Za razliko od podobnih sistemov za nadzor hitrosti, sekcijski radarji delujejo ves čas, hkrati pa po svetu z njimi beležijo odlične rezultate varnejše vožnje, kot so jih do nedavnega s testnim sistemom na štajerski avtocesti prek Trojan. Ulrich Zorin iz Darsa pojasnjuje: "Kjer so bli rezultati izjemni, kar se tiče prometne varnosti, pretočnosti, ni blo nesreč, ni blo zastojev, vozniki so se umirili, prav tako so spoznali, da je sistem uporaben. Sistem deluje tako, da izmeri čas v točki A in B in potem se izračuna povprečna hitrost vozila, torej na podlagi dveh meritev se izračuna povprečna hitrost in potem na podlagi rezultatov se izda plačilni nalog." Seveda v primeru, da je voznik prekoračil dovoljeno hitrost, ki pa se bo na slovenskih cestah z omenjenim merjenjem občutno zmanjšala.
Dars se je zato v sodelovanju s slovensko policijo v naslednjem letu odločil postaviti sistem sekcijskih merilnikov, v vrednosti kar 1,8 milijona evrov na devetih posameznih odsekih avtocestnega omrežja.
Anita Drev iz AMZS pravi: "Kljub temu, da so vozila bolj varna, da se je infrastruktura izboljšala, da vozniki vozimo bolje, da se je prometna kultura izboljšala, je tudi nadzor kamenček v mozaiku prometne varnosti in je s tega vidika na nek način pomemben." Razpis za vzpostavitev projekta, ki ga bo v celoti financiral Dars, naj bi bil pripravljen že v naslednjih dneh, z nameščanjem pa naj bi začeli prihodnje leto.
Zorin še dodaja: "Prva faza, če bi šlo vse gladko z razpisi, je planirana konec naslednjega leta na odesku višnjegorskega klanca in na odseku trojanskih predorov v obe smeri."
Z radarji bo ob namestitvi upravljala izključno policija.
KOMENTARJI (294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.