU do leta 2012
Avstrijski politik Hannes Swoboda je v pogovoru za avstrijski Die Presse dejal, da bi Hrvaška lahko postala članica Evropske unije leta 2012, vendar le, če bo kmalu dosegla dogovor s Slovenijo glede meje. Kot je pojasnil, bodo pristopna pogajanja Hrvaške z EU v najboljšem primeru končana prihodnje leto. Zatem je po njegovih besedah potrebnih več mesecev, da se v državah članicah Unije lahko začne ratifikacijski proces, ki običajno traja okoli leto in pol.
Po vstopu Hrvaške se širitev povezave ne bi smela zaključiti, meni Swoboda.
"Gre za naše sosede, tako da nimamo nobenega interesa, da bi bila tam črna luknja, ampak bi se moral nadaljevati gospodarski razvoj območja," je poudaril. Ob tem je dodal, da bi si morali prizadevati za čimprejšen začetek pogajanj z Makedonijo.
Sanader z Ban Ki Munom o blokadi
Hrvaški premier Ivo Sanader se je v torek sestal na sedežu ZN v New Yorku z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Munom, s katerim sta med drugim govorila tudi o slovenski blokadi hrvaških pristopnih pogajanj z EU. Sanader je Bana seznanil z razlogi blokade.
"Rekel sem, kar govorim na Hrvaškem in v Evropi, pa naj se ve tudi v Združenih narodih – Slovenija je leta 2004 vstopila v EU in Nato z enakim odprtim vprašanjem (meje) in ne obstaja niti en razlog, da Hrvaška ne vstopi po isti poti, kar smo dokazali tudi v primeru Nata," je po enournem pogovoru z Banom dejal Sanader.
Ob tem je z zadovoljstvom dejal, da je generalni sekretar ZN pozorno prisluhnil argumentaciji hrvaške zahteve, da Slovenija deblokira pogajanja. Med drugim je Sanader Banu tudi zatrdil, da se Hrvaška do svojih sosed ne bo vedla tako kot Slovenija. "Menimo, da to ni evropsko ter da to ni pošteno in korektno," je dejal Sanader in vnovič pozval Slovenijo, naj deblokira pogajanja.
Kot je ocenil Sanader, bo glede reševanj tega vprašanja junij zelo pomemben, lahko bi celo prišlo do deblokade pogajanj, "če Evropska komisija, EU in Slovenija dojamejo, da je sedaj prelomen trenutek". Če pa junija deblokade ne bo, bo Slovenija izgubila na verodostojnosti in ugledu, je še dejal Sanader, ki se je v okviru obiska v New Yorku v ponedeljek o tej temi pogovarjal tudi z evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom.
KOMENTARJI (259)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.